نحوه جلوگیری از ورود ویندوز 10 از اطلاعات شخصی

سیستم عامل ویندوز به راحتی یکی از گسترده ترین و رایج ترین قطعات نرم افزاری است که توسعه یافته است ، و همینطور شیوه های ثبت داده های ویندوز 10. در روزهای آغازین صنعت رایانه شخصی ، ویندوز و اپل دو رقیب بزرگ بودند و تقریباً در مورد همه افراد نام های بیل گیتس و استیو جابز را شنیده اند..© digitalpimp.

در حالی که اپل سعی در ایجاد بالاترین کیفیت نرم افزار ممکن داشت ، استراتژی مایکروسافت این بود که نرم افزار “تولید انبوه” را تولید کند ، این امر آن را در سیستم های بیشتری در دسترس قرار می داد.

به همین ترتیب ، ویندوز اغلب به عنوان یک سیستم عامل پایین تر تصور می شود – که با اشکالات و ویروس ها همراه است. اگرچه استدلالهای منصفانه ای در مورد مزایای هر سیستم عامل وجود دارد ، اما یک ایده حقیقت وجود دارد که ویندوز پایین تر است.

ثبت اطلاعات ویندوز 10 – عیب و نقص

اول از همه ، چه کسی تاکنون نشنیده است که سیستم ویندوز هر بار که در معرض یک خرابی قرار می گیرد:

 • ویروس
 • نرم افزارهای تبلیغاتی
 • بد افزار
 • تروجان

و سایر کدهای مخرب (که بیشتر آنها برای ویندوز نوشته شده است) ، در مقایسه با سایر سیستم عامل ها. اما ویروس ها بزرگترین مشکل نیستند.

باور کنید یا نه ، بسیاری از نسخه های ویندوز حاوی تنظیمات پیش فرض ، عمدا از یک کاربر متوسط ​​پنهان شده اند ، که برای برداشت بارهای از داده های شخصی طراحی شده اند..

به نظر می رسد که گمانه زنی های زیادی وجود دارد مبنی بر وجود این تنظیمات در وهله اول. مایکروسافت ادعا می کند جمع آوری داده ها به بهبود تجربه کاربر کمک می کند ، اما من در مورد این ادعا شکاک هستم.

اگرچه MS غالباً ادعا می کند که اطلاعات شخصی را برای بهبود نرم افزار یا خدمات خود جمع آوری می کند ، اما دلیل احتمالی این امر مشارکت و همکاری مایکروسافت با NSA است..

به احتمال زیاد بسیاری از این تنظیمات به دستور NSA به کد وارد شده اند ، به عنوان بخشی از رسوایی در مورد سیم کشی آنها (PRISM) که درهای عقب را ایجاد کرد:

 • مایکروسافت
 • گوگل
 • سیب

ویندوز 10 بدترین مهاجمین در زمینه حفظ حریم خصوصی است و به منظور سرقت اطلاعات شخصی بیشتر ، از هر نسخه قبلی ویندوز ، طراحی شده است. انواع داده های جمع آوری شده باعث تعجب و حیرت شما خواهد شد ، و احتیاط کردن این تنظیمات برای محافظت از حریم خصوصی شما محتاطانه است..

افزایش حریم خصوصی هنگام نصب

ساده ترین راه برای جلوگیری از جمع آوری داده های ویندوز 10 غیرفعال کردن این تنظیمات توهین آمیز از ابتدا است. متأسفانه ، بسیاری از آنها به طور پیش فرض فعال شده اند ، بنابراین باید مراحل نصب را شخصی سازی کنید و از گزینه Express setup خودداری کنید.

مایکروسافت با توجه به این واقعیت که بسیاری از کاربران سرنخی در مورد تفاوت های بین آنها ندارند سر و کار دارند.

 • نصب سفارشی
 • راه اندازی اکسپرس

و از آنجا که بیشتر مردم تنبل هستند ، راه کمترین مقاومت را می گیرند. خبر خوب این است که برای غیرفعال کردن تنظیمات تهاجمی ، که حتی شامل پرونده هایی است که با استفاده از سرویس OneDrive مایکروسافت ذخیره شده اند ، دانش فنی زیادی لازم نیست..

همچنین ، ویندوز 10 جمع آوری می کند:

 • اطلاعات تماس
 • ورودی را لمس کنید
 • اطلاعات تقویم
 • فعالیتهای مرور
 • داده موقعیت مکانی
 • سکته مغزی صفحه کلید
 • داده Wi-Fi

با این حال ، درک کنید که برخی از تنظیمات عملکرد تجارت برای حفظ حریم خصوصی و امنیت است. به نظر من فروتنانه ، این معامله ها حداقل هستند و بر تجربه کاربر شما تاثیری نخواهد گذاشت.

با خاموش کردن برخی از این تنظیمات ، غیرفعال کردن برخی از این تنظیمات ، عملکرد سیستم عامل را با خاموش کردن فرآیندهای پس زمینه که در غیر این صورت باعث حافظه و قدرت پردازنده می شود ، افزایش می دهد..

