بهترین نرم افزار ویرایش عکس 2020

دوربین ها همیشه ارزان تر می شوند و به حتی آماتورترین عکاسان نیز می توانند به نتایج عالی برسند. با افزایش تقاضا برای دستگاههای ضبط با کیفیت بالا ، تقاضا برای یک راه حل با کیفیت بالا در حال ویرایش است. ما در اینجا هستیم تا یک راهنمای جامع برای بهترین نرم افزار ویرایش عکس را به شما ارائه دهیم.


ما بهترین انتخاب را برای متخصصان و بهترین انتخاب برای طراحان خواهیم داشت و گزینه های دیگری را در هر گروه ارائه می دهیم.

Adobe بازار ویرایش عکس را در اختیار دارد و آزمایش ما از برنامه های محبوب ویرایش عکس با آن همخوانی دارد. برندگان ما در هر دو دسته از Adobe می آیند ، اما اجازه ندهید که شما را از تلاش برای گزینه های Adobe مانع کند.

ویرایش عکس در مقابل طراحی گرافیکی

قبل از تعیین معیارهای خود و فرو رفتن در لیست ، می خواهیم بین نرم افزار ویرایش عکس و نرم افزار طراحی گرافیک تمایز قائل شویم. در حالی که برخی از برنامه ها به شما امکان می دهند علاوه بر عملکرد اصلی خود ، عکس ها را نیز وارد کنید و ویرایش کنید ، ما به نرم افزاری طراحی شده ایم که فقط این کار را انجام می دهد.

به عنوان مثال ، می توانید یک پرونده RAW را در Adobe Premiere وارد کنید ، اولین انتخاب ما برای بهترین نرم افزار ویرایش ویدیو است. این به معنای ویرایش فیلم ها است ، اما نه عکس. شما می توانید برخی از تنظیمات اساسی را انجام دهید ، اما چیز دیگری نیست.

این یک تمایز مهم است زیرا بسیاری از نرم افزارها بین عکاسی و طراحی گرافیک فاصله دارند. به عنوان مثال می توان از Photoshop برای ویرایش عکس و ایجاد گرافیک استفاده کرد. ویژگی های منحصر به فرد کافی در فتوشاپ برای ویرایش عکس وجود دارد که بتواند در لیست ما جایگاهی را ضمانت کند.

از طرف دیگر Adobe Illustrator برای طراحی های دیجیتالی مناسب تر است. می توانید عکس ها را وارد کنید و تنظیماتی را انجام دهید ، اما وقتی این نرم افزار در طراحی گرافیک استفاده می شود بهترین حالت ممکن است. اگر به دنبال طراحی گرافیک هستید ، حتما راهنمای ما را به بهترین نرم افزار گرافیکی سه بعدی بررسی کنید.

انتخاب بهترین نرم افزار ویرایش عکس

اکنون که مشخص کردیم چه چیزی در این راهنما قرار نمی گیرد ، ما می خواهیم معیارهایی را که برای تهیه انتخاب خود انتخاب کرده ایم ، بیان کنیم. بسیاری از معیارها گسترده خواهند بود ، از جمله قابلیت استفاده خوب ، اما ما سعی خواهیم کرد تا چند قسمت خاص را که به دنبال آنها هستیم.

پشتیبانی و ویژگی های فایل

معیار اول ما گسترده نیست. هر برنامه باید از فایلهای RAW پشتیبانی کند. یک پرونده RAW شامل تمام اطلاعات سنسور دوربین هنگام ضبط تصویر در کارت حافظه است. بر خلاف یک .jpg فشرده سازی وجود ندارد ، به این معنی که داده های بیشتری برای کار با آن دارید.

پردازش نشده-Raw-File-1
© Cloudward.net

پردازش شده-خام-پرونده-1
© Cloudward.net

قبلی

بعد

این امر به ویژه در قلمرو پس از تولید اهمیت دارد. با استفاده از پرونده های RAW ، می توانید ویرایش را بیشتر از آنچه که می توانید با .jpg فشار دهید. رنگ پرونده های خام نیز صاف است ، بنابراین می توانید تصویر را به سلیقه خود تغییر دهید.

تقریباً هر سازنده ی دوربین از یک پسوند فایل متفاوت برای تصاویر RAW استفاده می کند. در حالت ایده آل ، این نرم افزار دارای سابقه ای برای ارسال تکه های هنگام معرفی یک برنامه افزودنی جدید است. اگر اینطور نیست ، ما به دنبال .arw ، .nef و .cr2 هستیم که به ترتیب برای دوربین های سونی ، نیکون و کانن افزونه هستند.

از امکاناتی همچون تونینگ اسپلیت ، بخیه پانورامیک و پردازش دامنه پویا نیز استقبال می شود. تونل تقسیم بیشتر از بخیه پانوراما و HDR به وجود می آید اما اگر یک آیفون بتواند این کار را انجام دهد ، برنامه ویرایش عکس اختصاصی شما نیز باید بتواند.

در خارج از پردازش ، ما به دنبال ابزارهای ترمیم مانند اصلاح چشم قرمز ، بهبود لکه و کاهش سر و صدا هستیم.

قابلیت استفاده

ابرها-مدیر-ویرایشگر-هر روز

بعد ، ما در حال بررسی قابلیت استفاده هستیم. یک عکاس کارگر می تواند هزاران عکس را به طور هم زمان پرتاب کند ، بنابراین داشتن نرم افزاری که بتواند همه آنرا حس کند ، یک ضرورت است. Adobe Photoshop ، که به شما نیاز دارد تا هر پرونده را به صورت دستی باز کنید ، از این قاعده مستثنی است زیرا کنترل بیشتری روی تصویر ایجاد می کند.

ما همچنین به دنبال ویژگی های پردازش دسته ای هستیم. هر چیزی که به شما امکان می دهد از پیش تعیین شده چندین فایل را به طور همزمان اعمال کنید یا با وضوح خاصی صادر کنید ، نام بازی در اینجا است. این همچنین در جایی است که ما در حال مشاهده امکان ذخیره و استفاده از ایستگاه از پیش تنظیم شده در برنامه هستیم.

سهولت استفاده نباید قدرت فداکاری را داشته باشد. ما به دنبال بهترین نرم افزار ویرایش عکس هستیم ، نه ساده ترین استفاده. به همین دلیل ، مبادله ای در قابلیت استفاده برای سطح قدرت بالاتر قابل قبول است. نرمافزار مورد نظر ما دارای یک منحنی یادگیری است ، اما به شما امکان می دهد که پس از تسلط بر آن ، عکس های مناسب و حرفه ای تولید کنید.

