Usenet چیست و چگونه جستجو NZB کار می کند؟

اگر در حال تورنت ، وب عمیق و واقعاً هر چیزی در زیر سطح اینترنت هستید ، احتمالاً از Usenet شنیده اید. در این مقاله ، ما می خواهیم ببینیم Usenet دقیقاً چیست ، چگونه می توانید یک جستجوی NZB انجام دهید و چند نکته و ترفند را به شما نشان دهیم.


Usenet از سال 1980 حدود سال است ، و این همه تغییر نکرده است. حرفهایها و هکرهای مدرسه قدیمی در Usenet رشد کردند ، قبل از اینکه اینترنت به دست بیاورد. یک جمله در میان کاربران وجود دارد ، که “اولین قانون Usenet این است که شما در مورد Usenet صحبت نمی کنید.”

ما امروز می خواهیم این قانون را بشکنیم و در مورد Usenet صحبت کنیم. این شبکه دنباله وفاداری دارد و آنها نمی خواهند کاربران جدید بحث و گفتگو را با سؤال های بیهوده و یا توجه ناخواسته به سرویس هایی که از آنها استفاده می کنند جلب کنند. خواهید دید که چرا بیشتر در ادامه.

Usenet چیست?

Usenet یک شبکه کامپیوتری غیر متمرکز است که در ابتدا توسط 1979 دانش آموز ایجاد شده است. این روزها “اینترنت” وجود ندارد ، همانطور که ما می دانیم وجود داشت – فقط ARPANET ، شبکه ای ایجاد شده توسط DARPA و پیشرو اینترنت ما امروز وجود دارد. این در درجه اول توسط دانشجویان و کارمندان دانشگاه های مختلف در سراسر ایالات متحده برای برقراری ارتباط و به اشتراک گذاری پیام ها ، اخبار و به روزرسانی ها استفاده می شد.

Usenet این روزها عمدتا برای اشتراک فایل استفاده می شود ، اگرچه گروه های بحث و گفتگو وجود دارند که هنوز هم فعال هستند. دسترسی به Usenet بسیار ارزان است ، به طور معمول از 5 دلار تا 10 دلار در ماه ، و انواع متن پخش کننده اخبار و ابزارهای دیگر برای دسترسی به پست های متنی یا بارگیری فایل های باینری وجود دارد..

تاریخچه مختصر Usenet

در آغاز ، Usenet یک شبکه کوچک بود که چند دانشگاه را به هم وصل می کرد. یکی از دانشجویان مارک هورتون در برکلی ، از اتصال ARPANET دانشگاه استفاده کرد تا لیست های پستی را از طریق اینترنت اولیه به سرورهای Usenet شروع کند. این اولین پل از نوع مشابه بود ، و به کاربران Usenet امکان دسترسی به آنچه قبلاً یک شبکه خصوصی بود ، داده است. آنها در ابتدا قادر به ارسال پیام به آرپانت نبودند ، اما در نهایت ارتباطات دو طرفه برقرار شد.

در اوایل اینترنت ، بیشتر ISP ها دسترسی به سرورهای Usenet را در اختیار مشتریان قرار می دادند. علاوه بر ارسال متن و اخبار ، کاربران می توانند فایلهای باینری مانند فیلم ، تصاویر و سایر رسانه ها را بارگذاری کنند. دزدی دریایی به یک مشکل فزاینده برای ISP ها و ارائه دهندگان Usenet تبدیل شد و تقریباً هر ISP دسترسی به سرورهای Usenet را متوقف کرد.

Usenet با توجه به اینکه هیچ مرکزیتی وجود ندارد با انجمن یا وب سایت متفاوت است. ارائه دهنده های مختلف Usenet مختلف وجود دارد و وقتی کاربر پستی یا پرونده ای را در Usenet بارگذاری می کند ، در سرورهای مختلف به ارائه دهندگان مختلف تبلیغ می کند. هر ارائه دهنده مقدار مشخصی از “حفظ” را ارائه می دهد ، یعنی مدت زمان ذخیره پیام ها و پرونده های بارگذاری شده. می گویند برخی از این موارد نگهداری کوتاهتر دارند ، 600 روز می گویند ، در حالی که ارائه دهندگان دیگر امکان ذخیره سازی را دارند که به چهار یا پنج سال گذشته برمی گردد.

