امن ترین نرم افزار آنتی ویروس 2020: ایمنی بالاتر از همه

امنیت در هنگام انتخاب آنتی ویروس برای اولین بار است. اگرچه قابلیت استفاده ، قیمت و تعداد دستگاههای پشتیبانی شده مهم هستند ، در صورت عدم صحیح بودن محافظت ، بیهوده است. از بین نرمافزارهایی که در بررسی آنتی ویروس های خود تست کرده ایم ، این پنج مورد از نظر محافظت بسیار عالی هستند.


در این راهنما برای ایمن ترین آنتی ویروس ، قصد داریم بهترین نرم افزار آنتی ویروس را در برابر یکدیگر قرار دهیم تا بهترین گزینه ها را در بازار ارائه دهیم. ما نحوه انتخاب خود را به اشتراک می گذاریم ، سپس نتایج آزمایشگاه را با آزمایش دستی خود مقایسه خواهیم کرد تا به شما نشان دهد که یک آنتی ویروس خاص چقدر خوب عمل کرده است.

در بسیاری موارد ، ما Bitdefender را بیشتر توصیه می کنیم ، زیرا دارای نمرات بسیار عالی برای محافظت ، تعداد ویژگی ها و رابط بصری برای بوت شدن است. در حالی که ما در اینجا امنیت را مورد بررسی قرار می دهیم ، Bitdefender موفق به انجام آن و همه چیز خوب می شود.

بیشتر در مورد:

 • بهترین نرم افزار آنتی ویروس 2020
 • بهترین نرم افزار آنتی ویروس رایگان برای سال 2020
 • بهترین آنتی ویروس برای Android 2020

امن ترین نرم افزار آنتی ویروس 2020

انتخاب امن ترین نرم افزار آنتی ویروس

عوامل زیادی در انتخاب نرم افزار آنتی ویروس ، از قابلیت استفاده تا ویژگی ها و موارد دیگر وجود دارد. هرچند این راهنما ساده است. امنیت عامل اصلی ما و سایر موارد ثانویه است.

ما ارزیابی امنیت از دو طریق است: نتایج آزمایشگاه و آزمایش دستی. تست دستی ما با استفاده از ابزارهای آزمایشی مستقر که بصورت آنلاین موجود است ، امری ضروری است. این راهی برای ماست که از آنتی ویروس استفاده کنیم ، دنیای واقعی و عملکرد اصلی آن است.

به گفته این ، نتایج آزمایشگاه قطعی تر است ، بنابراین ما هنگام ارزیابی امنیت از آنها به عنوان عامل اصلی استفاده می کنیم. ما به سه آزمایشگاه مستقل ارجاع می دهیم که سالانه چند بار آنتی ویروس را با استفاده از یک لیست طولانی از بدافزارهای واقعی آزمایش می کنند.

شماره های محافظت تنها چیزی نیست که ما به آن نگاه می کنیم. حفاظت اضافی و محافظتی منطقه دیگری است که ما با آن سروکار داریم. این شامل حفاظت از باج افزار ، محافظت از وب کم ، فایروال و مرورگر ایمن است.

حالت های اسکن نیز مهم هستند. انتظار ما این است که یک آنتی ویروس از سیستم اسکن کامل و هدفمند برخوردار باشد ، بنابراین بیشتر از آن مشخص می شود. به خصوص ، ما به دنبال اسکن UEFI هستیم که می تواند ریشه های عمیق را از بین ببرد.

ما به جز مدیر کسپرسکی به دنبال مدیران رمز عبور نیستیم. در آزمایش ما ، آنها در مقایسه با بهترین مدیران رمز عبور صاف شدند. Dashlane گزینه بسیار بهتری است و اولین موردی که توصیه می کنیم (بررسی Dashlane ما را بخوانید).

آن مناطق همه چیز را رها می کنند ، اما ما در این راهنما قیمت ، قابلیت استفاده کلی و ویژگی های آن را نیز در نظر می گیریم. اگر یک آنتی ویروس در آنها شکسته باشد ، اما از محافظت بسیار خوبی برخوردار است ، همچنان در این راهنما گنجانده می شود.

ما ابتدا امنیت خود را برای هر آنتی ویروس بالا خواهیم گرفت ، سپس در مورد دلایل دیگری که دوست داریم صحبت خواهیم کرد. با این کار ، بیایید به لیست ما از امن ترین نرم افزار آنتی ویروس برسیم.