بهترین نرم افزار ویرایش عکس

اکنون که معیارهای خود را تعیین کرده ایم ، به بهترین نرم افزار ویرایش عکس خواهیم رسید. ما برای بهترین نرم افزار ویرایش عکس حرفه ای و بهترین نرم افزار ویرایش عکس برای طراحی ، یک برنده اعلام خواهیم کرد ، و همچنین برای هر یک از دو دونده مسابقه ارائه خواهیم کرد.

بهترین نرم افزار ویرایش عکس حرفه ای: Adobe Lightroom CC

Lightroom انتخاب برتر برای عکاسان حرفه ای است. رابط کاربری برای گردش کار بهینه شده است ، به شما امکان می دهد تا از طریق هزاران عکس بدوزید ، آنها را ویرایش کرده و با کیفیت مداوم صادر کنید.

اگرچه در این نقش عالی است ، لایت روم کامل نیست. ابزارهای Adobe شامل ویرایش عکس ، تنظیم تراز سفیدی ، نوردهی و رنگ ها می باشد. ویرایش کامپوزیت و لایه بندی غیر از این است. با این حال ، بعداً آن را لمس خواهیم کرد.

هنگامی که یک عکاس کارگر در کارت حافظه خود وصل می شود می درخشد و بانک اطلاعاتی از عکس ها را به داخل نرم افزار می اندازد. لایت روم همواره با جدیدترین پسوند فایل ها به روز می شود ، بنابراین پرونده های RAW تقریباً از هر سازنده دوربین پشتیبانی می شوند.

تمرکز روی ویرایش کارآمد است ، اما نسخه های اخیر لایت روم اسب بخار بیشتری را اضافه کرده است. بیایید نگاهی به ویژگی های جدیدترین نسخه Adobe Creative Cloud بپردازیم.

ویژگی های Adobe Lightroom

لایت روم با ویژگی های جدید هر چند ماه یکبار به روز می شود. به همین دلیل ، ما به جای این که به همه مشخصات بپردازیم ، می خواهیم به ویژگی های سنگ بنای نرم افزار و اضافات جدید اضافه شده در سال 2018 بپردازیم..

با شروع ویژگی هایی که در حدود مدتی است ، Lightroom به شما امکان می دهد تا منظر تصویر خود را در حین ویرایش تنظیم کنید. بخش هایی از تصویر شما را کشیده و خرد می کند و آن را زراعت می کند ، بنابراین می توانید منظره ای را که در نظر داشتید بدست آورید. به عنوان مثال ، می توانید تصویری از یک ساختمان را ویرایش کنید تا به نظر برسد که به جای آن که روی زمین باشد ، آن را از نردبان شلیک کرده اید.

Lightroom-Perspective-تنظیمات

لایت روم به دنبال خطوط افقی یا عمودی در عکس خواهد بود و تصویر شما را متناسب با آن قرار می دهد. حالت های اتوماتیک برای تنظیمات جزئی به خوبی کار می کنند ، اما در صورت نیاز به چیزی شدیدتر ممکن است به صورت دستی از تصویر بکشید..

خارج از منحنی تن ، تنظیمات خام و تراز رنگ ، Lightroom شامل تقسیم اسپلیت است ، که یک تکنیک پیشرفته ویرایش است که به شما امکان می دهد تا سایه های مختلف را روی نکات برجسته و سایه ها اعمال کنید..

تنظیمات Lightroom-Split-Toning-Toning

لایت روم همچنین توانایی تعمیر مواردی را دارد که ممکن است از دوربین یا لنز شما ناشی شود. این دستگاه دارای یک مخرج داخلی است که در هنگام محافظه کارانه خوب است ، و همچنین ابزاری برای کاهش ناهنجاریهای کرومیک.

تا زمانی که از لنزهای به راحتی در دسترس استفاده می کنید ، Lightroom شامل تصحیح پروفایل لنز است. شیشه استوانه ای داخل لنز کاملاً مناسب نیست ، مهم نیست که چقدر خرج کنید ، اعوجاج و نقاشی وجود خواهد داشت. روشن کردن یکی از این پروفایل ها به طور خودکار آن موارد را تصحیح می کند تا تصویری دقیق تر به شما ارائه دهد.

همانطور که در معیارهای ما مشخص شده است ، Lightroom از پردازش HDR ، بخیه پانورامیک و ابزارهای ترمیم مانند اصلاح چشم قرمز و همچنین پشتیبانی پشتیبانی می کند..

بیشتر ویژگی های معرفی شده در سال 2018 بر پیشرفت های عملکرد و نسخه موبایل متمرکز شده است ، اما تعداد کمی اضافات برای برنامه دسک تاپ وجود دارد.

اکنون لایت روم از وارد کردن حافظه متصل به شبکه پشتیبانی می کند و می توانید پروفایل های دوربین را روی پرونده های RAW خود اعمال کنید تا تصویر خود را همانطور که در پشت دوربین نمایش داده می شود ، مشاهده کنید. علاوه بر این ، محبوب جدید ما پروفایل های خلاق است.

پروفایل های خلاق مانند پیش تنظیم شده است ، اما تنظیمات قبلی شما را تنظیم نمی کنند. آنها مانند کنترل های بیشتر فیلترهای اینستاگرام را دوست دارند. بیشتر عکاسان فصلی به آنها احتیاج نخواهند داشت ، اما آنها شروع خوبی برای کسانی هستند که به دنیای ویرایش عکس دسک تاپ وارد می شوند.

ویرایش عکس Adobe Lightroom

مانند هر نرم افزاری که برای ویرایش عکس بهینه شده است ، در هر مرحله از فرآیند گزینه های بسیاری وجود دارد. می توانید از هر منبع ذخیره سازی وارد کرده و تعیین کنید که پرونده ها در کجا ذخیره می شوند. اگر از کارت حافظه وارد می کنید ، Lightroom یک پوشه در هارد دیسک شما ایجاد می کند و پرونده های RAW را در آنجا کپی می کند.

پس از آن ، کاتالوگ ایجاد می کند. کاتالوگ ها داده ها را برای تصاویر شما نگه می دارند ، اما خود تصاویر نیستند. پیش نمایش ها ، مکان درایو و ابرداده ها همه در آنجا ذخیره می شوند. حتی اگر پوشه را با عکس های موجود در آن حذف کنید ، باز هم می توانید کاتالوگ را مشاهده کنید ، هرچند تصاویر غیرقابل اجتناب هستند.

