تاریخچه هارد دیسک

روزگاری ، هارد دیسک 5 مگابایت برای رایانه شخصی شما را حدود 50،000 دلار پس می داد. برای پرسپکتیو ، این کافی است که بتوانید یک سلفی با وضوح پایین را ذخیره کنید. فلش رو به جلو 65 سال ، و اکنون یک هارد 4TB (HD) حدود 100 دلار برای شما هزینه خواهد کرد. این 200،000 برابر ظرفیت 0.2٪ هزینه است ، حتی بدون در نظر گرفتن نرخ تورم.


تاریخچه هارد دیسک نه تنها یک داستان جذاب از تکامل فناوری است ، بلکه مستقیماً مسئولیت راه اندازی عصر اطلاعات را نیز بر عهده دارد. ما جامعه محور اطلاعات هستیم و بدون هارد دیسک های پرقدرت در رایانه ها ، تلفن ها و مراکز داده ، این امکان پذیر نیست.

با ما بچسبانید و در طول تاریخ سخت در حال چرخش هستیم تا دریابید که دقیقاً از کجا آمده است ، این فناوری امروز کجا ایستاده است و ممکن است به آن هدایت شود. ما همچنین به شما نشانگرهایی را اضافه می کنیم که هارد دیسک خود را با فضای ذخیره سازی ابری تکمیل می کنند ، از داده های خود با تهیه نسخه پشتیبان تهیه آنلاین نسخه پشتیبان تهیه کرده و برخی از ابزارهای بازیابی داده را برای مشکلات در هنگام اجرا پیشنهاد می کنیم.

IBM و اولین هارد دیسک

به نوعی ، تاریخ هارد دیسک در واقع به سال 1889 بر می گردد. این سالی بود که به هرمان هالریت حق ثبت اختراع داده شد که بعداً منجر به توسعه ماشینی شد که بتواند اطلاعات را با استفاده از کارتهای پانچ ضبط و ذخیره کند..

در حالی که این فناوری برای کمک به ساده سازی تلاش های سرشماری ایالات متحده توسعه یافته بود ، بعداً محبوبیت خود را برای استفاده در سایر آثار به دست آورد و یک مؤلفه اصلی صنعت پردازش داده در حال رشد را تشکیل داد. شرکت هولریت بعداً به شرکت بین المللی ماشینهای تجاری یا IBM تغییر نام داد. این مهندسان IBM بودند که سالها بعد ، در سال 1953 ، اولین هارد دیسک را ساختند.

این روزها ، اکثر ما یک دیسک سخت را در جیب خود حمل می کنیم. اولین حرکت که بعداً در RAMAC 305 بصورت تجاری فروخته شد ، بیش از یک تن وزن داشت و فضای یک اتاق کامل را می طلبد..

هزینه ، به مبلغ 10،000 دلار در هر مگابایت ، آنقدر ممنوع بود که فقط شرکت های نظامی و ثروتمند خصوصی ایالات متحده می توانستند RAMAC 305 را تحمل کنند. این استفاده اولیه حسابداری در زمان واقعی بود ، هرچند که این برنامه QuickBooks Online نبود..  

با وجود این ، فناوری پشت هارد دیسک مورد استفاده RAMAC 305 ، اولین تکرار ابزاری از همان فناوری ذخیره سازی مغناطیسی است که هنوز هم در دیسک های سخت (HDD) مورد استفاده قرار می گیرد. این یک سر متحرک برای ضبط و بازیابی اطلاعات در یک رسانه مغناطیسی است.

از آنجا که RAMAC 305 بسیار بی پروا بود و فاقد هرگونه گزینه سفارشی سازی ذخیره سازی بود (در ابتدا IBM فکر نمی کردم کسی احتمالاً به بیش از 5 مگابایت احتیاج داشته باشد) ، IBM پلاترهای قابل جابجایی را در اوایل دهه 1960 با پایه اصلی IB 1301 معرفی کرد..

IBM 1311 ، که در سال 1963 به بازار عرضه شد ، می تواند شش دیسک را در اختیار داشته باشد تا بتواند 2.6 مگابایت داده چشمگیر را در خود ذخیره کند. اندازه دیسک های ذخیره سازی نیز از 24 اینچ به 14 اینچ کوچک شد. همچنین قیمت اصلی فریم به همین میزان کاهش می یابد.

در حالی که پیشرفت در تراکم ذخیره سازی منجر به کاهش هزینه ها و استفاده گسترده تر در دانشگاه ها و مشاغل شد ، اما این اقدامات اولیه روی HDD بسیار گران بود. پیشرفت واقعی تا زمانی که اوضاع شخصی نشود ، نیامد.