1. امن ترین آنتی ویروس: Bitdefender

Bitdefender به طور مداوم در صدر نتایج آزمایشگاه قرار دارد. دریافت تنها یک گواهینامه سطح 1 در تجزیه و تحلیل طیف کامل MRG Effitas Q1 2018 ، که 337 نمونه از بدافزارها را روی 18 ارائه دهنده آزمایش کرد ، یکی از تنها 4 آنتی ویروس بود..

آزمایشگاه های دیگر نیز تعداد قابل توجهی را گزارش کردند. Bitdefender 100٪ بدافزارهای روز صفر و گسترده را در تجزیه و تحلیل آوریل AV-Test مسدود کرد. در آن زمان متوسط ​​صنعت 5/99 درصد بود.

رابط Bitdefender

AV-Comparatives نتایج مشابهی یافتند. Bitdefender به پیشرفته + ، بالاترین سطح ممکن ، در عملکرد ، تشخیص پرونده و حذف نرم افزارهای مخرب اعطا شد. در طول آزمایش ژوئن ، Bitdefender 99.8 درصد از بدافزارها را مسدود کرده است.

تست دستی ما این نتایج را نشان می دهد. Bitdefender 100 درصد موفق به مسدود کردن نمونه های Amtso و Wicar شد. این آزمایشات از پرونده آزمایش استاندارد Eicar تا یک ماینر رمزنگاری JavaScript انجام شده است.

Bitdefender اقدامات محافظت دیگری نیز دارد ، از جمله محافظت از باج افزار و یک مرورگر ایمن. این مرورگر امن خود را “Safepay” می نامد ، که برای معاملات آنلاین استفاده می شود. این یک نسخه جداگانه از دسک تاپ شما است که همه اتصالات به غیر از فعال را قطع می کند.

دلایل دیگری که ما Bitdefender را دوست داریم

نمرات محافظت از Bitdefender می درخشد ، اما ویژگی های دیگر آن را نیز انجام می دهد. این یکی از بهترین رابط های آنتی ویروس ای که ما دیده ایم ، با استفاده از فضای موجود و بدون احساس اشتقاق شبکه ای در صفحه اصلی وجود دارد که می توانید با “اقدامات سریع” آن را تنظیم کنید. کاشی مناطق دیگر برنامه مانند شبکه خصوصی مجازی را از صفحه اصلی باز می کند.

همچنین پروفایل هایی وجود دارد که می توانید در مشتری تنظیم کنید. Bitdefender با چند پیکربندی شده در بیرون از جعبه قرار دارد که می توانید آنها را بصورت سفارشی سازی کنید. بسته به وظیفه ای که انجام می دهید ، پروفایلها محافظت را از طرق خاص افزایش داده یا از بین می برند. به عنوان مثال ، یک پروفایل کار از برنامه های فیشینگ بیشتر محافظت می کند. اگر نمی خواهید از آنها استفاده کنید ، پروفایل ها اختیاری هستند.

تنظیمات پروفایل Bitdefender-Profile

تنها نزولی Bitdefender قیمت آن است. اگر فقط اسکن اولیه را می خواهید ، می توانید طرحی با قیمت نسبتاً ارزان یا حتی رایگان دریافت کنید. برنامه های ارزان قیمت از ویژگی های اصلی حفاظت مانند فایروال وجود ندارد و فقط از ویندوز پشتیبانی می کند. گران است ، اما ما Total Security را از گزینه های دیگر توصیه می کنیم.

می توانید در بررسی Bitdefender ما اطلاعات بیشتری در مورد Bitdefender کسب کنید یا با 30 روز ضمانت برگشت پول ثبت نام کنید.

2. F-Secure

F-Secure گردن و گردن با Bitdefender در نتایج آزمایشگاه است. در تجزیه و تحلیل طیف کاملی MRG Effitas Q1 2018 یک گواهینامه سطح 1 اعطا شد و در تجزیه و تحلیل Q2 یک گواهینامه سطح 2 را دریافت کرد. این تست Q2 به دلیل عملکرد ضعیف با برنامه های بالقوه ناخواسته کاهش یافت ، اما عقل سلیم باید اکثر این موارد را مسدود کند.

