Cloud Hosting vs Shared Hosting vs اختصاصی میزبانی در مقابل VPS

در بهترین راهنمای میزبانی وب ما ، لیست بزرگی از ارائه دهندگان پیدا خواهید کرد که هرکدام دارای یک برنامه متفاوت هستند. برخی از میزبان وب ، مانند JustHost ، ترکیب آنها را متراکم می کنند تا آن را برای تازه واردان در دسترس قرار دهند ، در حالی که برخی دیگر ، مانند WestHost ، خدمات را در بسیاری از رده ها و نقاط قیمت ارائه می دهند (بررسی JustHost ما و بررسی WestHost ما را بخوانید)..


ما در اینجا هستیم تا با ارائه یک نمای کلی از انواع میزبان ، تفاوت بین خدماتی که میزبانان ارائه می دهند را روشن کنیم. علاوه بر توضیح در مورد نحوه عملکرد هر نوع میزبانی ، ما به ارائه دهندگان پیشنهاد می کنیم بهترین نوع را برای هر نوع میزبانی ، و همچنین نوع وب سایت هایی که باید از کدام نوع میزبانی استفاده کنند ، پیشنهاد کنیم.

انواع میزبانی چیست?

میزبانی وب چیست

میزبانی وب آسان برای درک مفهوم است. این فرآیند ذخیره و سرویس وب سایت شما به هر بازدید کننده ای است که وارد دامنه شما می شود. اگرچه فرایند پشت میزبانی وب پیچیده است – راهنمای مختصر سوابق DNS را در مورد مختصر بخوانید – ایده میزبانی وب ساده است.

گفته می شود ، همه میزبانی وب برابر نیستند. گرچه مفهوم ذخیره سازی فایلهای وب سایت شما در سرور و ارائه آن به کاربران یکسان است ، نحوه تهیه وب سایت شما از منابع محاسباتی بسته به نوع میزبان شما متفاوت است.

میزبان وب از روشهای مختلفی برای میزبانی وب برای نیازهای مختلف استفاده می کند.

به عنوان مثال ، یک نمونه کارها شخصی نیاز به قدرت محاسباتی زیادی ندارند زیرا تعداد محدود و بازدیدکنندگان اندکی وجود دارد ، بنابراین منطقی نیست که میزبانی اختصاصی گران قیمت داشته باشید. از طرف دیگر ، شرکتهای بزرگ با کارکنان فناوری اطلاعات ممکن است بخواهند میزبان را به روشی خاص پیکربندی کنند ، بنابراین منابع کامل و قابلیت سفارشی سازی ترجیح داده می شود..

این راهنما برای توضیح اینکه محبوب ترین انواع هاستینگ چیست ، بیش از آنچه را که ارائه می دهد و چه کسی بهترین گزینه را دارد ، توضیح می دهد. به گفته این ، اگر تازه وارد دنیای میزبانی وب هستید و از تعداد گزینه ها غافل هستید ، نباید در مورد انواع میزبانی بیش از حد نگران باشید. مراجعه به برنامه “میزبانی وب” یا “میزبانی مشترک” یک میزبان وب معمولاً بهترین شرط بندی برای مبتدیان است.

بررسی انواع میزبان

اکنون که می فهمید نوع میزبانی چیست ، می خواهیم چهار نسخه محبوب دیگر را مرور کنیم. علاوه بر توضیح نحوه عملکرد هر نوع میزبانی ، ما می خواهیم توصیه هایی را برای افرادی که باید از کدام نوع میزبانی استفاده کنند ، ارائه دهیم.

اگر می خواهید از جزئیات غمناک پرش کنید ، در اینجا سریع می توانید انواع مختلف میزبانی را مشاهده کنید:

میزبانی مشترک

 • به چندین کاربر امکان می دهد با بهره گیری از مقیاس های اقتصادی ، وب سایت های ارزان را میزبانی کنند.
 • مناسب برای مشاغل کوچک ، اوراق بهادار ، وب سایتهای اطلاع رسانی و وب سایتهای شخصی.

میزبانی VPS

 • با مجازی سازی یک سرور خصوصی روی یک سرور مشترک ، قابلیت تنظیم و قوام میزبانی اختصاصی بدون برچسب قیمت را ارائه می دهد.
 • مناسب برای مشاغل متوسط ​​، توسعه دهندگان و رسانه های خبری متوسط.

