RAID چیست؟ راهنمای عملی برای تعریف ، کاربرد و هزینه ها

در اینجا در Cloudward.net همه ما درمورد تهیه نسخه پشتیبان هستیم: از این گذشته ، شما هرگز نمی دانید چه موقع اعتصاب رخ خواهد داد و ذخیره اولیه پرونده شما پاک می شود. اگرچه به طور کلی استفاده از هر یک از بهترین ارائه دهنده های پشتیبان آنلاین ما این کار را خواهد کرد ، اگر واقعاً می خواهید ایمن باشید ، ما یک استراتژی پشتیبان ترکیبی را پیشنهاد می کنیم که شامل یک عنصر سخت افزاری نیز هست. اینجاست که RAID بازی می کند.


به طور خلاصه ، RAID روشی است که می توانید چندین هارد دیسک را به آن وصل کنید تا اگر یکی از آنها نتواند ، دیگران را کم و بیش یکپارچه بار خود را بر عهده بگیرد. اگرچه معمولاً در سرورهای بزرگ و تجاری دیده می شود ، بسیاری از افراد در اطراف هستند که یک آرایه RAID را در خانه تنظیم کرده اند زیرا داشتن این اندازه گیری پشتیبان اضافی در محل باعث ایجاد ذهنی عالی می شود..

در این مقاله ، ما به بررسی RAID خواهیم پرداخت ، رایج ترین راه حل های موجود در خانه های افراد یا مشاغل کوچک و همچنین چند نکته و ترفند عملی. با این حال ، یک نکته مهم – و این را نمی توان به اندازه کافی تأکید کرد – این است که RAID جایگزینی برای یک استراتژی پشتیبان مناسب نیست..

اگر همزمان بیش از دو درایو شکست بخورید ، می توانید نهر ضرب المثل را پیدا کنید ، مگر اینکه نسخه پشتیبان تهیه کنید. با هشدار خارج از راه ، بیایید به RAIDing برویم.

هارد دیسک ، خرابی و حمله

به طور کلی رایانه ها بطور شگفت آور مقاومت پذیر هستند. سرورهای باطن فروتن می توانند چندین دهه اجرا شوند بدون آنکه دوباره راه اندازی مجدد شود. با این حال ، در مورد هارد دیسک همه جا نمی توان همین حرف را زد – ما آنرا خراب رایانه می نامیم زیرا این دقیقاً همان کاری است که سر خوانده شده انجام می دهند: آنها به درایو واقعی سقوط می کنند.

اسپینرها ممکن است سریعتر و از نظر جسمی کوچکتر شوند و در عین حال امکان ذخیره بسیار بیشتری را نیز داشته باشند ، اما هنوز هم یکی از آخرین قسمت های مکانیکی باقی مانده در ماشین هایی هستند که در غیر این صورت کاملاً حالت جامد دارند..

ضعف ، حتی در مورد هارددیسک های مدرن ، ناامید کننده است: برای یک مدل بخصوص بی بدیل از HDD معمول نیست که در مدت ضمانت خود 27 درصد شکست را تجربه کند ، که به ندرت بیش از دو یا سه سال است..

حال اگر یک هارد دیسک در حین ضمانت از کار بیفتد ، احتمالاً سازنده جایگزین سخت افزار خواهد شد اما داده های شما تحت هیچ ضمانتی از هر نوع نیست. اگرچه می توانید از بهترین راه حل های نرم افزار بازیابی اطلاعات استفاده کرده و پرونده های خود را پس بگیرید ، هیچ کدام ارزان نیستند و هیچکدام کاملاً تضمین شده برای کار کردن ندارند.

اینجاست که RAID می تواند آرامش خاطر را فراهم کند. RAID یک اصطلاح پتو است که شامل مجموعه های متنوعی است که در آن می توانید درایوهای ذخیره سازی را کنار هم جمع کنید تا آنها به عنوان یک جلد واحد رفتار کنند. هنگامی که به درستی انجام شود ، درایوهای ترکیبی به عنوان یک حجم عظیم منفرد که قابلیت اطمینان بیشتر و سرعت بهتری نسبت به هر درایو جداگانه ارائه می دهد.

در تنظیم صحیح ، RAID می تواند اولین خط دفاعی شما در برابر از بین رفتن داده ها باشد و امکان دسترسی مداوم به پرونده های شما را در شرایطی که خرابی سخت افزاری در غیر این صورت باعث ایجاد تاخیر به دلیل کاهش سرعت یا خرابی تا زمان بازیابی اطلاعات از یک نسخه پشتیبان می شود ، فراهم می کند..

RAID چیست؟?