درایوهای سخت و انقلاب PC

IBM اولین هارددیسک 1 گیگابایتی را در سال 1980 معرفی کرد. با این حال ، با هزینه 44000 دلار ، دقیقاً قیمتی نداشت که بتوانید راهی به خانه مصرف کننده متوسط ​​بیابید. این واقعیت که وزن آن 500 پوند بود ، مسئله بزرگ دیگری را نشان می داد.

Seagate ، در سال 1978 گنجانیده شده است ، که واقعاً اوضاع را تغییر داده است ، به لطف معرفی اولین HDD 5.25 اینچی در 1980 ، ST506.

ورود Seagate یک استاندارد صنعتی در رابط و فاکتور فرم مورد استفاده در دهه 1990 ایجاد کرد. هزینه فقط برای 5 مگابایت ذخیره سازی هنوز 1500 دلار بود. این معادل بیش از 4000 دلار امروز است. اگرچه تصور کردن دشوار است ، اما هنوز هم کاهش 98 درصدی هزینه از RAMAC 305 وجود دارد.

نسخه 10 مگابایتی فقط چند ماه بعد معرفی شد و نسخه 20MB چندی پس از آن نبود. چیزها دیوانه می شدند.

در حالی که بسیاری از تولید کنندگان دیگر HDD های مشابه را روی پاشنه ST506 خود راه اندازی کردند ، Seagate بود که به یکی از مهمترین تولیدکنندگان خط “کامپیوتر شخصی IBM” در حال توسعه IBM ، که در سال 1981 راه اندازی شد ، تبدیل شد. پس از انتشار کامپیوتر شخصی IBM AT در سال 1984 ، هارد دیسک ها با تمام رایانه های شخصی استاندارد شدند.

همچنین برای رشد هارد مهم یک شرکت به نام Rondime بود که اولین HDD 3.5 اینچی را در سال 1983 توسعه داد.

بنیانگذار سابق Seagate ، Finis Conner ، در سال 1985 پس از تشکیل Conner Peripherals ، که با کامپیوترهای Compaq همکاری داشت ، به حرکت 3.5 اینچی در هیئت مدیره رسید. در حالی که Rondime یک سال بعد از سودآوری متوقف شد ، Conner Peripherals تا سال 1990 به بیش از 1.3 میلیارد دلار فروش رسید و به سریعترین رشد در تاریخ ایالات متحده در آن زمان تبدیل شد..

سپس Prairie Tek وجود داشت که اولین HDD 2.5 اینچی در سال 1988 را معرفی کرد ، که مانند HDD 3.5 اینچی ، صنعت در اطراف تثبیت شده است. امروزه بیشتر رایانه های رومیزی از هارد دیسک های 3.5 اینچی استفاده می کنند ، در حالی که لپ تاپ ها از اندازه 2.5 اینچی کوچکتر استفاده می کنند.

البته ، طیف کاملی از شرکت های دیگر وجود داشتند که در فضای هارد دیسک آرنج اتاق را می پذیرند. این شامل Tandon ، که بعدا توسط Western Digital شد ، بزرگترین رقیب امروز Seagate شد.

نتیجه همه این موقعیت های شوخی نوآوری سریعتر و پایین آمدن قیمت برای مصرف کنندگان بود. یک گیگابایت ذخیره سازی در سال 1960 حدود 10،000،000 دلار هزینه داشته است. در سال 1980 ، این هزینه به حدود 200000 دلار کاهش یافت ، و تا سال 1990 به حدود 8000 دلار در هر گیگ کاهش یافته بود..

طبق استانداردهای اکثر مردم ، این پول زیادی است. با این حال ، روند افت قیمت ها ادامه یافت و تا سال 2005 قیمت هر گیگابایت به کمتر از 1 دلار کاهش یافت ، ارزان تر از یک فنجان قهوه.

Backblaze ، شرکت ابری در زمینه انتخاب بهترین پشتیبان آنلاین برای خدمات منزل ، هزینه سالانه گیگابایت ذخیره سازی درایو را مشخص کرده است. از سال 2009 ، قیمت به طور پیوسته از 0.12 دلار به ۰.۰۳ دلار کاهش یافت و هشت سال بعد ، فقط با یک دست انداز جزئی در جاده در سال 2011 به دلیل جاری شدن سیل در تایلند.

اندازه های HDD امروز

همزمان با کاهش قابل توجه در هزینه برای هر گیگابایت ، ظرفیت های HDD از روز 20 مگابایت صحنه PC در اواسط دهه 1980 منفجر شده اند..