میزبانی اختصاصی

 • یک سرور و تمام منابع محاسباتی آن را به یک کاربر واحد ارائه می دهد.
 • مناسب برای شبکه های چند سایت ، مشاغل بزرگ ، رسانه های بزرگ تجارت الکترونیکی و رسانه های بزرگ.

میزبانی ابر

 • با اجازه دادن به وب سایت شما برای جذب منابع از ابر ، جنبه های اشتراکی ، VPS و هاست اختصاصی را ترکیب می کند ، و به طور موثر غیرفعال کردن آن را غیرممکن می کند..
 • مناسب برای هر وب سایت که به ترافیک بالا و هزینه های کم کار ، به ویژه رسانه ها و وبلاگ های متوسط ​​تا بزرگ ، مناسب باشد.
 • توسط شرکتهای بزرگ یا شبکه های چند سایت با پیکربندی سفارشی قابل استفاده است.

میزبانی مشترک

میزبانی مشترک

میزبانی مشترک به عنوان گزینه پیش فرض برای اکثر وب سایت ها انتخاب شده است. این نوع میزبان پایه ای است که باید انواع دیگر آن ها با یکدیگر مقایسه شود زیرا تقریباً تمام میزبان وب وب نوع خاصی از آن را ارائه می دهند. برای مثال iPage ، تقریباً به طور انحصاری میزبان اشتراکی را ارائه می دهد (بررسی iPage ما را بخوانید).

به جای اینکه به هر کاربر اجازه دهد سرور مخصوص به خود را داشته باشد ، میزبانی مشترک مشترک چندین کاربر را در همان سرور قرار می دهد. سرور منابع محدودی دارد ، بنابراین آن وب سایتها آنچه را در آنجا دارند به اشتراک می گذارند. اگر میزبانی نماینده مسکن باشد ، میزبانی مشترک در یک آپارتمان زندگی می کند.

مانند زندگی مشترک ، جوانب مثبت و منفی برای میزبانی مشترک وجود دارد. نکته برجسته این است که ارزان است. با گروه بندی کاربران در همان سرور ، میزبان وب می تواند در سرورها پس انداز کند و آن پس انداز را به شما منتقل کند. گرچه میزبانهای اشتراکی گران قیمت زیادی وجود دارد – بررسی Arvixe ما را برای مثال بخوانید – گزینه های ارزان قیمت نیز وجود دارد ، مانند Namecheap (بررسی Namecheap ما را بخوانید).

همه چیز به هر قیمت می رسد ، و در مورد میزبانی مشترک ، همسایگان شما هستند. هر وب سایت از همان منبع منابع استفاده می کند ، بنابراین اگر میزبان وب حریص باشد و میزبان وب سایت های زیادی در همان سرور باشد ، وب سایت شما ممکن است از منابع برای اسکان کاربران خود استفاده کند (برای نمونه ای از آن ، بررسی GreenGeeks ما را بخوانید)..

به همین دلیل ، میزبانی مشترک را باید برای وب سایتهایی که میزان کمی ترافیک دارند در نظر بگیرید. هر وب سایتی با سنبله های ناگهانی در کاربران ، مانند یک وب سایت خبری ، سعی خواهد کرد تا در جریان درخواست های جاری قرار بگیرد و منجر به خطاهای بارگذاری صفحه یا سرعت کندتر شود..

بیشتر میزبان وب به نوعی میزبانی مشترک ارائه می دهند ، اما ما به این نتیجه رسیده ایم که Hostinger و Hosting24 بهترین هستند. آنها یکسان هستند ، که خوشبختانه ، هاستینگر سعی در مخفی کردن ندارد. هر دو قیمت رقابتی و ویژگی های بسیار خوبی ارائه می دهند ، اما مهمتر از آن ، سرورهای خود را با کاربران پیشی نمی گیرند. برای اطلاعات بیشتر ، بررسی هاستینجر و بررسی Hosting24 را بخوانید.

میزبانی مشترک به مخاطبان خاص ارائه می دهد. هر وب سایتی که ترافیک کمی داشته باشد و یا صرفاً جهت اهداف اطلاعاتی بصورت آنلاین باشد از آن بهره مند خواهد شد این شامل وب سایتهای تجاری کوچک ، اوراق بهادار شخصی و صفحات اطلاعاتی است. این وب سایت ها به طور کلی ترافیک کمی را به خود جلب می کنند ، بنابراین نباید با کمبود منابع مواجه شوید.