این کار با آزمایشگاه های دیگر هم خوب انجام شد. AV-Test در ارزیابی های ماه مه و ژوئن آن را 100٪ در برابر بدافزارهای گسترده و صفر روز ارزیابی کرد که بالاتر از حد متوسط ​​99.6٪ صنعت است. عملکرد نیز خوب بود ، تنها با کندی 12 درصدی هنگام راه اندازی وب سایت های محبوب.

رابط F-Secure

F-Secure در نتایج AV-Comparatives بهتر از Bitdefender عمل کرد. این 100 درصد نمونه ها را مسدود کرده و دارای یک رتبه پیشرفته است. AV-Comparatives تنها به آن دو از سه ستاره ممتاز اعطا شده است.

لابراتوارها توافق كردند كه F-Secure سطح بالایی از موارد مثبت کاذب را برگرداند. در آزمایشات ماه مارس AV-Comparatives ، F-Secure از بین 216 نمونه مورد استفاده 30 مورد مثبت کاذب داشت. Trend Micro تنها با 9 مورد در رده دوم قرار گرفت (مطالعه Trend Micro آنتی ویروس + بررسی ما را بخوانید).

تست دستی ما خوب بود. F-Secure نمونه های ویکار و پنج از شش نمونه Amtso را مسدود کرد. این رده بارگیری درایو با شکست مواجه شد ، اما پرونده قبل از اینکه صدمه ببیند از دستگاه ما حذف شد.

وب سایت F-Secure آنتی ویروس مسدود شد

F-Secure همچنین دارای برنامه های خود دارای فایروال ، نظارت در زمان واقعی و محافظت از باج افزار است. اگر بسته نرم افزاری گران قیمت Total را خریداری کنید ، Freedome VPN را نیز دریافت خواهید کرد. خوب است برای یک سرویس همراه ، مطابق با خط مشی بدون گزارش و مستقر در فنلاند ، که دارای قوانین سختگیرانه حفظ حریم خصوصی است.

این به اندازه انتخاب های ما برای بهترین VPN خوب نیست ، به خصوص ExpressVPN (بررسی ExpressVPN ما را بخوانید).

عجیب ، F-Secure مدیر رمز عبور خود را با هیچ برنامه ای شامل نمی شود. این قاعده مستثنی است از قانون “هیچ مدیر رمز عبور” ما. ما در بررسی F-Secure Key به آن رتبه بالایی دادیم و فکر می کنیم که این امر می تواند یک افزودنی عالی در آینده باشد.

دلایل دیگری که ما F-Secure را دوست داریم

F-Secure دارای یک نصب کننده سبک ، تنها اندازه 1MB است که نصب را در کمتر از یک دقیقه به پایان می رساند. این روش سبک وزن به رابط کاربری منتهی می شود که یکی از قسمت های مورد علاقه ما در F-Secure است.

مشتری چیز خاصی ندارد ، مانند اقدامات سریع یا پروفایل. در عوض ، F-Secure قدرت خود را به گونه ای تقسیم می کند که کاربران فقط به ویژگی های مورد نظر خود دسترسی پیدا کنند. به عنوان مثال هرگز لازم نیست به تنظیمات بروید ، اما می توانید سفارشی سازی های زیادی را در آنجا پیدا کنید.

ابزارهای F-Secure

F-Secure همچنین یک مدیر آنلاین برای همه دستگاه های شما دارد. از آنجا که تمرکز روی برنامه های چند کاربره است ، رابط مرورگر فقط معنی دارد. شما می توانید وضعیت دستگاه های خود را بدون توجه به دستگاهی که در آن هستید مشاهده کنید و تنظیمات والدین را در آنجا پیکربندی کنید.

نقطه فروش F-Secure ، امنیت آن است. می توانید در مورد بررسی آنتی ویروس F-Secure اطلاعات بیشتری کسب کنید یا با ضمانت 30 روزه برگشت پول ثبت نام کنید.

3. آنتی ویروس کسپرسکی

کسپرسکی درج جالب توجهی برای این لیست است. این نتایج آزمایشگاه بسیار خوبی دارد و آزمایش دستی ما نیز چشمگیر بود ، اما ادعاهایی وجود دارد که جاسوسی مشتریان خود را انجام داده و به دولت خصوصی و غیر دوستانه روسیه گزارش داده است..

