بررسی Chromium – بهتر از Chrome؟ – بروزرسانی شده در آوریل 2020

بررسی Chromium

پلتفرم توسعه باز Google ، Chromium ، چیزی است که امروزه Behemoth به عنوان Google Chrome معروف است. در این بررسی Chromium ، ما می خواهیم به اصول اولیه برگردیم و ببینیم مرورگر اصلی چقدر خوب است.


بهترین بررسیهای مرورگر

Chromium در سال 2008 در کنار Google Chrome راه اندازی شد. این یک نرم افزار منبع باز است که به عنوان پایه Chrome و چندین مرورگر دیگر مانند Opera ، Vivaldi و Brave عمل می کند (بررسی Opera ما را بخوانید). این بررسی Chromium به شما اطلاع می دهد که چگونه آن را با سایر مرورگرهای موجود در بازار مقایسه می کند.

اگرچه می توان از Chromium به عنوان یک مرورگر معمولی استفاده کرد ، اما در اصل این امکان وجود دارد که به توسعه دهندگان اجازه دهد نسخه های آینده Chrome را آزمایش کنند یا مرورگر وب خود را با استفاده از ساختار اصلی Chromium بسازند.. 

Chromium یک مرورگر سریع است که می تواند از کتابخانه گسترده برنامه های افزودنی ساخته شده برای Google Chrome استفاده کند ، اما از مصرف بالای رم ، عدم بروزرسانی خودکار و نگرانی در مورد حریم خصوصی رنج می برد.

در دسک تاپ ، Chromium در ویندوز 7 و بعد از آن ، macOS X 10.10 و بعد از آن و Linux موجود است. سازگاری در تلفن همراه محدودتر است ، زیرا این مرورگر فقط در اندروید 4.4 و بعد از آن و به هیچ وجه در iOS موجود نیست. برای آزمایش ما در این بررسی ، از یک لپ تاپ ویندوز 10 و Nexus 5X که دارای Android 8.1 است استفاده کرد.

نقاط قوت & نقاط ضعف

گزینه های دیگر برای Chromium

امکانات

در اکثر موارد ، ویژگیهای Chromium با مشخصات Chrome یکسان هستند (بررسی Chrome ما را بخوانید). چند مورد استثنا وجود دارد. می توانید برای همگام سازی تنظیمات ، سابقه ، نشانک ها و ورود به سیستم ذخیره شده ، به حساب Google خود در تلفن همراه و دسک تاپ وارد شوید. از آنجا که از زیرساختهای حساب مشابه Chrome استفاده می کند ، تمام داده ها در هر دو مرورگر همگام سازی می شوند.

Google-Sync

این بدان معناست که می توانید همه چیز را بین دستگاه های Android و دسک تاپ خود همگام سازی کنید ، و همچنین از همه چیز در ابر Google نسخه پشتیبان تهیه کنید. اگر می خواهید کنترل بیشتری در مورد پشتیبان گیری کنید ، راهنمای ما در مورد چگونگی تهیه نسخه پشتیبان از Google Chrome را بخوانید زیرا می توانید همان مراحل را برای Chromium دنبال کنید.

Chromium همچنین به شما امکان می دهد نشانک های خود را به عنوان یک فایل استاندارد .html استاندارد وارد و صادر کنید. این همان روشی است که در Chrome کار می کند ، بنابراین می توانید برای اطلاعات بیشتر راهنمای ما در مورد نحوه صادرات و وارد کردن نشانک های Chrome را دنبال کنید..

ویژگی های Chromium در دسک تاپ

Chromium همان کتابخانه پسوند با Chrome را دارد. تعداد عظیمی از برنامه های افزودنی بدان معنی است که می توانید تقریباً همه ویژگی هایی را که برای مرورگر از دست داده اید ، از مسدود کننده تبلیغات گرفته تا ادغام عمیق تر با سیستم عامل های رسانه های اجتماعی اضافه کنید. اگر امکان انجام این کار در یک مرورگر وجود داشته باشد ، احتمالاً افزونه ای برای Chromium وجود دارد که آن را انجام دهد.

پشتیبانی داخلی از Google Translate وجود دارد که به شما امکان می دهد فقط با دو کلیک هر وب سایت را به یک زبان خارجی ترجمه کنید.

مترجم گوگل

در مورد Chromium و Chrome ، چند ویژگی دوم در Chromium وجود ندارد. هیچ کدک مجوز برای پرونده های رسانه ای ، مانند .aac ، .h264 و .mp3 وجود ندارد ، بنابراین اگر می خواهید از مرورگر برای پخش Netflix استفاده کنید ، باید آنها را به صورت جداگانه نصب کنید. هیچ گونه پشتیبانی ای برای Adobe Flash وجود ندارد ، که به اندازه 10 سال پیش اتفاق بزرگی نیست ، اما می تواند یک مشکل باشد.