چه کسی باید از میزبانی مشترک استفاده کند:

 • کار و کسب های خرد
 • نویسندگان ، هنرمندان ، و غیره.
 • وب سایتهای شخصی
 • صفحات اطلاعاتی

میزبانی VPS

میزبانی VPS

میزبانی VPS یک قدم بالاتر از میزبانی مشترک از نظر قیمت و کارایی است. مانند میزبانی مشترک ، چندین وب سایت در همان سرور ذخیره می شوند ، اما به جای اشتراک گذاری خودسرانه منابع ، مجموعه ای را به شما اختصاص می دهند.

این کار با تنظیم سرورهای مجازی روی سرور فیزیکی انجام می شود (از این گذشته ، VPS به معنای سرور خصوصی مجازی است). میزبان وب به جای اینکه منابع لازم را برای سرگرمی و جاری شدن در صورت لزوم فراهم کند ، منابع را به وب سایتهای خاص اختصاص می دهد ، و به آنها اجازه می دهد محیط میزبانی اختصاصی خود را داشته باشند..

به عنوان مثال ، اگر یک سرور دارای هشت هسته CPU ، 16 گیگابایت رم و 2TB حافظه SSD باشد ، می تواند چهار سرور مجازی وجود داشته باشد که هر یک دارای دو هسته CPU ، 4 گیگابایت رم و 500 گیگابایت حافظه SSD باشد..

اگرچه ممکن است در ابتدا اینطور به نظر نرسد ، تفاوت بین VPS و میزبانی مشترک بسیار زیاد است. بدیهی ترین صعب العبور این است که شما به جای اشتراک گذاری با دیگران ، منابع اختصاصی کسب می کنید. این بدان معناست که وب سایت شما می تواند بدون توجه به آنچه وب سایت های دیگر روی سرور انجام می دهند ، ترافیک را به همان اندازه منابع موجود در خود جای دهد.

گفته می شود ، جنبه مهم تر این است که می توانید سرور خود را شخصی سازی کنید. از آنجا که میزبان وب محیط میزبانی اختصاصی را ارائه می دهد ، می توانید در سرور خود و نحوه پیکربندی آن تغییراتی ایجاد کنید ، که در بیشتر اوقات ، شما نمی توانید با میزبانی مشترک انجام دهید.

متأسفانه ، تمام برنامه های VPS یکسان نیستند. جزئیات gory در صفحه محصول میزبان وب مورد نظر شما قرار خواهد گرفت ، بنابراین اگر به دنبال خرید یک برنامه VPS هستید ، هوشیار باشید. فقط می توانید از A2 Hosting استفاده کنید. همانطور که می توانید در بررسی میزبانی A2 ما بخوانید ، این یکی از سریعترین هاستهایی است که ما آزمایش کرده ایم و دارای سطح بالایی از پیکربندی است ،.

دلیل اصلی که ما میزبان A2 برای میزبانی VPS را توصیه می کنیم این است که شما بین لینوکس یا ویندوز روی سرور خود و همچنین برنامه های مدیریت یا کنترل نشده انتخابی را انتخاب می کنید. ما در مورد بعدی در بخش بعدی صحبت خواهیم کرد ، اما کوتاه ترین آن این است که A2 Hosting حداکثر انعطاف پذیری را برای توسعه دهندگان ارائه می دهد.

DreamHost همچنین گزینه خوبی برای میزبانی VPS است. برنامه های DreamPress آن ، که از VPS برای وردپرس استفاده می کند ، به همین دلیل است که بهترین میزبانی وب را برای راهنمای وردپرس ساخته است. همچنین برنامه های VPS غیر WordPress وجود دارد که از برنامه های اصلی تا سازمانی متغیر است ، که می توانید در بررسی DreamHost ما بخوانید.

میزبانی VPS از میزبانی مشترک اما ارزان تر از میزبانی اختصاصی ارزان تر است. این یک امر میانه است که برای مشاغل متوسط ​​، رشد روزنامه ها و وبلاگ های متوسط ​​مناسب است. آنها همچنین برای توسعه دهندگان که نیاز به پیکربندی سرورها به روشی خاص دارند بسیار عالی هستند.

