چگونه یک هارد دیسک را روی هر سیستم عامل پاک کنید

دلایل زیادی برای قالب بندی درایو وجود دارد ، از جمله راه اندازی رایانه جدید ، اصلاح خطاهای درایو یا نیاز به نصب تمیز سیستم عامل شما. امنیت همچنین اجرا می شود ، زیرا می خواهید هر وسیله ذخیره سازی صرفه جویی شده داده ها را خلاص کنید ، به خصوص اگر حساس باشد.


در این راهنما ، ما قصد داریم تا نحوه قالب بندی دیسک سخت خود را در ویندوز ، macOS و Linux به شما آموزش دهیم. قالب بندی به اصطلاحاتی مبدل شده است که با پاک کردن ، پاک کردن و پاک کردن آنها به صورت متناوب استفاده می شود ، اما اینگونه نیستند.

حذف یک فایل به سیستم عامل می گوید که فضای موجود در آن اکنون برای نوشتن داده های جدید قابل دسترسی است ، اما داده های قدیمی هنوز وجود دارند. به همین ترتیب ، یک قالب ساده یا سریع پاک کردن مطمئن نیست ، بلکه باعث می شود فضای سیستم جدید و داده های جدید فراهم شود.

پاک کردن در مقابل حذف پرونده ها

بدتر انتقال پرونده ها به سطل بازیافت در ویندوز یا حذف زباله ها در macOS است. این حتی پرونده را حذف نمی کند ، زیرا فقط از قبل مشاهده نشده است تا بعداً بعداً حذف شود. فایل های حذف شده به راحتی با نرم افزار بازیابی داده قابل بازیابی هستند.

از طرف دیگر پاک کردن درایو همه چیز را روی آن حذف می کند – ذخیره شده ، حذف شده یا غیره. شما می توانید این کار را با نرم افزار تخریب داده ها با استفاده از روش های تخلیه داده انجام دهید ، اگرچه نسخه های اخیر macOS و Windows دارای همین ویژگی ها هستند تا حدی.

پاک کردن معمولاً فقط پس از اتمام کار با رسانه ذخیره سازی یا در صورت تمایل به امن ترین قالب بندی ، انجام می شود. این بهترین راه برای اطمینان از اینکه داده های شما واقعاً از بین رفته اند و قابل بازیابی نیستند. غیرقابل بازگشت به معنای این است که برای همیشه از بین رفته است ، بنابراین قبل از انجام این کار حتما از یکی از بهترین خدمات پشتیبان آنلاین ما استفاده کنید.

ویندوز و macOS به عنوان گزینه های قالب بندی ، ضد ویرایش اطلاعات را با نوشتن صفر ارائه می دهند ، تا زمانی که تصمیم به فرمت سریع بگیرید. روش نوشتن صفر با پر کردن کلیه بیت های داده با صفر انجام می شود. بسته به سطح امنیت مورد نظر ، این کار در یک پاس یا چند مرحله انجام می شود. این فرآیند را نمی توان خنثی کرد و از داده ها در برابر دسترسی و بازیابی ناخواسته محافظت می کند.

قبل از شروع ، مهم است که از داده های مهم خود نسخه پشتیبان تهیه کنید. اگر به انتخاب ارائه دهنده پشتیبان آنلاین کمک می کنید ، بهترین راهنمای پشتیبان ابری ما را بررسی کنید.

قالب بندی درایو در ویندوز

می توانید یک درایو را در ویندوز از طریق ابزار مدیریت دیسک یا فرمان سریع قالب بندی کنید. به خاطر سادگی ، ما می خواهیم نحوه انجام این کار را با ابزار مدیریت دیسک نشان دهیم. این بخشی از هر نسخه ویندوز است (یاد بگیرید که چگونه نسخه خود را در اینجا بررسی کنید) و می تواند از طریق مدیریت رایانه ، Cortana یا فرمان سریع باز شود..

به خاطر داشته باشید که اگر قبلاً مورد استفاده قرار نگرفته یا قبلاً پاک نشده باشد ، باید درایو موردنظر خود را پارتیشن بندی کنید..

این راهنما برای پارتیشن بندی برای ویندوز کمک خواهد کرد.