کاتالوگ لایت روم

تنظیمات زیادی برای واردات وجود دارد که مهمترین آنها پردازش دسته ای است. با افزودن برگه “اعمال هنگام وارد کردن” در منوی سمت راست و کلیک بر روی “تنظیمات تنظیم” ، می توانید از پیش تنظیم شده برای همه تصاویر خود استفاده کنید. این زمان مناسب برای به کار بردن یک پیش تنظیم اصلی کنتراست برای سرعت بخشیدن به گردش کار است.

همچنین می توانید کلمات کلیدی را اضافه کنید ، ابرداده را اعمال کنید و تنظیم کنید که چگونه Lightroom پیش نمایش های هوشمند را در این زمینه ایجاد می کند.

تنظیمات Lightroom-Import-Import

واردات می تواند مدتی طول بکشد ، به خصوص اگر پرونده های زیادی دارید. اگر از سنسور مگاپیکسلی بالا استفاده می کنید ، مانند دوربین های سری A7R Sony ، ممکن است مجبور شوید اجازه دهید واردات در طول شب اجرا شود.

قبل از کلیک بر روی برگه “توسعه” ، می توانید با اختصاص دادن یک رنگ ، رتبه بندی آنها از پنج ستاره یا استفاده از کلمات کلیدی ، تصاویر را در فروشگاه خود مرتب کنید. این یکی از ویژگی های اصلی گردش کار برای Lightroom است و به شما امکان می دهد فقط با تصاویری که قصد دارید نگه دارید وارد ویرایش شوید.

بیشتر وقت خود را در برگه “توسعه” خواهید گذراند. اینجاست که می توانید با استفاده از تعادل رنگ سفید ، برش ، تعادل رنگ و بهبود لکه ، عکس های خود را ویرایش کنید. همه این کنترل ها در نوار ابزار در سمت راست یافت می شوند.

Lightroom-Development-Settings

در بالا ، یک ردیف از شش نماد برای برداشت ، بهبود لکه ، تصحیح چشم قرمز ، فیلترهای شیب ، فیلترهای بیضوی و لمس قرار دارد. در حالی که همیشه لازم نیست ، آنها بیشترین کنترل را روی تصویر شما دارند و خط بین لایت روم و فتوشاپ را محو می کنند.

حتی پس از تنظیم رنگ های خود و تصحیح قرار گرفتن در معرض ، ممکن است لازم باشد ویرایش های دستی را بر روی تصویر انجام دهید. به عنوان مثال ، با استفاده از ابزار لمسی ، به شما این امکان را می دهد که دست های خود را کثیف کرده و پوست خشن را نرم و یا سفیدتر کنید.

Lightroom-Manual-Adjustments

هر چیزی که در زیر آن نوار ابزار قرار دارد با نوازش گسترده تصویر می پردازد. قسمت بالا تنظیمات اولیه خام است ، که در آن می توانید نوردهی را اصلاح کنید ، کنتراست را تنظیم کرده و از تیز کردن پایه استفاده کنید. اگر در هنگام وارد کردن از پیش تعیین شده استفاده کرده اید ، دیگر لازم نیست که این منطقه را خیلی از تنظیم تعادل رنگ سفید تنظیم کنید..

ابزارهای اتاق نور

در زیر آن لیستی از ابزارهای جمع شونده وجود دارد. اینجاست که قدرت لایت روم می درخشد. کنترل هایی برای مدیریت تعادل رنگ یک تصویر ، تنظیم چشم انداز ، رفع نقاشی و موارد دیگر وجود دارد.  

لایت روم ویژه است زیرا می توانید به سرعت این تغییرات را ایجاد کنید. در پایین همه تصاویر موجود در فهرست شما نشان داده شده است و می توانید همان سیستم برچسب زدن را که هنگام واردات از آن استفاده کرده اید ، فیلتر کنید. اگر می خواهید جریان کار را حتی بیشتر کنید ، می توانید از برگه از پیش تنظیم شده در سمت چپ صفحه استفاده کنید.

لایت روم با پیش ساخته های داخلی ساخته شده است ، که مانند اکثر ایستگاه های از پیش تنظیم شده Adobe ، به عنوان “مناسب” طبقه بندی می شوند. کارآمدترین روش برای گرفتن عکس ، وارد کردن چند عکس ، ایجاد ویرایش ها ، ذخیره پیش فرض و اعمال آن در بقیه فروشگاه ها.  

ایستگاه از پیش تنظیم نیز قابل تنظیم است. به عنوان مثال ، اگر نمی خواهید همان تنظیم منظر را در همه تصاویر خود بگنجانید ، می توانید ضمن ذخیره کردن از پیش تنظیم شده ، آن کادر را علامت بزنید.

پنج زبانه دیگر در بالای رابط ، حداقل در صورت ارائه عکس برای وب ، عمدتا غیر ضروری هستند. “Map” به شما امکان می دهد تصاویر خود را جغرافیایی کنید ، “book” ابزاری برای قالب بندی کتاب است ، “نمایش پرده ای” تصاویر خود را به عنوان .mp4 با موسیقی همراه صادر می کند ، “چاپ” ابزاری برای قالب بندی برای چاپ در مقیاس بزرگ و “وب” است. به شما امکان می دهد یک گالری از فروشگاه خود را بصورت آنلاین منتشر کنید.

Lightroom-نمایش پرده ای-Tab

همه این زبانه ها جایگاه خود را دارند و برای برخی از عکاسان سرعت کار را سرعت می بخشند. این زبانه ها برای بسیاری از کاربران بی ربط است ، به ویژه اگر آنها از نسخه چاپی خارجی برای نسخه های عکس های خود استفاده می کنند.

از میان این پنج مورد ، مورد علاقه های ما “نمایش پرده ای” و “وب” هستند. بسیاری از برنامه های نمایش اسلاید به صورت آنلاین وجود دارد ، بسیاری از آنها همراه با بدافزار هستند (بهترین نرم افزار آنتی ویروس ما را بخوانید تا در مورد انواع مختلف بدانید) ، بنابراین اگر می خواهید راهی سریع برای نمایش تصاویر خود داشته باشید ، داشتن یک برنامه داخلی در Lightroom مفید است..