Seagate و Western Digital هر دو HDD 12TB تولید می کنند که با قیمت 400 تا 500 دلار در آمازون به فروش می رسند. این هزینه در هر گیگابایت 0.04 دلار است ، بنابراین اگر می خواهید HDT 4TB با قیمت 100 دلار مقرون به صرفه تر باشید ، بیش از ذخیره سازی را نیز پرداخت می کنید..

تولید کننده: مدل: ظرفیت: هزینه: هزینه در گیگابایت:
دریاییباراکودا2 ترابایتحدود 60 دلار0.030 دلار
دریاییباراکودا4 ترابایتحدود 100 دلار0.025 دلار
دریاییباراکودا6TBحدود 170 دلار0.028 دلار
دریاییباراکودا8 ترابایتحدود 200 دلار0.025 دلار
دریاییباراکودا12 ترابایتحدود 450 دلار0.038 دلار
وسترن دیجیتالما آبی2 ترابایتحدود 60 دلار0.030 دلار
وسترن دیجیتالما آبی4 ترابایتحدود 100 دلار0.025 دلار
وسترن دیجیتالما آبی6TBحدود 180 دلار0.030 دلار
وسترن دیجیتالما آبی12 ترابایتحدود 500 دلار0.042 دلار

اعطای این هزینه ها برای هارددیسک های 3.5 اینچی است. اگر از لپ تاپ استفاده می کنید و HDD را تکان می دهید ، احتمالاً 2.5 اینچ به جای 3.5 اینچ است که کمی گران تر است. امروزه بسیاری از تولید کنندگان لپ تاپ اکنون به جای HDD از SSD استفاده می کنند.  

تولد درایو حالت جامد (SSD)

در حالی که HDD ها برای ذخیره داده ها و بازوی مکانیکی برای ذخیره و نوشتن از یک بشقاب ریسندگی استفاده می کنند ، SSD ها از حافظه فلش استفاده می کنند. حافظه فلش به این معنی است که داده ها در میکروچیپ ها ذخیره می شوند نه پلاتتر.

یکی از مزایای این رویکرد این است که قسمتهای متحرک HDD بیشتر در معرض شکستن هستند. SSD ها میزان شکست سالانه کمتر از چند دهم درصد دارند ، در حالی که تخمین زده می شود نرخ HDD بین چهار تا شش درصد باشد. 

مزیت بزرگتر این است که به دلیل این که آنها دیگر نیازی به چرخش ندارند و به یک بازوی مکانیکی نیز اعتماد ندارند و از جلو نیز متکی هستند ، SSD ها خیلی سریعتر از HDD ها هستند. SSD ها زمان دسترسی در حدود 0.1 ms دارند و می توانند 6000 عملیات ورودی-خروجی در ثانیه را انجام دهند. در مقایسه با HDD ، زمان دسترسی حداکثر 8 میلی ثانیه وجود دارد و فقط در حدود 400 عملیات ورودی-خروجی در ثانیه می تواند انجام دهد.   

ضرر استفاده از SSD به جای HDD هزینه ای است. اولین درایو حالت جامد که در سال 1991 توسط SanDisk اختراع شد ، ظرفیت 20 مگابایت داشت و قیمتی در حدود 1000 دلار داشت. از آنجا که با هارددیسک های HDD ، ظرفیت SSD از آن زمان تاکنون با جهش و مرز افزایش یافته و هزینه هر گیگابایت به طرز چشمگیری کاهش یافته است.

با این حال ، یک SSD 250 گیگابایتی مانند محبوب Samsung 850 Evo حدود 100 دلار قیمت دارد. با همان قیمت ، می توانید یک هارددیسک 4TB دریافت کنید. در همین حال ، یک سامسونگ 1TB سامسونگ Evo ، حدود 350 دلار قیمت دارد. به همین دلیل است اگر یک لپ تاپ ultraslim خریداری می کنید ، که تمایل به استفاده از SSD را دارند زیرا آنها همچنین نازک تر و سبک تر از HDD ها هستند ، احتمالاً به دنبال ظرفیت درایو 128 تا 500 گیگابایتی هستید.  

همه آنچه گفته شد ، بزرگترین هارد دیسک ساخته شده در حال حاضر HDD نیست ، SSD است. به هر حال ، در زمان این نوشتن ، به تازگی اعلام شده 100TB ExaDrive DC100 ساخته شده توسط Nimbus Data است. متأسفانه ، احتمالاً قیمت آن در محدوده دهها هزار دلار خواهد بود. در حال حاضر ، SSD با ظرفیت پایین ، همه مصرف کنندگان قادر به تهیه آن هستند.