مرحله 1: مدیریت دیسک باز. اینگونه به نظر می رسد.

diskmanagment1

گام 2: به درایویی که قرار است فرمت شود بروید. راست کلیک کرده و “فرمت …” را انتخاب کنید

diskmanagment2

مرحله 3: یک پنجره با فرمت جدید باید با یک نامه درایو مربوط باز شود. اگر این درایو جدید باشد ، ویندوز نامه درایو را اختصاص می دهد. در جعبه برچسب صدا ، درایو خود را نامگذاری کنید ، در غیر این صورت به طور پیش فرض “حجم جدید” نامیده می شود. با سیستم پرونده جدید فناوری و اندازه واحد تخصیص پیش فرض ، ببندید ، مگر اینکه نیاز خاصی برای انجام کار دیگری داشته باشید.

مرحله 4: کادر “انجام یک قالب سریع” از قبل بررسی می شود. دلایل زیادی برای برطرف کردن آن وجود دارد. یک فرمت استاندارد (غیر سریع) خطاهایی را در درایو و همچنین انجام یک نوشتن یک صفر-صفر جستجو می کند. این برای درایوهای استفاده شده خوب است ، زیرا سطح اصلی محافظت در برابر بازیابی اطلاعات ناخواسته را فراهم می کند.

diskmanagment3

مرحله 5: در این مرحله ، قالب شروع می شود. مدت زمان لازم برای اتمام آن بستگی به اندازه فرمت شده درایو و سرعت رایانه شما دارد. پس از اتمام ، درایو جدید در نیمه پایانی پنجره مدیریت دیسک همراه با وضعیت “سالم” نمایش داده می شود.

diskmanagment4

این برای ویندوز است. در مرحله بعد ، ما به macOS نگاه خواهیم کرد.

قالب بندی درایو در macOS

فرمت کردن درایو در macOS بر خلاف انجام این کار در ویندوز نیست. بیشترین تفاوت در سیستم پرونده خواهد بود زیرا سیستم عامل ها از سیستم های فایل بومی استفاده می کنند که با یکدیگر ناسازگار هستند. گفته می شود ، در صورت نیاز به کار بر روی سیستم عامل ها ، می توانید درایو را با استفاده از یک سیستم فایل که سازگار با هر دو است ، قالب بندی کنید.

مانند ویندوز ، اگر با یک رسانه جدید و بدون فرمت کار می کنید ، باید تقسیم شوید. برای راهنمایی این راهنما برای پارتیشن بندی در Mac را بررسی کنید.

مرحله 1: برای راه اندازی ابزار دیسک ، به برنامه ها بروید. از آنجا به برنامه های کاربردی رفته و ابزار دیسک را انتخاب کنید. همچنین می توانید Command + Space را فشار دهید تا نورافکن ظاهر شود ، سپس “ابزار دیسک” را تایپ کنید. باید درایوهای خود را در سمت چپ مشاهده کنید و در سمت راست اطلاعاتی در مورد آنها قرار دهید.

macdiskutility1

گام 2: پس از انتخاب درایو برای قالب بندی ، گزینه “پاک کردن” را در بالا انتخاب کنید.

macdiskutility2

مرحله 3: در پنجره پاک کردن ، به یک صدا حجم دهید و قالب پرونده را انتخاب کنید. به طور پیش فرض ، macOS از سیستم فایل اپل استفاده می کند. اگر قصد استفاده از درایو را هم در macOS و هم در ویندوز دارید ، فرمت فایل exFAT را انتخاب کنید. در غیر این صورت ، APFS خوب است ، مگر اینکه به چیزی خاص نیاز داشته باشید.

macdiskutility3

مرحله 4: در آخر ، بر روی دکمه “گزینه های امنیتی” کلیک کنید ، سپس بین “سریعترین” و “امن ترین” را انتخاب کنید. انتخاب “سریعترین” فرمت سریع را انجام می دهد ، که پرونده ها را حذف کرده و داده ها را دست نخورده و به راحتی بازیابی می کند. حرکت دادن نوار لغزنده به سمت راست ، امکان ارسال نوشتن یک صفر را فراهم می کند. حرکت دادن نوار لغزنده تا راه حق به “ایمن ترین” ، باعث می شود که آن را هفت بار رونویسی کنید.