چه کسی باید از VPS هاستینگ استفاده کند:

 • مشاغل متوسط
 • رسانه های خبری کوچک و متوسط
 • توسعه دهندگان

اختصاصی میزبانی وب

میزبانی اختصاصی

میزبانی اختصاصی ساده ترین نوع میزبانی وب برای درک است ، اما همچنین می تواند گرانترین باشد. برخلاف میزبانی مشترک و VPS ، میزبانی اختصاصی به شما سرور می دهد. به جای تقسیم منابع ، می توانید به همان اندازه یا به همان اندازه که می خواهید استفاده کنید ، که امکانات زیادی را باز می کند.

به احتمال زیاد ، میزبان اختصاصی برای وب سایت های بزرگ یا شبکه های چند سایت که به منابع زیادی احتیاج دارند ، استفاده می شود. اینها معمولاً رسانه های بزرگ خبری ، مشاغل بزرگ و وب سایتهای تجارت الکترونیکی هستند.

گفته می شود ، مانند میزبانی VPS ، میزبانی اختصاصی با صعود انعطاف پذیری همراه است. برخی از ارائه دهندگان این امکان را به شما می دهند که نه تنها یک سرور برای خودتان داشته باشید بلکه بر اساس نیاز خود می توانید آن را از زمین بسازید (برای مثال مثلاً بررسی SiteGround ما را بخوانید). به علاوه ، هاست اختصاصی معمولاً دسترسی کامل به سرور را در اختیار شما قرار می دهد.

بین سرورهای اختصاصی ، تفاوت زیادی در قیمت وجود دارد ، زیرا مشخصات سرور تا حد زیادی مشخص می کند که چقدر هزینه دارد. به عنوان مثال ، WebHostingBuzz دارای سرورهای ترخیص کالا از گمرک کمتر از 50 دلار در هر ماه است ، در حالی که LunarPages دارای سرورهایی است که به بیش از 500 دلار در هر ماه می رسد (بررسی WebHostingBuzz و بررسی LunarPages ما را بخوانید).

جایی که میزبانی اختصاصی را خریداری می کنید تا حد زیادی به نیاز شما بستگی دارد ، اما ما 1 را دوست داریم&1 IONOS زیادی. همانطور که می توانید در شماره 1 ما بخوانید&1 بررسی IONOS ، آن را ارائه می دهد قیمت گذاری اختصاصی رقابتی و مشخصات چشمگیر ، از جمله انواع ذخیره سازی NVMe و Cloudflare Railgun (که می توانید در راهنمای Cloudflare در ما بدانید).

میزبانی اختصاصی فقط برای وب سایت های شخصی نیست. گرچه برای رسانه های بزرگ و وب سایت های تجارت الکترونیکی بسیار عالی است ، میزبانی اختصاصی نیز برای شبکه های چند سایت بسیار مناسب است. به عنوان مثال ، یک شرکت بزرگ ممکن است یک بسته میزبانی اختصاصی را برای میزبانی وب سایت ها برای همه مارک های خود بجای میزبانی مجزا برای هر یک ، خریداری کند.

چه کسی باید از هاست اختصاصی استفاده کند:

 • رسانه های بزرگ
 • شبکه های چند سایت
 • فروشگاه های بزرگ تجارت الکترونیکی
 • شرکتهای بزرگ

میزبانی ابر

میزبانی ابر

خط را می توان از طریق میزبانی مشترک ، میزبانی VPS و هاست اختصاصی ترسیم کرد. اشتراک گذاری برای وب سایت های کوچک بسیار عالی است ، VPS برای رشد وب سایت ها مناسب است و اختصاصی برای وب سایت های بزرگ ضروری است. میزبانی Cloud آچار را در آن خط پرتاب می کند ، تعریف مجدد نحوه میزبانی وب سایت ها و قیمت لازم برای پرداخت خدمات.

میزبانی Cloud گزینه ای نیست از طریق VPS ، مشترک یا اختصاصی. در عوض ، این یکی از انواع میزبان است. شما می توانید یک برنامه ابری داشته باشید که یک VPS ، یک برنامه مشترک یا اختصاصی نیز هست ، اما نحوه دسترسی سرور به منابع تغییر می کند.