“وب” راهی آسان برای اتصال به وب سایت شما از طریق FTP ، ایجاد یک صفحه HTML از پیش فرمت شده است. اگرچه نرم افزار CMS مانند وردپرس می تواند گالری هایی مانند این را با یک افزونه اداره کند ، اما Lightroom یک فروشگاه یک مرحله ای برای انتشار است. اگر هرگز از FTP استفاده نکرده اید ، می توانید در سه راهنمای ما برای استفاده از وردپرس در مورد آن اطلاعات کسب کنید.

 • راهنمای مبتدی برای استفاده از WordPress
 • راهنمای واسطه استفاده از وردپرس
 • راهنمای پیشرفته استفاده از وردپرس

قیمت گذاری Adobe Lightroom

مانند سایر محصولات Adobe ، قیمت گذاری یک نکته مهم فروش است. Creative Cloud به شما 50 دلار در هر ماه امکان دسترسی به همه محصولات Adobe را می دهد ، یک دزدی با توجه به اینکه بسیاری از برنامه ها به تنهایی 1000 دلار یا بیشتر هزینه می کنند. دانش آموزان و معلمان نیز تخفیف ویژه ای دریافت می کنند و تمام برنامه ها را فقط با 20 دلار در هر ماه دریافت می کنند.

طرح:عکاسیبرنامه تنهاهمه برنامه هاهمه برنامه ها + Adobe Stock
قیمت:9،99 دلار$ 20.9952.99 دلار82.98 دلار
جزئیات:اتاق نور & فتوشاپ CC,
20 گیگابایت فضای ذخیره سازی ابری
برنامه Adobe Single,
100 گیگابایت فضای ذخیره سازی ابری
همه محصولات دسک تاپ Adobe,
100 گیگابایت فضای ذخیره سازی ابری,
حداکثر 10 ترابایت ذخیره سازی اضافی
همه محصولات دسک تاپ Adobe,
10 تصویر سهام Adobe در هر ماه

با 100 گیگابایت فضای ذخیره سازی ابری می توانید یک برنامه واحد با هزینه 20 دلار در ماه دریافت کنید. اگر از هر محصول Adobe دیگری مانند Illustrator استفاده می کنید ، این طرح را توصیه می کنیم. فضای ذخیره سازی ابر علاوه بر این خوب است اما می توانید فضای کمتری را برای پول کمتری بدست آورید. مقایسه ما از بهترین ارائه دهندگان ذخیره سازی ابری را برای توصیه ها مطالعه کنید.

عکاسان یک مزیت دارند. Adobe سه برنامه عکاسی ارائه می دهد. می توانید لایت روم و فتوشاپ به همراه 20 گیگابایت فضای ذخیره سازی را با 10 دلار در هر ماه دریافت کنید و یا با دو برابر قیمت به 1 ترابایت ذخیره سازی ارتقا دهید تا زمانی که تمرکز شما روی عکاسی باشد ، یک ارزش عالی است و طرحی که در کل توصیه می کنیم.

در انتهای بالا ، شما می توانید همه برنامه ها ، به علاوه Adobe Stock ، را با حدود 80 دلار دریافت کنید. Adobe Stock یک کتابخانه عالی ، اما گران ، از عکس ها و فیلم های سهام است. برای عکاسان کار ، هرچند غیر ضروری است.

بهترین گزینه های Adobe Lightroom CC

همانطور که در بالا مشاهده می کنید ، ما عاشق لایت روم هستیم. با این حال ، در همان زمان ، ما می توانیم ببینیم که چگونه این امر برای همه کار نمی کند یا چگونه برخی افراد می توانند قیمت را تعقیب کنند. در زیر برخی از بهترین گزینه های Adobe را هنگام ویرایش عکس دنبال کنید.

DxO PhotoLab

DxO PhotoLab شبیه به Lightroom است ، اما از ابزارهای پردازش خودکار بهتری برخوردار است. امکاناتی از قبیل DxO Smart Lighting و Prime Denoising بهتر از ابزارهای قابل مقایسه در Lightroom کار می کنند ، اما قیمت آن سنگین قیمت 200 دلار است و گزینه های زیادی برای قالب بندی و صادرات ندارند..

ایستگاه از پیش تنظیم شده چیزی است که PhotoLab را از هم جدا می کند. مناظر ، به ویژه ، به محدوده پویای بالا و فیلترهای انحصاری که DxO اعمال کرده بود ، می رسید. هر چند کمبود کنترل دستی در مقایسه با لایت روم وجود دارد.

DxO-PhotoLab-ویرایش تصویر

PhotoLab برای تراز سفیدی شما تنظیم اولیه و اولیه ای دارد اما کنترل میزان قرار گرفتن در معرض و تضاد شما محدود است. PhotoLab به جای اینکه برای سیاهان ، سفیدها ، سایه ها و هایلایت های برجسته ، اسلایدها را در اختیارتان قرار دهد ، فقط یک کشویی برای قرار گرفتن در معرض و یک کشویی برای کنتراست ارائه می دهد.

کنترل های دستی مانند منحنی تن وجود دارد ، اما شما در حال کار برای پردازش پشت صحنه DxO هستید. تنظیمات قرار گرفتن در معرض ، کنتراست و تعادل رنگ به شدت فاقد هستند.

DxO با تنظیمات محلی ، بخشی از آن را جبران می کند. می توانید مناطقی را که در تصویر خود دارید به شکل بیضوی تنظیم کنید تا نوردهی ، کنتراست ، تعادل رنگ و وضوح آن مناطق را تنظیم کنید. این شبیه به ابزار ماسک سازی Lightroom است ، اما کنترل های کمتری دارد.

در کل ، PhotoLab برای کسانی که می خواهند ویرایش سریع داشته باشند ، مناسب ترین است. به راحتی می توانید تصاویر خود را پیدا کرده و یکی از از پیش تعیین شده های عالی را اعمال کنید. ClearView و کاهش نویز DxO به خصوص چشمگیر است ، اما کنترل دستی روی تصویر شما نیست.

شما می توانید بهترین ها را از هر دو دنیا بدست آورید. PhotoLab هنگام خرید آن ، افزونه Lightroom نصب می کند ، بنابراین می توانید برای از دست دادن دسترسی به الگوریتم های پردازش عالی DxO بدون از دست دادن کنترل دستی Lightroom ، یک فایل را از یک برنامه به برنامه دیگر منتقل کنید..