در حال حاضر ، Usenet حدود 21 petabytes داده را طبق BinSearch ذخیره می کند. همانطور که تصور می کنید ، اجرای یک سرور Usenet به سرمایه گذاری عظیمی در ذخیره سازی نیاز دارد تا از سیل روزانه پست های جدید همگام شود.

پرونده های NZB

هنگامی که یک پرونده در Usenet بارگذاری می شود ، به چندین قسمت یا پیام تقسیم می شود. هر یک “شناسه پیام” متفاوت دارند و یک پرونده NZB حاوی اطلاعات مورد نیاز برای بارگیری و مجدد هر پیام است. این قالب توسط وب سایت محبوب Newzbin ایجاد شده است که پس از چندین جنگ قانونی در سال 2012 بسته شد. Newzbin اولین سایت بزرگ بود که محتوای Usenet را ایندکس کرد و به لطف ایجاد NZB ، بارگیری پرونده ها را آسان کرد..

بیشتر پرونده های Usenet با فرمت RAR فشرده می شوند و برای باز کردن آنها به ابزاری مانند WinRar نیاز دارند. برنامه های Usenet مدرن مانند SABnzbd یا NZBget هنگام بارگیری پرونده به طور خودکار این عملیات را انجام می دهند ، بدون نیاز به مداخله یا مراحل اضافی برای کاربران. اگر تصمیم دارید Usenet را امتحان کنید ، به سرعت خواهید دید که اتوماسیون مانند این یک روش رایج در بین کاربران است. هیچ کس نمی خواهد به صورت دستی با فایل های جستجو ، بارگیری و باز کردن پرونده مقابله کند و نرم افزار Usenet نیز بر این اساس ساخته شده است.

ویژگی دیگر Usenet پرونده های “PAR” یا پرونده های برابری است. غیر معمولی نیست که یک پستی ، چند بلوک خراب شود یا از بین نرود ، به خصوص هنگام برخورد با پرونده های بزرگ باینری. پرونده های برابری حاوی اطلاعات لازم برای بازسازی پرونده های خراب هستند تا کاربر مجبور به بارگیری مجدد کل پست نشود – تا زمانی که تعداد زیادی قطعه گمشده وجود نداشته باشد ، از فایل های برابری برای بازسازی پرونده استفاده می شود. این برای اولین بار برای Usenet فایده ای داشت و پهنای باند و زمان را برای کاربران و ارائه دهندگان ذخیره می کند.

ارائه دهندگان Usenet

ارائه دهندگان بسیار زیادی برای لیست در اینجا وجود دارند ، اما برای مرور کلی از ارائه دهندگان Usenet ، این نقشه را بررسی کنید. “ستون فقرات” ارائه دهنده اصلی سرورهای Usenet است ، به این معنی که آنها سرورها و آرایه های دیسک سختی را که زیرساخت Usenet را تشکیل می دهد ، دارند و آنها را اداره می کنند. هنگامی که پستی برای Usenet ارسال شد ، روی ستون فقرات ذخیره می شود که ارسال آن را به سرورهای دیگر ، از جمله ستون فقرات دیگر متعلق به شرکت های مختلف منتقل می کند..

نمایندگی های فروش با اجاره دسترسی از یک ارائه دهنده ستون فقرات فعالیت می کنند ، و اغلب برنامه های Usenet خود را با سایر سرویس ها مانند VPN یا نرم افزار سفارشی برای مرور و بارگیری از Usenet همراه می کنند. ارائه دهندگان ترکیبی رایج تر شده اند و به دلیل تنوع شبکه ها و احتباس ، انتخاب خوبی هستند.