این ممکن است مورد هیستری مربوط به روسیه باشد ، با توجه به اینکه به نظر می رسد مشکل فقط روی ایالات متحده متمرکز شده است. ما هنوز می خواستیم آن را یادداشت کنیم ، به خصوص اگر شما در حال تهیه نسخه ای از کسپرسکی هستید.

در حالی که حریم خصوصی آن زیر سؤال است ، محافظت از آن نیست. در آنالیزهای کامل طیف Q1 و Q2 MRG Effitas یک گواهینامه سطح 1 اعطا شد. Avira تنها نرم افزار دیگری بود که دو بار پیاپی موفق به کسب گواهینامه شد.

رابط آنتی ویروس کسپرسکی

کسپرسکی همچنین شبیه سازی خشن بانکداری را که MRG Effitas در اختیار دارد تصویب کرد. دو سوم آنتی ویروس هایی که در معرض این آزمایش قرار دارند ، از جمله F-Secure ناموفق بودند.

تست دستی ما خوب بود اما به خوبی F-Secure یا Bitdefender نبود. کسپرسکی دو از شش تست از امتسو و سه مسابقه از 13 را از ویکار شکست خورد. اما پس از بارگیری پرونده ها ، کسپرسکی آنها را شناسایی و حذف کرد.

کسپرسکی از ویژگیهای محافظتی نیز برخوردار است. این برنامه شامل یک مرورگر مطمئن ، نظارت در زمان واقعی ، فایروال ، محافظت از فیشینگ ، محافظت از باج افزار ، محافظت از وب کم و موارد دیگر است. ما آن را در راهنمای خود در مورد چگونگی ایمن سازی وب کم خود توصیه کرده ایم.

مسدود کننده ردیاب کسپرسکی

دلایل دیگر ما کسپرسکی را دوست داریم

کسپرسکی پول زیادی را به شما می دهد. برنامه ها ارزان قیمت هستند ، زیر 50 دلار برای بالاترین ردیف در پنج دستگاه ، و همراه با مدیر رمز عبور ، VPN و Safe Money ، یک مرورگر مطمئن شبیه به Safepay.

کسپرسکی-امن-پول

مدیر رمز عبور کسپرسکی یکی از انتخاب های ما برای بهترین مدیر رمز عبور بود. این در دوستی و ویژگی های کاربر عالی است و برای یک نرم افزار همراه ، آن را بسیار دوست داریم. می توانید اطلاعات بیشتری در بررسی مدیر رمز عبور Kaspersky کسب کنید.

VPN چندان داغ نیست. اتصال امن Kaspersky فقط reskinning از Hotspot Shield است ، یک ارائه دهنده VPN که ما در بررسی Hotspot Shield ما به عنوان “عادلانه” ارزیابی کردیم. سهولت استفاده و ویژگی های آن مناسب و معقول است ، اما یک سیاست حفظ حریم خصوصی نگران کننده آن را به یک انتخاب ضعیف برای VPN تبدیل می کند.

البته اختیاری است کسپرسکی از ویژگی های کافی برای توجیه قیمت برخوردار است ، از جمله پاک کننده حریم خصوصی که پرونده های شما را برای شناسایی داده جارو می کند. این یک آنتی ویروس عالی همه جانبه با قیمت پایین ، مجموعه ای از ویژگی های عالی و امتیازات عالی برای محافظت است.

می توانید اطلاعات بیشتری در بررسی کامل آنتی ویروس کسپرسکی کسب کنید یا با 30 روز ضمانت برگشت پول ثبت نام کنید.

4- امنیت نورتون

Norton Security در مورد آزمایشگاه های Kaspersky و F-Secure نیز چنین کاری را انجام داد..

در حالی که سطح 2 دارای گواهینامه پایین تری است ، به معنی آنتی ویروس حداقل 98 درصد بدافزار را مسدود کرده است ، نورتون به سختی آن را در آزمایش Q1 قرار داده است. مقدار کمی از انسدادهای رفتاری ، حدود 2 درصد ، کمبود نورون را به خود اختصاص داده است.

نورتون-رابط

با این وجود ، مشخص است که حفاظت عالی است. AV-Test آن را 100 درصد در برابر بدافزارهای روز صفر و گسترده در ماه آوریل مؤثر دانست که بالاتر از حد متوسط ​​99.5 درصد صنعت بود. بین دو نوع حمله ، AV-Test بیش از 5600 نمونه را آزمایش کرد.