LightZone

LightZone یک جایگزین رایگان و منبع باز برای Lightroom است. این رابط کاربری مشابه دارد ، اما تنظیمات زیادی برای پردازش دسته ای و گردش کلی فقیرتر ندارد. با این حال ، این برنامه رایگان است و جامعه کوچک پیرامون آن فعال است.

عجیب این است که LightZone را جایگزین Lightroom کرد زیرا قبل از اتاق تاریک دیجیتال Adobe ظاهر شد. LightZone اصلی در سال 2005 منتشر شد و نحوه کار ویرایشگرهای عکس دیجیتال را تغییر داد. به جای استفاده از لایه ها ، یک گردش کار غیر مخرب را فراهم می کند.

LightZone- ویرایش تصویر

شما از طریق یک سری ماژول ها ویرایش می کنید ، هر یک جنبه متفاوتی از پردازش را ارائه می دهند. می توانید منحنی های هفت تنی را اضافه کنید یا رنگ را در 13 ماژول تنظیم کنید. رابط و ابزارهایی که استفاده می کنید قابل تنظیم هستند ، به این معنی که می توانید UI را بسازید تا فقط کنترل های مربوطه را در خود گنجانید.

این سیستم بدون اشکال نمی آید. فقط می توانید تصاویر را بصورت جداگانه ویرایش کنید ، و بین صفحه اصلی خود و صفحه ویرایش جدولبندی کنید. LightZone پرونده های شما را وارد نمی کند ، بنابراین تنظیماتی برای اعمال پیش تنظیم قبل از ویرایش وجود ندارد.

رابط کاربری آن نیز اشکال است. در طول آزمایش ما ، ماژول ها به یک جریان بی پایان از تکثیر یا اصلاً بارگیری نمی شوند. به نظر می رسد این اشکالات تا حد زیادی گرافیکی هستند زیرا برنامه هنوز هم پاسخ می داد ، فقط جلوه بصری وجود داشت.

هنوز هم رایگان است LightZone یک جایگزین قدرتمند اما کم نظیر و سبک اتاق است که باید امتحان کنید. این گزینه تا زمانی که شما برای یادگیری رابط وقت بگذارید ، گزینه های زیادی دارد.

بهترین نرم افزار ویرایش عکس برای طراحی: Adobe Photoshop CC

فتوشاپ تمرکز خود را از پردازش دسته ای و گردش کار بهینه گرفته و ویژگی ها و ابزارهای آن را قرار می دهد. در حالی که شما برای ویرایش هزاران عکس از Photoshop استفاده نخواهید کرد ، ممکن است از آن برای ایجاد چند مورد خاص استفاده کنید.

این سیستم از یک لایه بندی استفاده می کند ، به این معنی که می توانید به هر شکلی که دوست دارید تصویر خود را بسازید. به عنوان مثال ، می توانید تصویری از مه را پیدا کنید و آنرا روی تصویری که برای ایجاد جو ایجاد کرده اید ، لایه کنید.

حتی اگر ما آن را به بهترین شکل طراحی می کنیم ، برای عکاسان حرفه ای نیز کار می کند. Photoshop یک برنامه ویرایش عکس قدرتمند است که جوانب مثبت را می توان با استفاده از روش های دستی و مناسب ، برای رفع یا تقویت عکس ها استفاده کرد.

Photoshop می تواند ترمیم عکس را به روشی انجام دهد که Lightroom نتواند. این می تواند عکس های قدیمی را که از طریق ترمیم نقطه ای ، ماسک زدن و لکه دار ویران شده است ، ترمیم کند. در حالی که ابزارهای موازی در لایت روم وجود دارد ، همان سطح کنترل وجود ندارد.

همانند Lightroom ، Adobe به طور مداوم Photoshop CC را به روز می کند. بیایید نگاهی به برخی از ویژگی های اخیر و همچنین ویژگی های بارز برنامه بیندازیم.

ویژگی های Adobe Photoshop

فتوشاپ از یک روش ویرایش مبتنی بر لایه استفاده می کند. شما با اضافه کردن لایه های جدید و ترکیب آنها ، تصویر نهایی خود را می سازید. یک لایه ممکن است یک عنصر جداگانه باشد ، مانند جایگزینی آسمان یا یک لایه تنظیم برای کنترل نمای کلی تصویر شما.

لایه های فتوشاپ

این کار به روشی از بالا به پایین کار می کند ، به این معنی که هر لایه ای که در بالای لایه دیگری قرار گرفته باشد ، روی آنهایی که در زیر آن قرار دارند تأثیر می گذارد. به عنوان مثال ، اگر می خواهید یک لایه مه را به یک تصویر اضافه کنید ، باید آن لایه را در بالا تنظیم کنید ، بنابراین در بالای عکس فعلی شما قرار دارد.

Photoshop در ویرایش عکس با ابزارهای پوشاننده خود عالی است. با استفاده از ابزار داخلی می توانید ماسک های ساده ایجاد کنید ، اما نقاب آگاهی از محتوا از Photoshop چشمگیر تر است. برای مثال با استفاده از ابزار مغناطیسی لاسو می توانید یک شیء را در تصویر خود بکشید و فتوشاپ سعی خواهد کرد خطوط مستقیمی را برای ایجاد انتخاب مناسب تعریف کند..

فتوشاپ-انتخاب-و-ماسک

بین لایه بندی و ماسک زدن ، روند ویرایش عکس کاملاً متفاوت است. فتوشاپ شما را مجبور می کند در تصویری خارج از تنظیمات عادی ، با استفاده از عناصر برای تقویت یا تصحیح یک تصویر ، فکر کنید.

کنترل های ویرایش اساسی وجود دارد. فتوشاپ به طور خودکار برای هر تنظیمی که به یک تصویر اضافه می کنید ، یک لایه جدید ایجاد می کند و مانند سایر لایه ها ، فقط بر آنچه در زیر آنها است تأثیر می گذارد. آزمایش با حالت های ترکیبی و کدورت برای آنها می تواند به نتایج منحصر به فرد منجر شود.

ویژگی های جدیدی وجود دارد که به منظور استفاده بهتر از فتوشاپ با Adobe Creative Cloud وجود دارد. مورد علاقه ما ادغام Lightroom است. شما می توانید بدون نیاز به صادرات آنها به دسک تاپ خود ، ابتدا تصاویر را از Lightroom در Photoshop جستجو و باز کنید.

