IPv4 vs IPv6: چگونه دو پروتکل اینترنت را در سال 2020 اجرا می کنند

شاید شما نشنیده باشید ، اما اینترنت در حال فضا است. در واقع ، قبلاً هم چنین بوده است. رجیستری ایالات متحده برای شماره های اینترنت اعلام کرد که مجموعه آدرس های IPv4 رایگان آن در سال 2015 به صفر رسیده و مرکز اطلاعات شبکه آفریقایی از آخرین ثبت های اینترنتی منطقه ای است که خستگی IPv4 را در سال 2017 اعلام کرده است..


پیش بینی طولانی روز از سر رسیدن اینترنت از آدرس ها و نشانگر تغییر پارادایم در تکامل اینترنت است. دلیلی برای نگرانی وجود ندارد ، زیرا اینترنت جمعی خاموش نمی شود. این تفاوت های ظریف تر از این است.

IPv4 از زمان آغاز به کار به عنوان ستون فقرات اینترنت بوده است و آن را از مش چهار رایانه متصل در سال 1969 به اینترنت اشیاء منتقل کرده است. فرسودگی آدرسهای IPv4 سالها پیش بینی شده است و حالا که این اتفاق افتاده است ، ما نیاز به IPv6 ، جانشین بلند مدت آن را تسریع کرده ایم.

اگرچه IPv6 از سال 2012 در سطح جهان در دسترس است ، اما نرخ پذیرش آهسته ، در صورت افزایش ، رو به رشد بوده است. در این مقایسه IPv4 در مقابل IPv6 ، ما می خواهیم تفاوت های ظریف تر بین آنها را بیان کنیم و به شما بگوییم که چرا IPv6 لازم است ، حتی اگر کاملاً در جایی نباشد که باید باشد. ما همچنین در مورد چگونگی تأثیر IPv6 بر کاربران شبکه های خصوصی مجازی بحث خواهیم کرد زیرا VPN ها نوع زیادی در اینجا هستند.

IP به چه معنی است

IP چیست؟

حروف “IP” عبارتند از “پروتکل اینترنت” ، که مجموعه ای از قوانین حاکم بر نحوه انتقال بسته ها از طریق اینترنت است. یک پروتکل ، حداقل در زمینه شبکه سازی ، به سادگی استاندارد سازی ارتباطات ماشین ها را انجام می دهد. بسته ها بخشهایی از داده های محصور شده هستند و همه چیز در اینترنت به آنها وابسته است. صفحات وب ، ایمیل و پیام فوری همه شامل ارسال و دریافت بسته های شبکه هستند.

تاریخچه مفصل پروتکل اینترنت در محدوده این مقاله نمی باشد ، اما توسط دو دانشمند رایانه ، وینت سرف و باب کان در سال 1974 ایجاد شده است. سرف و کان چیزی را ایجاد کردند که به اولین نسخه مجموعه TCP / IP تبدیل شود. طراحی شده برای جایگزینی برنامه کنترل شبکه یا NCP ، پروتکل که از ARPANET استفاده می کند ، که در اصل اولین اینترنت بود.

اختراع پروتکل کنترل انتقال ، یا TCP ، و IP ، و همچنین ARPANET ، نه تنها آدرس های IP بلکه اینترنت مدرن که امروزه از آن لذت می بریم ، جای خود را داد..

چگونه TCP و IP با هم کار می کنند

مسیریابی و تحویل بسته ها به یک عنصر مهم وابسته است: آدرس های IP. آنها دستگاه های شبکه را با یک شماره منحصر به فرد طبقه بندی می کنند ، این امکان را می دهد تا از طریق شبکه مبتنی بر IP که به آن اینترنت می نامیم ارتباط برقرار کنیم.

مجموعه پروتکل TCP / IP استانداردی برای ارتباطات در اینترنت است. بدون آدرس IP ، جایی برای ارسال یا دریافت داده وجود ندارد.

TCP و IP برای ارسال و دریافت بسته ها به صورت متحد کار می کنند. TCP وظیفه شکستن داده ها به بیت ها ، کپسوله کردن آنها در بسته ها ، سپس تجدید مجدد داده ها در مقصد را دارد. IP مسئولیت انتقال مطمئن بسته ها را بر عهده دارد. صفحه اصلی فرآیند IP در آدرس IP هر گیرنده شبکه است.

می توانید آن را با سیستم پستی مرتبط کنید. سرویس پستی اجازه می دهد تا یک بسته یا نامه ، بسته ، از طریق سیستم پستی ، TCP / IP ارسال شود ، بدون اینکه ارتباط فیزیکی یا مستقیم بین فرستنده و گیرنده برقرار باشد. از آنجا که یک سرویس پستی پستی را در سراسر کشور ، اینترنت تحویل می دهد ، هر گیرنده به یک آدرس منحصر به فرد ، یک آدرس IP نیاز دارد که از آن طریق می توانید نامه ارسال یا دریافت کنید.