RAID مخفف Redundant Array of Disks Independent است (“من” قبلاً قبل از تسلیم در جادوی سیاه بازاریابی برای “ارزان” می ایستادم). این ایده در دهه 80 به عنوان روشی برای غلبه بر مشکلات با اندازه ، سرعت و قابلیت اطمینان HDD به وجود آمد.

RAID یک مفهوم یکپارچه نیست – دور از آن. نحوه تعامل دیسک ها در یک آرایه نیز متفاوت است ، مانند مزایا ، اشکالات و خطرات مربوط به هر پیکربندی. علاوه بر مجموعه های استاندارد RAID (سطح نامیده می شود) ، تعداد اضافی ، پیاده سازی و پیاده سازی اختصاصی قابل توجه نیز وجود دارد. از آنجا که این موارد اغلب با استفاده از یک سطح استاندارد به عنوان مرجع توصیف می شوند ، ما با آنها شروع خواهیم کرد.

اولین سطح RAID استاندارد “نواری” است که به عنوان RAID 0 (صفر) تعیین می شود. با تقسیم داده ها به بلوک ها و توزیع – نوار – آن را در تمام درایوها باعث افزایش عملکرد با هزینه قابلیت اطمینان می شود.

خواندن و نوشتن همزمان به چند درایو ، تنگنای سرعتی را که توسط حداکثر سرعت یک درایو ایجاد می شود ، از بین می برد. از آنجا که هر دیسک تنها بخشی از کار کامل را بر عهده دارد ، سرعت نسبتاً بیشتر از عملکرد تک درایو است و تمام فضای دیسک قابل استفاده است.

نرخ حمله و عدم موفقیت

آمار به شما خواهد گفت که داشتن دو درایو احتمال خرابی درایو را دو برابر می کند. در RAID 0 ، شانس خرابی مضاعف به داده های هر دو درایو اعمال می شود. از دیدگاه امنیت داده ها ، این راهی نیست که پیش برود. حداقل در عملکرد مستقل ، یک درایو نمی تواند درایوهای تصادفی دیگر را در همان نزدیکی پاک کند ، اگرچه … خوب ، بگذارید فقط بگوییم این مبلغ را پرداخت می کند تا هرگز در بخش IT خود زیاده روی نکنید.

در انتهای مخالف طیف ایمنی ، آرایه ای به اصطلاح آینه قرار دارد که RAID مشخص شده است. یک آرایه آینه نسخه های کامل داده ها را به هریک از درایوهای موجود در آرایه می نویسد. در صورت عدم موفقیت درایو ، هنوز یک یا چند نسخه کامل از داده های موجود وجود دارد. این یک نسخه پشتیبان تهیه سخت افزار در پایین ترین سطح است: فقط مرگ همه دیسک های موجود در آرایه باعث از بین رفتن داده ها می شود.

با این حال ، با ایمنی عالی هزینه بسیار خوبی حاصل می شود: ظرفیت یک دیسک تنها در دسترس است. دو ، سه یا حتی پنج درایو 1TB در این تنظیم ، ترابایت واحد قابل استفاده یکسان را به همراه خواهد داشت.

همانطور که تصور می کنید ، این بی خطر است ، اما حداکثر ظرفیت ذخیره سازی را به اندازه بزرگترین دیسک سخت شما می توانید در مجموعه RAID خود محدود کنید (که نگاهی سریع به بازار دیجیتال نشان می دهد 10 گیگابایت است). برای افزایش فضای ذخیره سازی و افزودن سطح امنیت می خواهید از چیزی به نام برابری استفاده کنید.

حمله و برابری

Parity جایی است که RAID واقعاً جالب توجه است ، با RAID 5 محبوب ترین مجموعه برابری. در یک آرایه برابری ، بخشی از هر درایو برای تهیه نسخه پشتیبان رزرو می شود. تمام HD های موجود در استخر آرایه ظرفیت دیسک های موجود (مانند RAID 0) را دارند ، اما بخشی از هر درایو برای محاسبه چک محفوظ است که در صورت خراب شدن یک درایو ، می توان برای محاسبه داده های گمشده از معکوس استفاده کرد..

توجه: برای ریاضیات بسیار پیچیده پشت توازن ، این مقاله را بررسی کنید.

در صورت خرابی درایو ، از داده ها – و برابری – از درایوهای باقی مانده می توان برای بازسازی داده های مفقود شده در درایو جایگزین استفاده کرد. مهم نیست که تعداد یا ظرفیت درایوهای موجود در RAID 5 باشد ، همیشه معادل ظرفیت یک درایو “از دست می رود” برابری ، که باعث می شود مقیاس پذیری آن بیشتر از RAID باشد. 1 دیسک اضافی اضافی که از داده های چهار یا پنج دیسک محافظت می کند ، است. یک سرمایه گذاری سالم.