AV-Comparatives در آزمایشات ماه مه نیز 100 درصد انسداد را نشان داد. با وجود عملکرد عالی ، نورتون دچار همان مسئله مثبت کاذبی شد که F-Secure انجام داد. بد نیست ، با این حال 11 مثبت کاذب از 80 برگردد.

نورتون همچنین تمام اقدامات محافظتی محافظتی را که دوست داریم ببینیم ، دارد. این شامل محافظت از باج افزار ، محافظت از فیشینگ و فایروال است که با برنامه هایی که اغلب از آنها استفاده می کنید برای اتصال به اینترنت سازگار است.

اگر بنا به دلایلی ، نرم افزارهای مخرب آن را به دستگاه شما تبدیل کند ، نورتون دستگاه شما را به صورت رایگان تمیز می کند یا بازپرداخت کامل به شما می دهد. ضمانت 100 درصدی نورتون یکی از نقاط قوت آن است.  

دلایلی دیگر که ما امنیت نورتون را دوست داریم

Symantec یک شرکت بزرگ است و این بدان معنی است که نورتون می تواند لیست طولانی از برنامه ها را ارائه دهد. قیمت آن با سایر ارائه دهندگان برابر است ، حدود 30 دلار برای محافظت اولیه و حدود 50 دلار برای چندین دستگاه و یک مجموعه حق بیمه ، اما بسته امنیتی بالاتر از سطح ارائه شده را ارائه می دهد که معدود ارائه دهندگان دیگر نیز از آن برخوردارند..

می توانید LifeLock یا روتر Norton و VPN را با Security Deluxe بسته بندی کنید. با 300 دلار در سال ، شما می توانید تمام ویژگی های Deluxe را با پشتیبانی از حداکثر 5 دستگاه و بازپرداخت بودجه مسروقه تا 1 میلیون دلار دریافت کنید.

Norton-Setup-Required

LifeLock همچنین محافظت فعالانه در برابر سرقت هویت است. شما برای شماره و اعتبار تأمین اجتماعی ، فعالیت مشکوک کارت بانکی و اعتباری ، 401 (k) و فعالیت سرمایه گذاری ، جرایمی که به اسم شما انجام شده و یک گزارش اعتباری سالانه از سه دفاتر دزدگیر دریافت می کنید..

با وجود این همه محافظت ، ایده خوبی است که از شش نکته ما برای جلوگیری از سرقت هویت پیروی کنید.

نورتون دارای چند موضوع است ، از جمله نوار ابزار آزار دهنده و پسوند مرورگر ، اما ، به طور کلی ، تجربه کاربر و سطح حفاظت از این منفی بیشتر است. می توانید در بررسی امنیت Norton ما اطلاعات بیشتری کسب کنید یا آن را با 60 روز ضمانت بازگشت پول بخوانید.

5. ESET NOD32

ESET در آزمایشگاه نتایج متفاوتی داشته است. برخی از آزمایشات آن را با نمرات بسیار عالی محافظت می کنند ، در حالی که در بعضی دیگر صاف است. آزمایش دستی ما چشمگیر بود ، اما گزینه های اسکن چندگانه و مدیریت بدافزار ESET آن را در لیست ما به دست آورد.

مانند Norton ، ESET در آزمون Q2 MRG Effitas و گواهینامه سطح 2 در آزمون Q1 یک گواهینامه سطح 1 دریافت کرد. میزان تشخیص اولیه در آزمایش Q1 خوب بود ، اما عالی نیست. ESET از 337 مورد آزمایش ، دو نمونه را از دست داد ، 2 ساعت دیگر را در 24 ساعت مسدود کرد و رفتاری دیگری را مسدود کرد.  

رابط ESET NOD32

آزمایشگاه های دیگر چند مورد داشتند. AV-Test آن را 100 درصد در برابر بدافزارهای گسترده مؤثر نشان داد ، اما در برابر حملات روز صفر ایستادگی کرد. این تنها در ماه نوامبر 2017 و 97.9 درصد در ماه دسامبر مسدود شده است ، این رقم زیر 99.5 درصد از میانگین صنعت است.