Adobe همچنین ویژگی Select Subject را در ماه ژانویه معرفی کرد. به شما امکان می دهد تا اشیاء برجسته را در تصویر خود انتخاب کنید تا یک ماسک ایجاد کنید. با استفاده از فضای کاری Select و Mask می توانید انتخاب را اصلاح کنید.

بسیاری از ویژگی های دیگر در فتوشاپ ، از جمله بالا آمدن ، فیلتر هوشمند Sharpen و اقدامات شرطی وجود دارد. این یک برنامه متراکم با ابزارهایی است برای تقریباً هر کار ویرایش عکس ، تا زمانی که شما وقت خود را برای یافتن مکان های مختلف.

ادوبی فتوشاپ ویرایش عکس

ویرایش یک تصویر در فتوشاپ به آسانی با Lightroom انجام نمی شود. شما تصاویر را به صورت جداگانه باز می کنید و اغلب وقت زیادی را برای هرکدام می گذرانید.

اگر یک پرونده RAW باز کنید ، Adobe Camera Raw را باز می کند. این ابزارها را در لایت روم آینه می دهد ، قبل از وارد کردن پرونده به فتوشاپ ، تنظیمات اولیه را امکان پذیر می کند. به نظر نمی رسد به همان اندازه لایت روم زیبا باشد.

دوربین خشت خام

روند پس از واردات پیچیده است. ابزارهای زیادی در فتوشاپ وجود دارد که هیچ پروژه واحدی از آنها استفاده نخواهد کرد. ما کارهای اساسی را که می توانید با یک پرونده RAW در Photoshop انجام دهید ، اجرا خواهیم کرد ، اما یادگیری این برنامه نیاز به صرف مدت زمان طولانی با استفاده از آن دارد.

یک تکنیک برای تقویت یک تصویر اضافه کردن شیب رنگ های متضاد به هر دو طرف است ، سپس حالت ترکیب را تنظیم کنید. همانطور که در تصویر مثال خود مشاهده می کنید ، ما از رنگ سبز و نارنجی استفاده کردیم تا لایه ای از عمق را به یک عکس خسته کننده دیگر اضافه کنیم.

Photoshop-Gradient-edit-FInished

برای انجام این کار ، دو لایه جدید اضافه کنید. از هر دو ابزار ، ابزار gradient را انتخاب کنید و مطمئن شوید که رنگ پیش زمینه شما روی رنگ مورد نظر تنظیم شده است. در هنگام نگه داشتن کلید تغییر ، شیب شیب را روی تصویر بکشید تا یک شیب مستقیم ایجاد شود. پس از اتمام هر دو ، شما به سختی می توانید تصویر اصلی خود را ببینید.

Photoshop-Gradient-edit1

در مرحله بعد ، با استفاده از حالت های ترکیبی روی دو لایه و کدورت را تنظیم کنید تا ظاهر دلخواه خود را بدست آورید. برای این تصویر از Lighter Color به عنوان حالت ترکیب استفاده کرده ایم و میزان کدورت را حدود 20 درصد تنظیم می کنیم.

فتوشاپ همچنین لیست طولانی از ابزارهایی برای ترمیم تصویر دارد. ما تصویر پسری را که سوار دوچرخه اش است در زیر در ویکی مدیا مشاهده کردیم. این مرز مرزی ناهموار و خاک زیادی دارد که خوشبختانه Photoshop ابزارهایی برای رفع آن دارد.

فتوشاپ-ترمیم-قبل

ما تصویر را برش داده تا مرزهای سفید را از بین ببریم و آن را با پوشش سوم برای تنظیم بهتر تنظیم می کنیم. پس از آن ، ما با قلم موهای ترمیم کننده لکه عصبانی شدیم تا خاک ، مو و نواقص را از تصویر دور کنیم. سرانجام ، با تنظیمات سطح و منحنی ، تصویر ترمیم شده خود را دریافت می کنیم.

فتوشاپ-ترمیم-بعد

می توانید هنر دیجیتال را به یک تصویر در فتوشاپ اضافه کنید. این پشتیبانی از برس کامل دارد ، چیزی که لایت روم نمی کند ، به این معنی که می توانید از یک قرص رسم یا بصورت رایگان با ماوس برای ایجاد تصاویر استفاده کنید.

در اینجاست که فتوشاپ خطوط بین ویرایش عکس و طراحی گرافیک را تار می کند. این مجموعه از ابزارهای طراحی کاملی شامل برس ، الگوی ، متن و موارد دیگر برخوردار است. شما می توانید به طور کلی عکس بگیرید و فقط از فتوشاپ به عنوان یک ابزار طراحی استفاده کنید.

با این وجود مسائل وجود دارد. فتوشاپ مبتنی بر پیکسل است ، به معنای تمام گرافیکی که ایجاد می کند در پیکسل ها فارغ از رزولوشن بالا. ممکن است برای یک بروشور کوچک یا گرافیک آنلاین کار کند ، اما استفاده از Photoshop برای طراحی یک آرم در نظر گرفته شده برای بیلبورد ، باعث ایجاد مشکلاتی خواهد شد.

اگر به طراحی گرافیک متمرکز هستید ، توصیه می کنیم از Adobe Illustrator استفاده کنید. این بردار مبتنی است ، به این معنی که می توانید اطلاعات بین دو پیکسل را پر کنید. به جای یک خط مورب که مانند پله به نظر می رسد ، یک بردار می تواند آنچه را که در قسمت شکاف ها و رنگ های پیکسل وجود دارد پیش بینی کند تا مانند یک خط صاف باشد.

در اینجا می توانید در مورد تفاوت های بین برنامه های مبتنی بر پیکسل و بردار مبتنی بر وکتور اطلاعات بیشتری کسب کنید.

فتوشاپ می تواند کارهای مختلفی را انجام دهد. اگر ویرایش عکس ، همانطور که با ایجاد تنظیمات اساسی در رنگ ، قرار گرفتن در معرض و غیره تعریف می شود ، تمرکز شماست ، پس لایت روم برای شما مناسب است. کارهای پیچیده تر در زمینه ویرایش عکس برای فتوشاپ مناسب ترین هستند.

قیمت گذاری Adobe Photoshop

چیز زیادی در اینجا وجود ندارد. فتوشاپ و لایت روم یک طرح قیمت گذاری یکسان دارند. هنوز مواردی وجود دارد که باید هنگام انتخاب یک برنامه به آنها فکر کنید.