سایر تنظیمات Parity

سطح RAID 2 و 3 همچنین تنظیمات برابری هستند ، اگرچه آنها توسط RAID منسوخ شده اند. RAID 4 با 5 در تفاوت است که از یک درایو برابری تعیین شده استفاده می کند ، به این معنی که تمام برابری را در درایو ذخیره می کند و از دیگران برای داده استفاده می کند. برابری توزیع شده RAID 5 ، سایش درایوها را بهتر می کند.

RAID 6 از برابری مضاعف استفاده می کند اما در غیر این صورت با RAID یکسان است. از دو فضای ارزش دیسک برای برابری در یک آرایه استفاده می شود که می تواند زنده بماند – yup – دو خرابی دیسک بدون از بین رفتن داده ها.

سطح RAID را نیز می توان لانه کرد ، که در اصل قرار دادن یک آرایه RAID در یک آرایه RAID دیگر است. این مورد عمدتاً توسط شرکتهایی که می خواهند داده های زیادی را ذخیره کنند یا اطلاعاتی که می خواهند عملکرد RAID فعلی خود را به سرعت سرعت بخشند ، استفاده می کنند. ما خیلی زیاد به لانه سازی نمی پردازیم ، گویی می خواهید تنظیم کنید ، احتمالاً به اندازه کافی می دانید که نیازی به خواندن این مقاله ندارید.

راه اندازی RAID: سخت افزار

حالا که کمی بیشتر درباره RAID می دانید ، بگذارید ببینیم چگونه می توان آرایه ای را تنظیم کرد. اگرچه گزینه های انجام شده در مورد خودتان بسیار وجود دارد ، ما توصیه می کنیم یک محوطه RAID را خریداری کنید که در واقع یک جعبه کوچک دستی است که می توانید HDD ها را درون آن اسلات کنید و همچنین با برخی از نرم افزارهای آماده برای استفاده همراه خواهید بود.

این محفظه یک زمان صرفه جویی در زمان واقعی است و به طور کلی مقرون به صرفه است: در زیر مشخصات TerraMaster و ProBox را پیدا خواهید کرد.

نام تجاریمدلتعداد خلیج هاMSRP
نونتکTerraMaster2 یا 4از 200 دلار
مدیاسونیکProBox4از 100 دلار

در مورد HDD هایی که می خواهید بکشید ، باید در حالی که ریشه های “ارزان” RAID را در ذهن خود نگه دارید ، به اطراف نگاه کنید. اگر یک استراتژی پشتیبان گیری کامل را اجرا می کنید ، دیگر نیازی به خرید سخت افزارهای برتر از سطح با نرخ خرابی نامتناهی ندارید. پس از همه ، شما در حال ساختن آرایه ای هستید که می تواند به شکست منجر شود.

هزینه های کاهش

همچنین ، فراموش نکنید که می توانید با انجام برخی حسابی های اساسی هزینه های خود را صرفه جویی کنید: برای ساختن یک آرایه 10TB RAID 5 ، می توانید از پنج دیسک 2TB یا دو درایو 5TB استفاده کنید: در هر صورت ، شما نتیجه مشابهی را کسب می کنید. با این حال ، دو درایو 5TB به طور کلی ارزان تر از پنج از 2TB خواهند بود. توجه داشته باشید که اگر همه درایوهای موجود در یک آرایه از یک اندازه نباشند ، تمام درایوها به طور کوچک به کوچکترین درایو در آرایه تبدیل می شوند.

HDD هایی که به احتمال زیاد می خواهید از آنها استفاده کنید ، در محدوده 60 تا 200 دلار سقوط می کنند ، که همراه با هزینه یک محوطه RAID باید شما را به یک صورتحساب قابل توجه و در عین حال قابل کنترل برساند.

حمله DiskStation Hybrid RAID

گزینه دیگر استفاده از حافظه متصل به شبکه یا NAS در راه اندازی RAID است. ما به لطف دوام ، قابلیت اطمینان و طیف گسترده ای از گزینه های تهیه نسخه پشتیبان از آنها در Cloudward.net طرفداران زیادی در Synology داریم. نکته منفی این است که ارزانترین راه حل در آنجا نیست.

نام تجاریمدلتعداد خلیج هاMSRP
علم شناسیDS2162از 190 دلار
علم شناسیDS4164از 290 دلار
علم شناسیبازی DS4164از 415 دلار
علم شناسیDS9164از 600 دلار
علم شناسیDS15155از 700 دلار
علم شناسیDS18158از 850 دلار

راه اندازی RAID: نرم افزار

بزرگترین فایده برای استفاده از NAS یا محفظه در راه اندازی RAID این است که شما این نرم افزار را شامل می شوید: گزینه های زیادی در آنجا وجود دارد ، اما آنها حتی برای کاربران حتی با تجربه بسیار دوستانه نیستند و نیاز به دانش جدی دارند..