SSD کم ظرفیت و فضای ذخیره سازی ابری

خوشبختانه ، ظرفیت ذخیره سازی نسبتاً کمی SSD نباید به لطف یکی از مباحث مورد علاقه ما در اینجا در Cloudward.net ، فضای ذخیره سازی ابری ، اتفاق بزرگی باشد..

فضای ذخیره سازی ابری که با نام های بزرگی مانند Dropbox ، Google Drive و OneDrive محبوبیت پیدا می کند ، به شما امکان می دهد تا فایل های خود را به جای رایانه خود در یک مرکز داده از راه دور ذخیره کنید. تا زمانی که به اینترنت دسترسی داشته باشید ، می توانید به آنجا دسترسی داشته باشید.

اگر برای یافتن فضای مناسب برای ذخیره سازی ابری برای نیازهای خود به کمک نیاز دارید ، بهترین راهنمای ذخیره ابر ما باید این ترفند را انجام دهد. اگر به دنبال ارزان سازی زیادی برای فضای ارزان می گردید ، ما همچنین بررسی بهترین معاملات در ذخیره سازی ابری را داریم.

موارد دلخواه شخصی ما شامل گزینه های کوچکتر اما مطمئن تر در Sync.com و pCloud است که هر دو نوع ذخیره 2 ترابایت را با قیمت تقریبی 8 دلار در هر ماه به شما می دهند. مقاله سر به سر ما را بخوانید تا بدانید کدام یک از این سرویس ها می توانند هارد دیسک شما را به بهترین وجه تکمیل کنند.

از هارد دیسک خود نسخه پشتیبان تهیه کنید

بیایید کمی به آن میزان شکست سالانه که گفتیم کمی دقت کنیم ، زیرا نرخ شکست چهار تا شش درصد برای HDD ها باید به هر کسی مکث کند. این که آیا شما مالک SMB هستید یا فقط یک مصرف کننده خانه هستید ، احتمالاً درایو شما پر از پرونده هایی است که ترجیح می دهید آنها را از دست ندهید. سوابق مالی ، مقالات آکادمیک ، عکس های خانوادگی: اگر هارد دیسک شما خراب شود ، همه موارد ممکن است در یک لحظه از بین بروند.  

حتی با درایوهای SSD ، خرابی گزینه ای است. علاوه بر این ، درایوهای رایانه و تلفن های هوشمند می توانند در غیر این صورت آسیب ببینند ، از جمله گرما یا خسارت آب یا از بین رفته یا به سرقت بروند.

به همین دلیل ، هرچه امروزه پیشرفته هارد درایوها باشد ، پشتیبان گیری از آنها به همان اندازه مهم است. برای این کار ، دو گزینه وجود دارد: تهیه نسخه پشتیبان محلی و تهیه نسخه پشتیبان آنلاین.

گزینه های پشتیبان محلی مانند دستگاه های ذخیره سازی متصل به شبکه (NAS) این روزها به دلیل کاهش قیمت هارد دیسک نسبتاً ارزان هستند. با این حال ، نسخه پشتیبان تهیه آنلاین قابلیت اطمینان بیشتری را ارائه می دهد ، زیرا ارائه دهندگان تمایل دارند چندین نسخه از فایلهای شما را در سرورهای مختلف ، که خود در مراکز داده سخت گیرانه ذخیره می شوند ، ذخیره کنند..

برای سهولت در استفاده و اسکان آن SSD های 12TB در آینده ، ما Backblaze را به عنوان یک راه حل پشتیبان آنلاین برای مصارف خانگی توصیه می کنیم. به این دلیل است که فضای پشتیبان گیری نامحدود را فقط با 5 دلار در هر ماه ایجاد می کند. در مورد سایر ویژگی های دیگری که ما دوست داریم ، مانند رمزگذاری خصوصی و تهیه نسخه پشتیبان از چند مقاله ، در بررسی کامل Backblaze ما بخوانید.

برای کاربران تجاری ، CloudBerry Backup به عنوان یکی از انتخاب های برگزیده ما رتبه بندی می شود. ما در مورد دلیل چرا در بررسی پشتیبان گیری CloudBerry ما صحبت می کنیم ، اما چند نکته برجسته شامل تهیه نسخه پشتیبان ترکیبی ، کپی کردن فایل های سطح بلوک و تهیه نسخه پشتیبان مبتنی بر تصویر.