IPv4 vs IPv6

IPv4 vs IPv6

دو نسخه از آدرس IP وجود دارد: IPv4 و IPv6. همانطور که از نام آن پیداست ، IPv4 چهارمین نسخه از مجموعه TCP / IP است. نسخه های 0 تا 3 آزمایشی بودند ، و IPv4 را به عنوان اولین نسخه اصلی غیر آزمایشی ، تولید ساخت. IPv4 در سال 1983 در ARPANET مستقر شد و هنوز هم بخش اعظم اینترنت را تأمین می کند.

این امر ما را به محاصره کامل می رساند. وقتی IPv4 در دهه 1980 مستقر شد ، طراحی آن نمی تواند رونق اینترنت اواخر دهه 1990 و بعد از هزاره را پیش بینی کند. تعداد فزاینده کاربران ، همراه با ظهور دستگاه های همیشه روشن و IoT ، تسریع در کاهش آدرس های IPv4 را افزایش داده است.

بعلاوه ، تعداد زیادی از آدرسهای IP در اوایل IPv4 هدر رفت ، که شرکت ها و موسسات آدرس های بیشتری را از آنچه قبلاً استفاده می کردند دریافت کردند..

IPv4 از آدرسهای 32 بیتی استفاده می کند که معادل 4 بایت است. این محدوده آدرس IPv4 را به حدود 4.3 میلیارد آدرس منحصر به فرد محدود می کند. این به نظر می رسد بسیار زیاد است تا زمانی که شما در 7.5 میلیارد نفر در جهان تخمین بزنید. آدرس توسط پنج ثبت منطقه ای اینترنتی اختصاص داده شده است که هر یک در بخش دیگری از جهان خدمت می کنند. همه فرسودگی آدرس های IPv4 خود را اعلام کرده اند.

با وجود رونق دیجیتال ، به نظر می رسد ما همچنان دستگاه ها و کاربران بیشتری را به اینترنت پرنعمت وصل می کنیم. این به لطف ترجمه آدرس شبکه است.

اکنون که IPv4 خسته شده است ، اینترنت به ترجمه آدرس شبکه وابسته است. این اجازه می دهد تا از یک آدرس IP برای گروهی از دستگاه ها استفاده شود ، در واقع بازیافت آدرس های IP. با وجود NAT ، دستگاهی مانند روتر به عنوان عامل بین شبکه خصوصی و عمومی مانند اینترنت عمل می کند. سپس آدرسهای خصوصی دستگاههای موجود در پشت آن را به یک آدرس منحصر به فرد ترجمه می کند.

NAT نه تنها به حفظ آدرس IP کمک می کند بلکه با پنهان کردن اکثر شبکه در یک آدرس IP ، امنیت را نیز بهبود می بخشد. همچنین می توان به شکل های مختلف پیکربندی کرد تا محافظت از فایروال ، فیلتر ترافیک و افزایش مدیریت شبکه را نیز به شما ارائه دهد. هیچ اتفاقی نمی افتد که در عصر اینترنت با فضای مجازی بسیار ایمن باشد.

اجتناب ناپذیری از کاهش IPv4 پیش بینی نشده بود ، زیرا IPv6 در اوایل سال 1994 در حال توسعه بود و از سال 1998 از لحاظ فنی در دسترس بود..

IPv6 و اینترنت آینده

IPv6 با ارائه آدرسهای 128 بیتی یا 16 بایت ، مشکل IPv4 را برطرف می کند. این بدان معناست که مجموعه آدرس IPv6 در حدود 340 بی سیلیون یا 340 تریلیون تریلیون تریلیون است که عدد غیرقابل تصور بزرگی است. IPv6 برای نمایش آدرس به یک فرمت شش ضلعی نیاز دارد و باید ظرفیت کافی برای جلب رضایت نسل دستگاههای گرسنه را فراهم کند..

IPv6 در برخی از نقاط IPv4 را پیاده می کند. در حال حاضر ، فقط حدود 25 درصد از ترافیک اینترنت با IPv6 در حال اجرا است. برای مصرف کنندگان ، چیزهای زیادی لازم نیست که برای تهیه IPv6 آماده شود. ارائه دهندگان خدمات اینترنت انتقال را هدایت می کنند. به گفته این ، اگر تجهیزات شما بیش از چند سال عمر داشته باشد ، احتمالاً IPv6 سازگار نیست.

Adoption IPv6 آهسته

اجرای IPv6

ISP ها و همچنین اپراتورهای تلفن همراه مسئولیت زیادی برای جذب اکثر ما به چشم انداز IPv6 خواهند بود. شرکت های بزرگ ، مراکز داده و ارائه دهندگان ابر شاهد مهاجرت خود هستند. همانطور که به نظر می رسد ISP ها پاهای خود را می کشند ، زیرا به نظر می رسد با پیشرفت ها انجام می شوند.