در حقیقت ، میزبانی ابری کمی از انواع قبلی میزبان است. با میزبانی وب سایت شما در یک محیط مجازی کار می کند که منابع را از یک استخر مشترک بیرون می کشد. این منابع می توانند براساس نیاز وب سایت شما مقیاس گذاری کنند. قسمت “ابر” از این واقعیت ناشی می شود که وب سایت شما می تواند منابع را از ابر جذب کند ، بنابراین همیشه به آنچه خریداری کرده اید دسترسی داشته باشید.

به عبارت دیگر ، میزبانی مشترک است که در آن مقیاس های اقتصادی با کشیدن چندین کاربر از همان استخر ، قیمت را کاهش می دهد. همچنین میزبان VPS به این دلیل که در یک محیط مجازی و میزبانی اختصاصی اتفاق می افتد زیرا منابع منابع به اندازه کافی هستند و همیشه به آنچه نیاز دارید دسترسی خواهید داشت.

این بدان معناست که شما از بهترین جنبه های انواع مختلف میزبانی قبلی و همچنین افزایش امنیت برخوردار هستید. با ارائه وب سایت خود در یک شبکه کار برکنار – به معنای این است که می تواند منابع را از هر کجا جلب کند – اگر غیرممکن نباشد ، بسیار کمتر احتمال دارد که اگر وب سایت شما توسط یک سنبله ترافیکی گسترده یا حمله انکار سرویس توزیع شود ، وب سایت شما آفلاین شود..

بسیاری از میزبان وب ، مانند HostGator ، برخی از شکل های اصلی میزبانی ابر را در ترکیب خود شروع کرده اند (بررسی HostGator ما را بخوانید). گفته می شود ، میزبانی ابری به اندازه کافی قدرتمند است که میزبان هایی به آن اختصاص داده شده اند ، از جمله MDDHosting ، Kinsta و Pagely (بررسی MDDHosting ما ، بررسی Kinsta و مرور صفحه) را بخوانید..

هر وب سایتی می تواند از میزبانی ابری بهره ببرد ، اما به ویژه برای وب سایت هایی که نیاز به ترافیک زیاد و هزینه های کارآمد پایین دارند ، مانند وبلاگ های بزرگ یا رسانه ها ، بسیار مفید است. برای برنامه های شرکتی مفید نیست ، مگر اینکه ارائه دهنده مایل به پیکربندی ابر باشد تا متناسب با نیازهای خاص ، که برخی از میزبان وب ، مانند صفحه ، انجام خواهد داد.

چه کسی باید از Cloud Hosting استفاده کند:

 • وبلاگ های بزرگ
 • رسانه های بزرگ
 • هرکسی که به دسترسی مستمر و مستمر به منابع نیاز داشته باشد

انتخاب بهترین نوع میزبانی

انتخاب ارائه دهنده میزبانی

نوع میزبانی که انتخاب می کنید به هدف وب سایت شما می رسد. همانطور که در طول این راهنما بیان کردیم ، در مورد هر نوع میزبانی ، جوانب مثبت و منفی وجود دارد ، بنابراین هیچ پاسخی وجود ندارد که بهترین گزینه برای شما باشد. در زیر یک لیست چک سریع ، برای نسخه کامل راهنمای ما در مورد نحوه انتخاب ارائه دهنده میزبانی وب را بررسی کنید.

معمولاً می خواهید با ترافیک شروع کنید. از خود بپرسید که چه تعداد کاربر همزمان نیاز به اسکان دارید ، چند مرتبه باید این کار را انجام دهید و به هر کاربر به چه میزان منابع نیاز خواهید داشت. به عنوان مثال ، اگر وب سایت شما از تصاویر و متن فشرده شده تشکیل شده است ، به عنوان یک وب سایت که به همان تعداد کاربر هنگام تلاش برای پخش ویدئوی 4K نیاز دارید به منابع زیادی احتیاج ندارید.

پس از تعیین نیازهای ترافیکی خود ، ویژگی های خاصی را که ممکن است وب سایت شما نیاز داشته باشد در نظر بگیرید. ممکن است بخواهید نرم افزار سرور را برای میزبانی انواع فایل ها تغییر دهید یا به یک روش خاص برای ارائه مطالب به کاربران نیاز دارید. اگر از استفاده از WordPress یا یک پلتفرم مشابه راضی هستید ، می توانید این مرحله را نادیده بگیرید.