AV-Comparatives هنگام نظارت بر ESET ، میزان انسداد 99.1 درصد بین فوریه و ژوئن سال 2018 پیدا کرد. تغییرات در تست وجود دارد ، و نمره آن در بدترین ماه ، آوریل ، که دارای میزان حفاظت 98.2 درصد بود ، کاهش یافته است.

ESET تمام نمونه هایی را که در تست دستی استفاده کردیم مسدود کرد – شش مورد از Amtso و 13 از ویکار. ما دوست داریم که ESET به شما اطلاع می دهد که کار می کند. سایر آنتی ویروس ها در پس زمینه عمل می کنند و هیچ نشانی از مسدود شدن تهدید ندارند.

این برنامه به ویژه برنامه های کاربردی بالقوه ناخواسته را کنترل می کند. در حین نصب ، می توانید انتخاب کنید که آیا ESET باید شما را از PUA آگاه کند یا به طور خودکار آنها را مسدود کند. وقتی یک مورد را بارگیری کردیم ، ESET به ما اطلاع داد و پرسید که آیا می خواهیم ادامه دهیم.

ESET NOD32 برنامه بالقوه ناخواسته

حالت اسکن نیز چشمگیر است. ESET می تواند سطح پرونده را اسکن کند ، با توجه به اینکه برخی از آنتی ویروس ها حتی نمی توانند پوشه ها را لمس کنند ، چشمگیر است. همچنین دارای اسکن UEFI فراگیر برای گرفتن هرگونه بدافزار که در سیستم عامل شما بسیار عمیق است کار می کند.

دلایل دیگر ما ESET را دوست داریم

رابط کاربری ESET ، به ویژه در اسکن ، به خوبی کار می کند. می توانید یک پرونده یا پوشه را درون رابط بکشید و رها کنید و اسکن بلافاصله آغاز می شود. این یک روش شهودی تر برای انجام اسکن های هدفمند از مرور در سلسله مراتب پوشه است.

تنظیمات اسکن ESET NOD32

اگر گذشته از بسته محافظت از پایه NOD32 ارتقا دهید ، ویژگی های اضافی دریافت خواهید کرد. امنیت اینترنت شامل یک مرورگر بانکی ایمن است که دسک تاپ معمولی شما را از سیستم بانکی شما جدا می کند. مانند Bitdefender ، تمام اتصالات خارج از جلسه بانکی شما را قطع می کند.

اگر Smart Security را انتخاب کنید ، می توانید یک لایه اضافی از محافظت از ransomware اضافه کنید. این شامل رمزگذاری فایل است ، به این معنی که هر پوشه ، پرونده یا جدا کننده قابل محافظت در صورت دریافت باج افزار است و سعی می کند آنها را بگیرد..

تنظیمات نصب Smart Security ESET

تمام برنامه ها نیز ارزان هستند ، تا زمانی که شما فقط نیاز به محافظت از یک دستگاه واحد دارید. ESET در مقایسه با سایر آنتی ویروس های پیشرو دارای یک برنامه قیمت گذاری عجیب است و به شما امکان می دهد تعداد دقیق دستگاه های مورد نیاز خود را انتخاب کرده و در هر 10 دلار شارژ کنید..

برای پول خود پول زیادی می گیرید ، اما کمترین آن رابط بصری نیست. از این نظر AVG کم است (بررسی AVG ما را بخوانید) اما هنوز خوب است. می توانید اطلاعات بیشتری در بررسی ESET NOD32 ما کسب کنید یا آن را با 30 روز ضمانت برگرداندن پول امتحان کنید.

افکار نهایی

در کل ، Bitdefender ، Kaspersky و F-Secure امن ترین آنتی ویروس های موجود در بازار هستند. ESET و Norton نیز خوب هستند ، اما برخی از منفی وجود دارد که ما را از توصیه آنها برای صدر این لیست باز می دارد.

جرایم سایبری شایع تر شده و یک آنتی ویروس قوی اولین قدم برای محافظت در برابر آن است. یک مدیر رمز عبور نیز به شما کمک می کند تا در برابر حملات بی رحمانه و keyloggers از شما محافظت کند.

از چه آنتی ویروس استفاده می کنید؟ در نظرات زیر به ما اطلاع دهید و مثل همیشه از خواندن متشکریم.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map