فتوشاپ و لایت روم دو کاربرد با همان هدف هستند. اگر کاملاً عکاس هستید ، حتی اگر از یک نفر بیشتر از دیگری استفاده کنید ، ارزش دارد که هر دو را نیز صاحب خود کنید. در بسیاری موارد ، Lightroom یک نرم افزار ویرایش نان و کره است ، در حالی که از Photoshop برای کارهای شدیدتر استفاده می شود.

اگر کاری بیشتر از عکاسی انجام دهید ، ارزش ارتقا به Creative Cloud کامل را دارد. در حالی که 50 دلار در هر ماه چیزی برای گرفتن اندک نیست ، اما سطح ارزشی با رقابت بی نظیر است.

بهترین گزینه های Adobe Photoshop CC

همانند Lightroom ، ما عاشق فتوشاپ هستیم ، اما می توانیم درک کنیم که چرا ممکن است سرگرمی ها با برچسب قیمت کمرنگ شوند. در اینجا چند گزینه خوب وجود دارد.

عکس وابستگی

Affinity Photo جایگزین ارزان قیمت فتوشاپ است که برخی از متخصصان نسبت به محصول اصلی Adobe ترجیح می دهند. این کلیه ویژگی های کلیدی را دارد ، از جمله پردازش تصویر خام ، روتوش و ترکیب های چند لایه و همچنین پشتیبانی از پسوند های حرفه ای مانند PSD.

این ترکیب مانند لایت روم و فتوشاپ است. یک منطقه جداگانه برای تنظیمات خام وجود دارد که می توانید قبل از ورود به رابط اصلی استفاده کنید. شما یک ابزار مشابه را بدون انتخاب لایه بر روی Lightroom تنظیم می کنید.

ویرایش عکس وابستگی

وابستگی ، این مناطق را “personas” می نامد و پنج گزینه برای انتخاب وجود دارد. شخصیت “عکس” ، فتوشاپ را آینه می دهد ، با تنظیم لایه ، ابزار و جلوه های ماسک. معاملات “توسعه” با کلیه تنظیمات خام که باید قبل از انتقال به شخص دیگری انجام شود ، معامله می کند.

شخصیت “روان سازی” شبکه ای را نشان می دهد که می توانید تصویر خود را فشار داده ، پیچ و تاب کنید و بهم بخورید. در محافظه کارانه ترین حالت ، می توان از آن برای رشد یا کوچک کردن بخشهای تصویر استفاده کرد تا موضوعی از آن برجسته شود.

وابستگی-عکس-انحلال

از شخصیت “ترسیم نقشه” برای مدیریت تضاد و تعادل رنگ در تصویر استفاده می شود. شما می توانید بسیاری از این تنظیمات را در شخصیت “توسعه” انجام دهید ، اما “ترسیم نقشه” کنترل بیشتری را به شما می دهد. معاملات شخصی “صادراتی” همه جزئیات صادرات ، از جمله قالب پیکسل و ابرداده را دارند.

تنها با 50 دلار ، Affinity Photo ارزش بسیار خوبی دارد. دارای کنترل های جامع ویرایش عکس است که شامل لایت روم و فتوشاپ است. این یک گزینه جایگزین است ، زیرا به دلیل گردش کاری بین دو محصول Adobe ایجاد شده است.

Corel PaintShop Pro

Corel tout PaintShop Pro به عنوان “جایگزین نهایی فتوشاپ”. به راحتی می توان فهمید که چرا مجموعه ای جامع از ابزارهای ویرایش عکس ، از جمله پشتیبانی RAW ، پردازش HDR ، تصحیح لنز و پردازش دسته ای وجود دارد.

می توانید با استفاده از مجموعه ابزارهای makeover ، تصاویر را به صورت دستی تنظیم کنید. Corel دارای کنترل هایی است که به شما امکان می دهد لکه ها ، چروک های صاف را از بین ببرید ، تصاویر لکه دار را بازیابی کنید و چشم قرمز را از بین ببرید. همچنین ابزارهای ویرایش آگاه از محتوا برای جابجایی یا حذف یک انتخاب از یک تصویر یا اینکه کورل به طور هوشمند منطقه را پر کند وجود دارد..

Corel-PaintShop-Pro-Photo-Editing

PaintShop Pro ابزار طراحی گرافیکی نیز دارد ، از جمله لایه ها ، ماسک زدن و متن. البته نحوه دستیابی به طراحی با فتوشاپ متفاوت است. شما می توانید با بردارها ترسیم کنید ، و تصاویر دیجیتال صاف و قابل توسعه را ایجاد کنید.

شما می توانید کارهای تکراری را در PaintShop Pro که ویژگی مورد علاقه ماست ، اسکریپت کنید. Corel اقدامات روی صفحه شما را ضبط کرده و آنها را به یک کلان اختصاص می دهد. از آن در رابط استفاده کنید و کرل به طور خودکار از کار مراقبت خواهد کرد.

این دو برابر قیمت Affinity است ، اما دارای ویژگی های بیشتری است. یک نرخ واحد نیز بد نیست ، با توجه به اینکه شما در مدت چند ماه می توانید در فتوشاپ هزینه کنید. گردش کار بهینه سازی Lightroom را ندارد ، اما PaintShop Pro هنوز یک جایگزین عالی برای فتوشاپ است.

چرا Adobe را توصیه می کنیم

از آنجا که Adobe بیشتر روی راه حل های مبتنی بر اشتراک متمرکز است ، رقبا نرخ بازده خود را در بازاریابی فشار می دهند. شایستگی پرداخت هزینه بیشتر برای نرم افزار و در اختیار داشتن آن برای همیشه وجود دارد ، اما ما هنوز فکر می کنیم که یک اشتراک Creative Cloud ارزش بهتری دارد.

مسئله مربوط به نرم افزار تک نرخی بروزرسانی ها است. به عنوان مثال یک سال استفاده از Photoshop ممکن است به همان اندازه PaintShop Pro هزینه کند ، اما به محض انتشار نسخه 2020 نرم افزار Corel ، شما نیاز به به روزرسانی دارید.

مزیت Creative Cloud هم افزایی است. شما می توانید یک انتقال صاف بین محصولات Adobe و به روزرسانی های ثابت دریافت کنید. مهم نیست که چه تعداد ویژگی جدید را نیز معرفی کنید ، همان نرخ را خواهید پرداخت.