فروشندگان ترکیبی دسترسی از یک یا چند ستون فقرات را اجاره می دهند ، اما آنها همچنین مزرعه سرور خود را اداره می کنند – به طور معمول بسیار کوچکتر از ستون فقرات و با حفظ کوتاه تر. این بدان معناست که در حالی که ممکن است یک پرونده روی سرور ستون فقرات پایین بیاید ، ممکن است در مزرعه سرور خود نماینده فروش وجود داشته باشد.

این نکته مهمی است که می توان درک کرد: اگر پرونده ای از یک ستون فقرات برداشته شود ، ممکن است در دیگری وجود داشته باشد. گاهی اوقات پرونده ها به طور کامل حذف نمی شوند ، فقط تکه هایی از آنها و در نتیجه بارگیری ناقص انجام می شود. اگر از چندین ارائه دهنده استفاده می کنید ، به لطف خط مشی های مختلف سرور و بررسی برابری ، ممکن است شکاف ها و بارگیری کامل را حتی اگر بخش هایی از پرونده حذف شده اند ، پر کنید..

هنگام انتخاب ارائه دهنده Usenet ، باید به نقشه مراجعه کنید تا ببینید کدام سرویس ستون فقرات از یک سرویس استفاده می کند. یک حساب نامحدود را از یک ارائه دهنده مشهور انتخاب کنید و سپس یک حساب بلاک ارزان از دو یا چند ارائه دهنده را روی ستون فقرات مختلف بخرید. تنوع برای دسترسی به همه Usenet مهم است بدون نگرانی در مورد فایل ها یا پست های از دست رفته.

فهرستهای Usenet

“فهرستگر” سایتی است که به شما امکان می دهد Usenet را جستجو و بارگیری کنید. اگر فقط علاقه مند به استفاده از Usenet برای خواندن پست ها یا پیوستن به گروه های بحث و گفتگو هستید ، نیازی به ایندکس ندارید. با این حال ، اکثر افرادی که به دنبال شروع به استفاده از Usenet هستند ، به جنبه اشتراک فایل علاقه دارند و یک فهرستگر خوب بخش مهمی از راه اندازی Usenet است..

نمایه سازی نرم افزار مانند موتور جستجو در اینترنت عمل می کند – هدر های پست های Usenet را بارگیری می کند ، سپس آنها را ایندکس می کند و فایل های NZB را فراهم می کند که جستجو و بارگیری فایل ها را برای کاربران آسان می کند..

ایندکسرهای رایگان وجود دارند که می توانید از آنها استفاده کنید ، اما توصیه می کنم حداقل از یک فهرستگر پرداخت شده استفاده کنید. برای اکثر کاربران ، یک یا دو فهرست ساز کافی است. محتوا به طور معمول تفاوت چندانی با یکدیگر ندارد ، اما برخی از نمایه سازها دارای ویژگی های سفارشی هستند که نسبت به دیگران مزیت جزئی به آنها می دهد.

یک لیست عالی از فهرست سازهای موجود در reddit در دسترس است و معمولاً در مباحث نمایه سازها ذکر می شود. چند نمایهکننده را انتخاب کنید و قبل از اینکه در یک مورد مستقر شوید ، ردیف رایگان آنها را امتحان کنید. آنها نسبتاً ارزان هستند ، به طور متوسط ​​10 تا 20 دلار در سال.

یوزنت & نرم افزار NZB

اگر می خواهید در گروه های خبری بخوانید و ارسال کنید ، گزینه های زیادی برای هر سیستم عامل وجود دارد ، از جمله رابط های گرافیکی یا خوانندگان خط فرمان قدیمی. برای شروع کار با گروه های خبری ، نیاز به ارائه دهنده و خواننده ای دارید.