در آخر ، در نظر بگیرید که آیا حتی نیاز به خرید هاستینگ دارید یا خیر. در بسیاری از موارد ، اگر یک وب سایت کوچک ایجاد می کنید ، خرید میزبانی و ساخت سایت خود از ابتدا در مقابل استفاده از سازنده وب سایت فایده ای ندارد. اوراق بهادار شخصی ، مشاغل کوچک و حتی خرده فروشی های تجارت الکترونیکی می توانند با یک سازنده وب سایت تقریباً خوب باشند.

ما در اینجا به همه تفاوت ها نخواهیم رسید – بهترین راهنمای سازندگان وب سایت را برای آن بخوانید – اما سازندگان وب سایت به کسب و کارهای کوچک اجازه می دهند تا به سرعت و با کمی تجربه وب سایت ها را به سرعت و به راحتی راه اندازی کنند. شما هنگام خرید سازنده وب سایت هنوز میزبان وب سایت خود هستید ، اما می توانید از بین انواع مختلف میزبانی وب دور بزنید.

تا آنجا که سازندگان وب سایت می روند ، گزینه های زیادی وجود دارد ، اما Wix به طور مداوم در رده های اول قرار دارد. همانطور که در بررسی Wix ما مشاهده می کنید ، این نیرو و سهولت استفاده را به گونه ای ترکیب می کند که هیچ سازنده وب سایت دیگر آن را انجام نمی دهد..

مدیریت در مقابل میزبانی بدون کنترل

اگر سرتان را به وب سایت های میزبانی وب میزنید ، احتمالاً اصطلاح “مدیریت شده” را دیده اید. میزبانی می تواند بدون کنترل ، نیمه مدیریت یا کاملاً مدیریت شده باشد و درک تفاوت می تواند عامل اصلی در برنامه ای باشد که شما انتخاب می کنید.

به گفته این ، به همان اندازه میزبانی که دریافت می کنید عاملی نیست. به عنوان مثال ، بسیاری از برنامه های مشترک نیمه مدیریت هستند ، اگرچه میزبان وب به صراحت نمی تواند چنین چیزی را بگوید. در بیشتر موارد ، فقط اگر در مورد برنامه های خاص وردپرس یا VPS یا هاست اختصاصی صحبت می کنید ، باید به این جنبه توجه کنید..

میزبانی مدیریت شده جایی است که میزبان وب با بسیاری از جنبه های فنی خدمات سروکار دارد. به عنوان مثال ، اگر برنامه WordPress مدیریت شده ای دارید ، مثلاً InMotion Hosting ، با بروزرسانی نرم افزار ، نصب وردپرس برای شما و اطمینان از به روز بودن مضامین و افزونه های خود سر و کار خواهید داشت (خواندن بررسی میزبانی InMotion ما).

میزبانی بدون کنترل برعکس است. میزبان وب خاموش است و به شما امکان می دهد تا محتوای قلبتان مرتب سازی کنید و مرتب سازی کنید. در اکثر موارد ، میزبان کنترل نشده برای VPS و سرورهای اختصاصی را با قیمت کمتری پیدا خواهید کرد. این امر به توسعه دهندگان این امکان را می دهد تا سرور را برای نیازهای خود تنظیم کنند ، این امر باعث کاهش نیروی انسانی مورد نیاز میزبان وب می شود.

اگر ایده مدیریت در مقابل میزبانی بدون کنترل برای شما بسیار زیاد است ، نگران نباشید. تقریباً در همه موارد ، میزبانی نیمه مدیریت یا مدیریت شده ارائه می شود ، و این همان چیزی است که شما باید با آن بروید. کسانی که می خواهند میزبانی بدون کنترل داشته باشند ، معمولاً می دانند که آن را می خواهند.

افکار نهایی

در دنیای میزبانی وب اتفاقات زیادی رخ می دهد ، و اغلب ، سردرگمی قبل از اینکه حتی به صفحه پرداخت برسید ، سردرگمی شروع می شود. امید ما این است که راهنما راهنمایی کند که تفاوت بین میزبان چیست و چه نوع میزبانی برای شما مناسب است.

از کدام نوع میزبانی برای سایت خود استفاده می کنید؟ چرا آن را انتخاب کردید؟ در نظرات زیر به ما اطلاع دهید و مثل همیشه از خواندن متشکریم.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map