چیزهایی وجود دارد که ما بیشتر از گزینه های پیشنهادی خود ، از سطح قدرت گرفته تا قابلیت استفاده ، بیشتر در مورد گزینه ها می خواهیم ، اما با توجه به حمله به روزرسانی ها و نرخ نسبتاً پایین ماهانه ، Adobe هنوز هم این بخش از بازار محتوا را محکم نگه می دارد.

بهترین نرم افزار رایگان ویرایش عکس

برای کسانی که واقعاً از جیب هستند ، بیایید نگاهی به گزینه های رایگان Adobe بیندازیم. در حالی که برخی از این ویژگی ها ممکن است از ویژگی های کلیدی برخوردار نباشند ، اما می توانند وضعیت مناسبی برای وضعیت خاص شما باشند.

مایکروسافت یا اپل عکس

مایکروسافت و اپل عکس به طور شگفت آور برنامه های عکس قدرتمند برای سیستم عامل های مربوطه هستند. شما می توانید ابزارهایی برای قرار گرفتن در معرض ، کنتراست ، تعادل رنگ سفید و موارد دیگر را بدست آورید و یک فرآیند ویرایش عکس ساده را برای تصاویر از تلفن یا دوربین نقطه و عکس بگیرید..

عکس های اپل

Microsoft Photos می تواند عکس ها و فیلم ها را ویرایش کند. می توانید اسلایدها ، ویدئوها و کلیپ های ویدیویی درهم تنیده ایجاد کنید ، جلوه های سه بعدی مانند رعد و برق را اضافه کنید ، و موسیقی و سرعت را برای کلیپ صادر شده خود تنظیم کنید. این یک بسته ویرایش کوچک است که بهترین استفاده در هنگام عکس گرفتن برای خودتان است.

Apple Photos از پشتیبانی ویدیویی برخوردار نیست زیرا iMovie برای آن در دسترس است ، اما مجموعه بزرگتری از ابزارهای ویرایش را در اختیار دارد. می توانید از فیلترهای داخلی برای ویرایش سریع استفاده کنید یا برای تنظیم برجسته های برجسته ، سایه ها و کنتراست در آن شیرجه بزنید..

همچنین اپل دارای منحنی تن سه کانال است که این ویژگی برای کسانی که به دنبال ویرایش عکس می شوند دست های خود را کثیف می کنند ، یک ویژگی مفید است. تقریباً به اندازه موبایل لایت روم قدرت دارد و راهی خوب برای معرفی خود با دنیای ویرایش عکس بدون گرفتن یک مجموعه کامل و کامل است.

GIMP

GIMP ابزاری برای ویرایش شبیه به فتوشاپ است که برای macOS ، ویندوز و لینوکس در دسترس است. این منبع باز نیز هست ، بنابراین اگر به C ++ ، Scheme ، Python یا Perl مسلط هستید می توانید افزونه ها را بارگیری یا خود را بنویسید..

GIMP

این جامعه از افراد حرفه ای و سرگرمی قوی برخوردار است. با وجود آزاد بودن ، می توانید از GIMP برای درآمدزایی استفاده کنید ، خواه با ایجاد آثار هنری دیجیتال یا از بین بردن اسکن عکسهای لکه دار.

بزرگترین عامل بازدارنده رابط کاربری است. GIMP قدرتمند است ، اما نه بصری ، که ترکیبی خطرناک برای نرم افزارهای حرفه ای است. اگر وقت خود را برای یادگیری آن صرف کنید ، نتایج عالی خواهید گرفت. اگر اهل فتوشاپ هستید یا می خواهید یک جریان کاری ساده داشته باشید ، GIMP بهترین انتخاب نیست.

همین مسئله را می توان گفت اگر شما از GIMP به Photoshop نیز حرکت می کنید ، بنابراین به آنچه شما با آن آشنا هستید پایین می آید. به نظر می رسد که به لطف رابط کاربری آن ، یک تیم مناسب برای تیم پنگوئن است. بهترین نمونه های VPN ما را برای لینوکس برای مثال های بیشتر از محصولات geek دست دوم تهیه کنید.

Fotor

Fotor یک ابزار ویرایش عکس آنلاین و رایگان است که به افرادی اختصاص داده شده است که اطلاعات زیادی در مورد ویرایش عکس ندارند. به اندازه کافی قدرتمند است ، اما رابط و نامگذاری بیشتر شبیه به اینستاگرام است تا لایت روم.

Fotor

هنوز جای خودش را دارد برای ویرایش های سریع ، Fotor عالی است. می توانید تصاویر را از درایو سخت خود ویرایش کنید یا آنها را از Dropbox وارد کنید (بررسی Dropbox ما را بخوانید). تصاویر با استفاده از یکی از الگوهای بسیار زیاد Fotor می توانند در کولاژها یا به عنوان بخشی از یک طرح استفاده شوند.

نسخه رایگان محدود است ، هر چند. فضای ذخیره سازی محدودی برای تصاویر و علامت های ویرایش شده خود دارید و تبلیغات گاه به گاه وجود دارد. اگر برنامه ای سالانه یا 9 دلار بخرید اگر ماهانه به ماه پرداخت کنید ، حدود 3 دلار در ماه است. با این وجود ، بهترین قیمت فقط استفاده از بسته عکاسی Adobe است.

افکار نهایی

ویرایش عکس یک فرایند پیچیده و متنوع است ، اما نسخه های اخیر نرم افزار staple ، آن را از هر زمان دیگر قابل دسترسی تر کرده است. ما فکر می کنیم محصولات Adobe که مدتهاست استاندارد این صنعت نیستند ، به ویژه برای ویرایش عکس ، هنوز سخت نیستند.

با افزایش سنسورهای دوربین در تعداد مگاپیکسل ، اندازه پرونده ها را نیز انجام دهید. ذخیره سازی و تهیه نسخه پشتیبان مطمئن نکات کلیدی برای هر عکاس شاغل است. حتماً برای حفظ امنیت اطلاعات ، از بهترین خدمات پشتیبان آنلاین و قانون پشتیبان 3-2-1 استفاده کنید. ما همچنین مقاله ای در مورد بهترین نرم افزار مدیریت عکس داریم تا مجموعه شما از اسنپ های دستکاری شده را به ترتیب مرتب نگه دارید.

از چه برنامه ویرایش عکس استفاده می کنید؟ در نظرات زیر به ما اطلاع دهید و مثل همیشه از خواندن متشکریم.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map