در حالی که CloudBerry ابری از خود ندارد ، می توانید این نرم افزار را با بیش از 50 سرویس مختلف ابر از جمله گزینه های محبوب IaaS مانند Amazon S3 ، Azure ، Google Cloud و Backblaze B2 جفت کنید. اگر می خواهید برخی از گزینه های دیگر را بخوانید ، درمورد ذخیره فضای ابری ، ما راهنمای خریدار را برای بهترین ارائه دهندگان پشتیبان آنلاین فراهم کرده ایم..  

نرم افزار بازیابی دیسک سخت

در حالی که تهیه نسخه پشتیبان از هارد دیسک شما یک ایده هوشمند است ، ما حدس می زنیم که اکثر افراد تا زمانی که واقعاً از بین رفتن اطلاعات را تجربه نکنند خرد نمی کنند. یا حداقل در بعضی از ما اینجا در Cloudward.net چنین بود.

اگر خرابی هارد یا پرونده شما به طور تصادفی و بدون برنامه پشتیبان گیری در محل حذف شود ، خبر خوب این است که ممکن است همه از بین نروند. می توانید شانس خود را با یکی از چندین گزینه نرم افزار بازیابی داده موجود ، امتحان کنید. این ابزارها با اسکن پارتیشن های هارد دیسک شما برای بازسازی اسناد ، تصاویر ، صدا ، فیلم و سایر پرونده ها کار می کنند.

می توانید با خواندن بررسی بازیابی اطلاعات ستارگان ققنوس ، درباره ابزار بازیابی فاجعه موردعلاقه ما بیاموزید. در ادامه به بهترین راهنمای نرم افزار بازیابی اطلاعات ما مراجعه کنید تا بدانید که چگونه Stellar Phoenix با سایر گزینه ها مقایسه می کند.

آینده هارد دیسک

در حالی که SSD ها ممکن است امروزه یکی از شیوه های ذخیره سازی داده های شخصی باشند ، هارددیسک ها هنوز هم مورد توجه تولید کنندگان نوآورانه قرار می گیرند. به عنوان مثال ، شرکتی به نام هویا برای جایگزین کردن بستر آلومینیومی که به طور سنتی مورد استفاده قرار می گیرد ، در حال آزمایش شیشه شناور است.

به لطف توانایی ساختن پلاتترهایی که نیمی از ضخامت دارند و بنابراین می توان پلاستیک های بیشتری را درون یک HDD قرار داد ، انتظار می رود پیشرفت تکنولوژی Hoya باعث شود ظرفیت ذخیره سازی HDD تا 20TB بهبود یابد. چنین پیشرفت هایی نه تنها به این دلیل که جهان به تولید داده های نمایی بیشتری ادامه می دهد ، بسیار مهم است ، بلکه به دلیل کوتاه نگه داشتن فلش است.

مشکلی که در بازار ذخیره سازی فلش وجود دارد این است که آزمایشگاه های ساخت و ساز میلیارد ها دلار و چندین سال برای ساخت هزینه دارند. آنها نمی توانند بیشتر از رشد صنعت تلفن های هوشمند ، تقاضای SSD را حفظ کنند. به همین ترتیب ، HDD هنوز برای مدتی به جایی نمی روند.

افکار نهایی

اینکه هارد دیسک اساساً جهان را تغییر داده است ، غیرقابل انکار است. از میان رایانه های اصلی در دهه 1950 تا دستگاه های دستی امروزی ، در تاریخ هارد دیسک مشاهده شده است که میزان ذخیره اطلاعات از مگابایتهای صرف است که هزاران دلار برای گیگابایت برای سکه ها هزینه دارد..

نتیجه این بوده است که بشر توانسته است مقدار نجومی از داده ها را گردآوری کند ، و تقریباً 2.5 بیت کولیون بایت در روز تولید می کند. شگفت آور است که حدود 99 درصد از این داده ها در چند سال گذشته تولید شده اند.

تا سال 2025 ، تحقیقاتی که توسط Seagate انجام می شود پیش بینی می کند که جهان حدود 163 Zettabytes در سال تولید می کند. یک zettabyte ، برای کسانی که آگاه نیستند ، برابر با یک تریلیون گیگ است. و فکر می کنم ، دلیل IBM در اصل با 5MB داده در RAMOC 350 خود گیر کرده این بود که مهندسان آن نمی توانند تصور کنند کسی که احتمالاً نیاز بیشتری داشته باشد.

امیدواریم از این تاریخچه هارد دیسک لذت ببرید. نظرات خود را در مورد ذخیره داده ها در نظرات زیر به اشتراک بگذارید ، و در صورت نیاز به کمک برای یافتن یک نسخه پشتیبان تهیه آنلاین یا سرویس ذخیره سازی ابر ، فراموش نکنید که از ابزار مقایسه cloud ما استفاده کنید..

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map