در دفاع از آنها ، بخشی از این عمل گرایانه است. IPv6 طوری طراحی نشده است که با IPv4 سازگار باشد. یعنی در حال حاضر ، IPv4 و IPv6 به عنوان شبکه های موازی همزیستی هستند. تاکنون هیچ انگیزه ای برای ISP ها ، حامل هاست ، میزبان وب و غیره وجود ندارد تا با آمادگی IPv6 فعال باشند. برای به روزرسانی سرورها ، روترها و سوئیچ ها برای استقرار IPv6 هزینه و زمان لازم است.

به طور کلی ، پشتیبانی سخت افزار مانع از انتقال اینترنت به IPv6 به صورت گسترده می شود. ISP ها نه تنها باید تجهیزات خود را ارتقا دهند بلکه باید با تجهیزات ارائه شده به مشتری نیز مقابله کنند. سخت افزار دو مرحله ای لازم است تا IPv4 و IPv6 بتوانند همزمان کار کنند.

سخت افزار دو پشته هر چند شمشیر دو لبه است. اگرچه از نظر تئوریک انتقال IPv6 را کاهش می دهد ، اما گران است. همچنین در پذیرش IPv6 نیز تنگنایی ایجاد کرده است و می تواند یک شبکه ایمنی ایجاد کرده و بسیاری از شبکه های IPv4 را در محل خود نگه داشته باشد. راه حلی به نام سبک 4over6 سبک ، یا lw4o6 ، تهیه شده است تا IPv4 را از طریق شبکه فقط IPv6 امکان پذیر کند ، که می تواند استقرار IPv6 بیشتر را تسهیل کند..

گذشته از پشتیبانی سخت افزار ، کمبود نرم افزار گسترده و پشتیبانی توسعه وجود دارد. بسیاری از کاربران ممکن است هنگام تلاش برای اتصال بیش از IPv6 به خطاهای دسترسی به شبکه دچار مشکل شوند. این معمولاً عدم پشتیبانی IPv6 در سطح درایور و سیستم عامل است. اکثر سیستم عامل ها از استاندارد جدید پشتیبانی می کنند ، اما همانطور که مایکروسافت نشان داده است ، به روزرسانی های Windows بالاتر از این پشتیبانی نیستند.

بعلاوه ، استقرار شبکه های IPv6 نیاز به تغییراتی در سیستم نام دامنه و سوابق DNS و همچنین ملاحظات ویژه برای پیکربندی های DNS مانند SLAAC و DHCP دارد..

کاربران در شبکه های فقط IPv6 به مشکلات DNS روی آورده اند. اجرای یک تست IPv6 روش خوبی برای گرفتن مشکلات DNS است. اگر مطمئن نیستید که چرا این مسئله به وجود می آید ، از طریق راهنمای ما بخوانید تا اطلاعات بیشتری درباره سوابق DNS کسب کنید.

تهدیدات امنیتی IPv6

همچنین موارد امنیتی وجود دارد که مهاجرت IPv6 را نیز به چالش کشیده است. از نظر تئوریک ، IPv6 باید امنیت بیشتری نسبت به IPv4 ارائه دهد زیرا IPSec در آن پخته شده است ، به این معنی که ترافیک اینترنت به صورت انتهایی رمزگذاری می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد دلیل مهم بودن رمزنگاری ، توضیحات مربوط به رمزنگاری را بخوانید.

پشته کردن دوگانه اجازه می دهد تا دو پروتکل IP در حال پخش باشند ، به این معنی که باید از هر دو محافظت شود. بسیاری ممکن است تصور کنند که نفوذ IPv6 به IPv4 امکان پذیر نیست ، اما اشتباه می شوند. IPv6 را می توان برای دور زدن امنیت IPv4 برای حملات مانند ربودن استفاده کرد. در توضیحات مربوط به ربودن مرورگر ما می توانید اطلاعات بیشتری در مورد آن حملات کسب کنید.

پیکربندی DNS برای IPv6 با IPv4 متفاوت خواهد بود. علاوه بر مشکلات اتصال ، خطر بیشتری نیز برای حملات DNS ، در درجه اول حملات تقویت DNS وجود دارد. آنها معمولاً برای تقویت حملات انکار سرویس یا توزیع اینترنتی استفاده می شوند.

ما توضیح می دهیم که حملات DDoS چیست و چگونه می توانید آنها را در جای دیگر کاهش دهید. اگر مطمئن نیستید که چه چیزی botnet است ، ما آن را نیز پوشانده ایم.