در سمت چپ ، Chromium به شما امکان می دهد از پسوندهایی استفاده کنید که از فروشگاه وب Google وارد نشوند ، در غیر این صورت هنگام استفاده از Chrome به آنها قفل شده اید.

اگرچه گزینه menu menu برای متن انتخاب شده Google در اکثر مرورگرهای وب استاندارد شده است ، Chromium همچنین به شما این امکان را می دهد که فوراً با کلیک راست روی آن و جستجوی “جستجوی Google for image” ، یک جستجوی معکوس بر روی تصویر انجام دهید..

متن-فهرست

ویژگی های Chromium در تلفن همراه

در ویژگی های خاص تلفن همراه در Chromium چیز زیادی وجود ندارد. می توانید حالت دسک تاپ را روشن کنید تا وب سایت ها از نسخه های تلفن همراه خود به شما ارائه ندهند ، متوقف می شوند و تا زمانی که تصمیم به خاموش کردن دستی بکشید ، همچنان متوقف می شوید.

حالت دسک تاپ

همچنین می توانید مرورگرها وب سایتهایی را بارگیری کنید تا بتوانید بعداً بدون توجه به اینکه به اینترنت وصل هستید ، آنها را بخوانید. آنها به جای استفاده از “لیست خواندن” جداگانه Chrome در iOS ، با بقیه بارگیریهای شما ذخیره می شوند.

بارگیری های موبایل

راحتی در استفاده

Chromium دارای رابطی براق است که به راحتی قابل پیمایش و درک است. در نگاه اول ، تفاوت بین آن و Chrome دشوار است زیرا دو مرورگر روی سطح یکسان به نظر می رسند.

سهولت استفاده در دسک تاپ

بزرگترین ضربه در مقابل سهولت استفاده Chromium ، مراحل نصب و به روزرسانی است. از آنجا که این مرورگر برای استفاده عمومی درنظر گرفته نشده است ، Google از اشخاص ثالث برای بسته بندی ساختهای خود و انتشار آنها به عنوان اجرایی استفاده می کند ، که می تواند باعث دانلود و نصب مرورگر شود. ساده ترین راه برای به روز رسانی آن ، حذف آن و بارگیری مجدد آن است.

زبانه ها ، کنترل های ناوبری ، اومنبار – نام Google برای نوار جستجو و آدرس ترکیبی – و نشانک ها در بالای صفحه قرار دارند. مدیریت برگه اساسی است زیرا شما نمی توانید زبانه ها را گروه بندی کنید و در هنگام جستجوی آنها پیش نمایش مشاهده نمی شود. 

همچنین هیچ پیمایش افقی برای جلوگیری از کوچک شدن بیش از حد آنها هنگام باز شدن تعداد زیادی از آنها وجود ندارد. به گفته شما ، می توانید برگه ها را پین کنید تا از بسته شدن آنها جلوگیری کنید.

رابط کاربری-رابط کاربری

سهولت استفاده در تلفن همراه

درست مانند دسک تاپ ، نصب Chromium در تلفن همراه یک دردسر است. شما نمی توانید مرورگر را در فروشگاه Google Play پیدا کنید ، بنابراین تنها راه نصب آن ، بارگیری دستی فایل .apk به صورت دستی است.

هرچند مرورگر را نصب کردید ، نسیم استفاده است ، و به دلیل اینکه طرح آن بسیار شبیه به مرورگرهای دیگر است ، می توانید به راحتی استفاده کنید. 

omnibar ، فهرست منو و تنظیمات در قسمت بالای صفحه قرار دارند و کنترل های پیمایش ، نشانک ها ، تاریخچه و بارگیری ها در فهرست تنظیمات هستند.

رابط کاربر تلفن همراه

کارایی

Chromium یک مرورگر سریع در تلفن همراه و دسک تاپ است. نسخه دسک تاپ حتی سریعتر از Chrome معمولی و تقریبا معادل ویوالدی است (بررسی Vivaldi ما را بخوانید). در ضمن ، نسخه Android بسیار کندتر از Chrome است که در حال حاضر کندتر از Firefox است (بررسی Firefox ما را بخوانید).