هنگام بارگیری از Usenet ، می خواهید تنظیمات خود را به صورت خودکار انجام دهید. ممکن است در مباحث Usenet عبارت “ترینیتی مقدس” را مشاهده کنید ، و این به یک مجموعه معمولی Usenet متشکل از:

 • نرم افزار NZB برای فیلم ها
 • نرم افزار NZB برای نمایش های تلویزیونی
 • سرویس گیرنده Usenet برای پرونده های NZB

برخی از تغییرات در میان تنظیمات وجود دارد ، زیرا برخی از کاربران یک برنامه را نسبت به برنامه دیگر ترجیح می دهند ، اما این تنظیم اصلی است. نصب و پیکربندی نرم افزار خارج از محدوده این مقاله است ، اما در حال حاضر صدها راهنما در آنجا وجود دارند تا بتوانند در شروع کار کمک کنند.

با راه اندازی آن ، به لطف ویژگی های اتوماسیون داخلی ، قایقرانی صاف است.

مزایای بارگیری Usenet

وقتی از نرم افزار تورنت استفاده می کنید ، آدرس IP خود را با تمام کاربران دیگر به اشتراک می گذارید ، مگر اینکه از بهترین VPN ما برای تورنت استفاده کنید. پروتکل bittorrent به هر کاربر که فایل را در اختیار کاربران دیگر قرار می دهد ، متکی است.

Usenet به هیچ وجه شما را ملزم به بارگذاری یا به اشتراک گذاری داده ها نمی کند. ارائه دهندگان تحت قوانینی تحت عنوان “بندرگاه ایمن” عمل می کنند ، به این معنی که آنها مسئولیت آنچه در سرورهای خود ذخیره می شوند تا زمانی که با درخواستهای DMCA وصله شده مطابقت داشته باشند ، مسئول نیستند. تا زمانی که تمام یا بخشی از یک پرونده دارای حق چاپ را حذف کنند ، دیگر نیازی به نگرانی در مورد پیامدهای قانونی نخواهند بود.

تقریباً هر ارائه دهنده خدمات Usenet رمزگذاری SSL را ارائه می دهد تا هنگام بارگیری چیزی ، ISP شما نتواند ببیند چه چیزی است (از آنجا که آنها دوست دارند اطلاعات شما را بفروشند) مفید است. اتصالات شما به سرور Usenet رمزگذاری می شود و معمولاً سرعت بارگیری خود را بیشتر می کنید. سرورهای Usenet معمولاً خیلی سریعتر از torrents هستند ، مخصوصاً برای کاربران خانگی با پهنای باند محدود.

از آنجا که شما فقط یک پرونده را بارگیری می کنید و آن را با کسی به اشتراک نمی گذارید ، دیگر نیازی به نگرانی در مورد اعلامیه های DMCA یا نامه های ISP خود ندارید. ما به اشتراک گذاری غیرقانونی پرونده را محکوم نمی کنیم ، اما درک تفاوت بین تورنت و Usenet مهم است: به طور خلاصه ، Usenet سریعتر و ایمن تر از torrenting است ، اگرچه torrent cloud سریعتر است.

نتیجه

Usenet مدت زمان طولانی است که در آنجا است و به زودی بعید نیست هر لحظه ناپدید شود. گروه های خبری همانند گذشته فعال نیستند ، اما اگر وقت خود را برای بررسی اطراف بکشید ، هنوز گروه های فعال وجود دارند.

Usenet همچنین دسترسی سریع و ایمن به فایلهای بارگیری را فراهم می کند و برخی از حرفهایهای دیوانه وار حتی Usenet را بخشی از استراتژی پشتیبان خود قرار می دهند. در حالی که این کار مؤثر است ، ما ممکن است یک استراتژی پشتیبان گیری مرسوم تر را برای حفظ امنیت داده های شما پیشنهاد کنیم.

امیدواریم که از این مقاله لذت ببرید؛ لطفاً در زیر نظر خود را ابراز کنید و به ما بگویید که شما چه فکر می کنید.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map