IPv6 و VPN

IP و VPN

یکی دیگر از نگرانی های مربوط به امنیت و حفظ حریم خصوصی IPv6 عدم سازگاری با VPN است. بسیاری از ارائه دهندگان VPN برای پذیرش پروتکل IPv6 ، سخت افزار یا نرم افزار خود را به روز نکرده اند. بسیاری از آنها هنوز فقط از آدرسهای IPv4 پشتیبانی می کنند ، به این معنی که آدرس IP شما بدون تغییر باقی می ماند و ترافیک IPv6 از طریق ISP هدایت می شود..

این یک مسئله VPN مشکل ساز و ضد است. مواردی که از ترافیک IPv6 پشتیبانی نمی کنند و یا از آن محافظت نمی کنند ، نه تنها در معرض نشت IPv6 نیستند بلکه به ربودن DNS نیز می پردازند. اگر در مورد نحوه اجرای VPN شما از ترافیک IPv6 مطمئن نیستید ، ipleak.net یک آزمایش خوب است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد آنچه ممکن است رخ دهد هنگامی که ترافیک شما از تونل VPN خارج می شود ، راهنمای نشت DNS ما را مطالعه کنید.

شایان ذکر است که حفاظت نشتی VPN IPv6 و پشتیبانی IPv6 دو چیز متفاوت هستند. اولی معمولاً IPv6 را غیرفعال می کند ، در حالی که دومی به طور مؤثر و ایمن ترافیک IPv6 را در شبکه های IPv6 مسیریابی می کند..

بسیاری از کسانی که در لیست بهترین ارائه دهندگان VPN ما وجود دارند ، غیرفعال کردن IPv6 ، از جمله NordVPN و ExpressVPN را توصیه می کنند که از جمله توصیه های برتر ما هستند. هیچ کدام از ارائه دهندگان پشتیبانی IPv6 را از بین نرفته اند و هر دو توصیه می کنند آن را غیرفعال کنند. در حالی که کسانی که می خواهند با IPv6 پرش شوند ، ناامید کننده هستند ، غیر عادی نیست.

با این وجود ، باید بررسی NordVPN ما و بررسی Express VPN را بررسی کنید تا بدانید که چرا ما به آن ارائه دهندگان توصیه می کنیم.

برای کسانی که به دنبال پشتیبانی کامل IPv6 هستند ، خوشحال می شویم که CyberGhost از آن پشتیبانی می کند و ترافیک IPv6 را از طریق تونل رمزگذاری شده آن هدایت می کند. این سرویس نه تنها در بین سریعترین VPN هایی که ما آزمایش کرده ایم ، انتخاب مناسبی برای پخش تقریباً در هر چیزی است. اطلاعات بیشتر در بررسی CyberGhost ما را بخوانید.

افکار نهایی

مهاجرت به IPv6 اجتناب ناپذیر است زیرا IPv4 دیگر نمی تواند ما را حمل کند ، حتی اگر ما ممکن است به آن متصل شویم. به گفته این ، IPv6 هنوز در مراحل ابتدایی خود است ، از نظر مقایسه ای ، و هنوز راهی برای طی کردن دارد.

اگر متوجه شدید که ارائه دهنده VPN دلخواه شما پشتیبانی IPv6 را ارائه نمی دهد ، نگران نباشید. پذیرش IPv6 در حال افزایش است ، بنابراین ارائه دهندگان VPN باید در صورتی که قبلاً این برنامه ها را شروع نکردند ، برنامه های تصویب را شروع کنند. اگر پشتیبانی IPv6 برای شما بسیار مهم است ، ما CyberGhost را توصیه می کنیم. در غیر این صورت ، ارائه دهنده را از بین بررسی های VPN ما انتخاب کنید که به بهترین وجه تعادل بین امنیت و ویژگی های مناسب برای شما را نشان می دهد.

گذشته از این ، اگر سخت افزار ، ISP و VPN شما از IPv6 پشتیبانی کنند ، هیچ آسیبی در استفاده از آن نیست. فقط بخاطر داشته باشید که وب سایت های IPv6 اقلیت هستند. هنوز نیازی به نگرانی درباره IPv6 نیست. سوئیچ وجود ندارد که بتواند اینترنت همه را از بین ببرد. ISP ها و شرکت های زیرساختی مانند Cloudflare بیشتر کارهای سنگین را برای مصرف کنندگان انجام می دهند.  

از آنجا که جهان به آرامی از IPv4 محترم که تا مدت ها در خدمت ما بوده است فاصله می گیرد ، مطمئن باشید که مزایای اینترنت IPv6 ارزش تلاش دارد. امیدوارم ، ما به پاک کردن هوا در مورد آن کمک کرده ایم و توضیح می دهیم چرا باید این انتقال انجام شود. نظر یا توییت برای ما بگذارید و به ما بگویید که درباره IPv6 چه فکر می کنید. ممنون از خواندن.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map