در ابتدایی ترین سطح ، می توانید از مادربرد Intel برای تنظیم آرایه خود استفاده کنید: این باید به اندازه کافی کار کند و با برخی نرم افزارها و درایورهای خوب همراه باشد که به راه اندازی فنآوری فن آوری نسبتاً سریع کمک می کند. یکی دیگر از دلایل چسبیدن به اینتل این است که در هنگام خراب شدن کانکتور ، پیدا کردن قطعات جدید آسان است ، یک اتفاق نسبتاً ناخوشایند که شما را از آرایش خود قفل می کند تا اینکه یک مورد جدید پیدا کنید.

سایر گزینه های نرم افزار شامل فضای ذخیره سازی ویندوز و همچنین FreeNAS است ، گرچه هر دو به دانش متوسط ​​حتی نسبت به کاری که انجام می دهید نیاز دارند. توجه داشته باشید که FreeNAS مبتنی بر لینوکس تقریباً کاملاً مبتنی بر ترمینال است و یک راه عالی برای حرفهایها برای این است که بدانند که چه درد و رنجی را می توانند تحمل کنند قبل از تغییر روی چیز دیگری..

RAID و پشتیبان گیری

همانطور که در ابتدای مقاله گفته شد ، یک آرایه RAID ، حتی در برابری چند دیسک ، جایگزینی برای تهیه نسخه پشتیبان مناسب نیست. این یک راه عالی برای جلوگیری از بازیابی نسخه های پشتیبان در زمان اصلی و همچنین اضافه کردن فضای ذخیره سازی بیشتر به رایانه شما است. همچنین تضمین می کند که داده ها به راحتی از بین نمی روند فقط به دلیل عدم موفقیت یک هارد دیسک.

به خاطر داشته باشید که وقتی یک درایو خراب می شود ، بازسازی داده ها از برابری به زمان نیاز دارد. هرچه داده های بیشتری نیاز به بازسازی داشته باشد ، آرایه طولانی مدت بدون افزونگی کار خواهد کرد. این زمان ناخن زدن است که در طی آن شکست دیگری به معنای یک روز بسیار بد خواهد بود. با استفاده از یکی از بهترین خدمات ذخیره سازی ابری و پشتیبان گیری ما ، حداقل می توانید ناخن های شما را سالم نگه دارید.

در مقاله قبلی ما با مقایسه HDD ها ، NAS و پشتیبان گیری ابری ، ما Carbonite را به عنوان یکی از گزینه های عالی برای تهیه نسخه پشتیبان از آرایه RAID خود توصیه می کنیم ، زیرا این ارائه دهنده دارای نرم افزاری ساخته شده است که به شما کمک می کند تا از تنظیمات RAID پشتیبان بگیرید و بدون سر و صدا زیاد باشید. برای اطلاعات بیشتر در مورد آنچه ما در مورد آن فکر می کنیم ، بررسی Carbonite ما را بررسی کنید.

آیا RAID برای من است?

با در نظر گرفتن همه موارد بالا ، بگذارید ببینیم RAID راهی است که می تواند برای شما پیش بیاید یا خیر. اگر داده های زیادی را در رایانه خود ذخیره می کنید و می خواهید مطمئن شوید که هیچکدام از آنها فقط به دلیل خرابی HDD کوچک از بین نمی رود ، یا اگر فقط می خواهید عملکرد چند دیسک سخت را سریع کنید ، پس ، بله ، RAID هوشمند است. گزینه.

اگرچه ارزان ترین راه حل موجود در آنجا نیست ، RAID جایگزین خوبی برای انجام همه کارها روی ابر است ، به خصوص برای افرادی که با صدا و سیما کار می کنند ، زیرا در فضای SaaS برای این گروه ها فراتر از ذخیره سازی ، پیشنهاد کمی وجود دارد..

با این حال ، درک کنید که RAID پاناسوسی نیست: یک کنترلر سخت افزاری می تواند از کار بیفتد و شما ممکن است از پیدا کردن یک مدل سازگار برای جایگزینی آن شکی نداشته باشید. RAID یک راه حل پشتیبان نیست ، بنابراین از دست دادن چندین HDD به طور همزمان به معنای از بین رفتن داده های شما است مگر اینکه پشتیبان تهیه شود.

اگرچه RAID برای همه موجود نیست ، اما برای گروه های خاصی از افراد مزایای بزرگی را ارائه می دهد. آیا شما یکی از آنها هستید؟ چگونه تنظیم آرایه RAID برای شما مفید بود؟ لطفا در نظرات زیر به ما اطلاع دهید. ممنون که خوندید.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map