Chromium همچنین مقدار کمی RAM را مصرف می کند ، تعجب آور نیست زیرا سایر مرورگرهای مستقر در Chromium ، از جمله Chrome ، از همین مشکل رنج می برند. اگر دوست دارید برگه های زیادی را همزمان نگه دارید یا در حال استفاده از دستگاه با رم محدود هستید ، این می تواند به سرعت مسئله ای شود.

از آنجا که این مرورگر در درجه اول برای توسعه و آزمایش در نظر گرفته شده است ، همچنین از مشکلات پایداری رنج می برد. آخرین نسخه در هر زمان معین می تواند تعدادی از اشکالات و مشکلات عملکرد را شامل شود زیرا این به معنای استفاده عمومی نیست.

هشدار Chromium

امنیت

بزرگترین ضعف در امنیت Chromium عدم بروزرسانی خودکار است. مگر اینکه هوشیار باشید و به صورت دستی مرورگر را در فواصل منظم به روزرسانی کنید ، که این کار ناخوشایند است ، شما مدت طولانی پس از گرفتن توسط Google توسط Google در معرض نقص های امنیتی شناخته شده خود قرار دارید.

مرورگر هنگام دسترسی به یک وب سایت از طریق اتصال HTTP نا امن ، هشدار را نشان می دهد ، و هشدار آن کاملاً واضح و آسان است زیرا این شامل یک مثلث هشدار دهنده و متن است که می گوید “ایمن نیست”.

هشدار HTTPS

مرور ایمن Google به صورت پیش فرض فعال شده است ، که برای امنیت بسیار عالی است زیرا بهترین سیستم برای محافظت از شما در برابر وب سایت هایی است که به منظور حمل بدافزار یا برنامه های فیشینگ شناخته شده اند. با این حال ، مانند همیشه ، این یک تجارت با حریم خصوصی است زیرا این سرویس داده های مرور شما را برای تجزیه و تحلیل به Google ارسال می کند.

حریم خصوصی

غالباً فرض بر این است که چون Chromium منبع باز است ، داده را به Google ارسال نمی کند. اندازه کد منبع و فرکانس به روزرسانی ها ، تأیید آن را سخت کرده است ، و گزارش های متناقضی نیز وجود دارد. اگر به حریم خصوصی مرور خود نگران هستید ، فرض کنید Chromium همان اندازه Chrome اطلاعات شما را جمع آوری کند.

Chromium تحت همان بیانیه حفظ حریم خصوصی مانند Chrome قرار دارد ، که به نظر می رسد عمداً مبهم است که چه داده هایی را از آن سرویس یا محصول جمع آوری می کند. با این وجود ، روشن است که داده های جمع آوری شده توسط Google ، صرف نظر از منبع آن ، برای شخصی سازی تبلیغات شما استفاده می شوند.

بعلاوه ، چندین سرویس Google که برای عملکرد نیاز به جمع آوری داده ها دارند ، مانند پیش بینی جستجو ، مرور کامل و ایمن ، به طور پیش فرض روشن شده اند ، که این یک اعتصاب دیگر علیه حریم خصوصی مرورگر است..

با دنبال کردن راهنمای ما درباره نحوه پاک کردن سابقه Google خود ، می توانید برخی از اطلاعاتی را که Google درباره شما جمع کرده است حذف کنید.

خدمات Google

با این گفته ، می توانید نسخه “غیرقابل کنترل” Chromium را بارگیری کنید که مرورگر تماس های برگشتی را به Google و خدمات آن منتقل می کند. برای راهنمایی بیشتر در مورد چگونگی حفظ خصوصی مرور خود ، راهنمای مرور ناشناس ما را بررسی کنید.

حکم

درست مانند Chrome ، Chromium یک مرورگر جامد با نگرانی های اساسی درباره حریم خصوصی است. علاوه بر این ، فقدان به روزرسانی خودکار یک مشکل امنیتی بالقوه برای کاربران کمتر هوشیار است که ممکن است به محض اینکه اجازه دهند مرورگر به اندازه کافی دور از جدیدترین نسخه باشد ، در معرض خطر حملات سایبری قرار بگیرد..

از آنجا که نمی تواند خیلی بهتر از Chrome عمل کند ، جدای از افزایش اندک سرعت ، هیچ دلیل قانع کننده ای برای استفاده از Chromium وجود ندارد. Chrome دارای ویژگی های اضافی ، امنیت بهتر و ثبات بهتر است.

نظر شما در مورد Chromium چیست؟ آیا با وجود عدم بروزرسانی های خودکار سرعت های کمی سریعتر برای استفاده از آن در مرورگر Chrome کافی است؟ در قسمت نظرات پایین ما را آگاه کنید. ممنون که خوندید.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map