این مطابق با وزارت دفاع ایالات متحده 5220-22-M استاندارد است و اگر می خواهید مطمئن ترین پیشنهادات پاک MacOS پاک کنید ، باید گزینه ای باشد که شما انتخاب می کنید..

macdiskutility5

مرحله 5: روی “پاک کردن” کلیک کنید و صبر کنید تا درایو فرمت شود.

قالب بندی برای لینوکس

هنگام قالب بندی برای لینوکس ، مسافت پیموده شده شما می تواند براساس توزیع مورد استفاده شما متفاوت باشد. تعداد زیادی ابزار برای بیشتر طعم دهنده ها وجود دارد. یک زن و شوهر از آنها نیاز به آشنایی با خط فرمان دارند. همچنین ابزارهای رایج دیگری مانند GParted وجود دارد و توزیع لینوکس که استفاده می کنید ممکن است با یکی از آنها همراه باشد.

اکثر انواع لینوکس برای پاک کردن ایمن درایو دو ابزار وجود دارد: فرمان dd و ابزار shred. برای پاک کردن درایو می توانید از dd یا shred استفاده کنید ، سپس پارتیشن هایی ایجاد کنید و آن را با ابزار دیسک قالب بندی کنید.

برای پاک کردن یک درایو با استفاده از دستور dd ، مهم است که نامه درایو و شماره پارتیشن را بدانید. همچنین ، مطمئن شوید که درایو از آن جدا نشده است. برای انجام این کار ، از دستور unmount استفاده کنید. برای استفاده از دستور dd ، خط فرمان را باز کرده و موارد زیر را وارد کنید:

 • sudo umount / dev / sdXY -l
 • sudo dd if = / dev / urandom از bs = dev / sdX = 10M

توجه داشته باشید که X و Y به ترتیب حرف و پارتیشن درایو شما را نشان می دهند. این فرایند باعث عبور چندین درایو خواهد شد و صفرهای تصادفی را در بالای داده های شما می نویسد.

برای پاک کردن هارد دیسک با ابزار خرد کردن ، موارد زیر را وارد کنید (جایی که X درایو شماست):

 • sudo shred -vfz / dev / sdX

ابزار خرد شده سه گذر از درایو شما ایجاد می کند ، و در بالای داده های خود نویسه های تصادفی را می نویسید.

هر دو روش بسیار پر وقت هستند ، بنابراین بهتر است برای این کار برنامه ریزی کنید یا اجازه دهید آنها یک شب اجرا شوند.

اکنون که درایو پاک شده است ، آماده قالب بندی شدن است.

برای به دست آوردن GParted:

 • sudo apt-get نصب gparted
 • gksu gparted

پس از در اختیار داشتن آن ، بر روی “دستگاه” ، سپس بر روی “ایجاد پارتیشن” کلیک کنید.

قالب بندی دیسک سخت لینوکس

به طور پیش فرض ، GParted با استفاده از تمام فضای بدون مکان ، پارتیشن ایجاد می کند. این خوب است ، با فرض اینکه شما به چندین پارتیشن برای سیستم بوت دوگانه یا فهرست اصلی برای Linux احتیاج ندارید.

 • اکنون ، بر روی دکمه “اعمال” کلیک کنید تا پارتیشن ایجاد شود. روی پارتیشن جدید راست کلیک کرده و “فرمت” را انتخاب کنید.

افکار نهایی

پاک کردن و قالب بندی یکسان نیستند و بسته به سیستم عامل شما متفاوت انجام می شود. در حالی که این راهنما بیشتر در مورد نحوه محافظت از داده هایی که دیگر نیازی به آن ندارید یا نمی خواهید ، مهم است که از داده های موجود در درایوهای فعلی خود نیز محافظت کنید.

برای این منظور ، حتماً نحوه رمزگذاری راهنمای هارد دیسک خود را بخوانید. آیا شما می توانید راهنمایی یا ترفندی برای پاک کردن هارد دیسک که ما آن را پوشش نداده ایم استفاده کنید؟ در قسمت نظرات پایین ما را آگاه کنید. ممنون از خواندن.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map