اگر ویندوز 10 را قبلاً نصب کرده اید ، نگران نباشید – ما روش دستی را نیز طی خواهیم کرد. علاوه بر این ، حتی پس از غیرفعال کردن تنظیمات پیش فرض در حین نصب ، باید بررسی کنید که آنها واقعاً غیرفعال شده اند.

پس از بارگیری رسانه نصب ویندوز 10 ، صفحه اول یکی از دو گزینه را ارائه می دهد:

Express Setup یا گزینه ای برای تنظیمات را سفارشی کنید.

در گوشه سمت چپ پایین صفحه آبی ، گزینه “سفارشی سازی تنظیمات” را جستجو کنید.

در صفحه بعدی ، صفحه ای به شما ارائه می شود که شامل چهار گزینه روشن / خاموش است. هر تنظیمات باید به طور پیش فرض روی “روشن” تنظیم شود ، اما می خواهیم هر چهار مورد را غیرفعال کنیم ، اطمینان حاصل کنیم که آنها خاموش هستند.

از نظر من مشکل ساز ترین این تنظیمات داده های مکان است. به سادگی هیچ یک از مشاغل آنها جایی نیست که من از کامپیوتر ویندوز 10 استفاده می کنم! چرا آنها در زمین به این اطلاعات نیاز دارند?

برای ادامه کار روی “بعدی” کلیک کنید.

در صفحه بعد چندین تنظیم دیگر وجود دارد که شما ممکن است می خواهید غیرفعال کنید.

توصیه می کنم همه آنها را غیرفعال کنید ، اما از قضاوت و اختیار خود استفاده کنید. به ویژه ، من توصیه می کنم موارد زیر را برای افزایش امنیت غیرفعال کنید:

 • پیش بینی مرور وب
 • حس Wi-Fi
 • اتصال به صورت خودکار برای باز کردن Wi-Fi

اتصال نصب ویندوز 10 خود به یک حساب Microsoft

برای ورود به مرحله بعدی نصب ، روی “بعدی” کلیک کنید. اکنون یک انتخاب دارید: از یک حساب کاربری محلی یا ورود به سیستم با یک حساب جدید یا موجود در Microsoft استفاده کنید. باز هم ، در اینجا تجارت کمی وجود دارد ، اما استفاده از یک حساب کاربری محلی بسیار امن تر است.

متأسفانه ، استفاده از یک حساب محلی امکان همگام سازی تنظیمات و داده های خاص مایکروسافت را بین دستگاه های ویندوز غیرفعال می کند. بسیاری از خدمات شخص ثالث مانند SugarSync وجود دارند که همین ویژگی ها را ارائه می دهند – تعدادی از آنها حتی رایگان هستند.

اگر می خواهید یک کاربر محلی راه‌اندازی کنید ، به جای تایپ کردن نام کاربری و رمزعبور موجود ، روی “ایجاد یک حساب کاربری جدید” کلیک کنید.

همچنین ، مطمئن شوید که گزینه ای با عنوان “ورود به سیستم بدون حساب Microsoft” را انتخاب کنید. حساب مایکروسافت آخرین تنظیم مورد نیاز برای غیرفعال کردن در حین نصب است ، اما ما خیلی از کار خود دور هستیم. مراحل نصب را ادامه داده و به سیستم جدید Windows 10 خود وارد شوید.

غیرفعال کردن کورتانا

Cortana یک نسخه ویندوز از سیری اپل است و نام وی از شخصیت های سری بازی های ویدیویی Halo گرفته شده است. متأسفانه ، Cortana همچنین یک تهدید امنیتی است که اطلاعات خصوصی زیادی را به سرورهای مایکروسافت ارسال می کند.

باز هم ، از اختیار خود استفاده کنید ، اما توصیه می کنم او را خاموش کنید.

برای خاموش کردن Cortana ، روی دکمه Windows کلیک کرده و متن را تایپ کنید تا پنجره جستجو را بکشید. یک نماد تنظیمات نمایش داده می شود که حاوی تنظیمات Cortana است. از طرف دیگر ، می توانید به جای اینکه تمام او را خاموش کنید ، عملکرد کرتانا را محدود کنید.

گزینه های بازخورد

همچنین گزینه تنظیمات بازخورد آزار دهنده نیز وجود دارد. در نسخه های خانگی ویندوز 10 ، این تنظیم فقط نمی تواند غیرفعال باشد.

هنگامی که روی ابتدایی ترین تنظیم قرار دهید ، فقط اطلاعات محدود را به صورت ناشناس به مایکروسافت منتقل می کند. متأسفانه فقط ویرایش های Enterprise و Server توانایی غیرفعال کردن این ویژگی را دارند.

در اینجا نحوه غیرفعال کردن آن آورده شده است:

به روزرسانی های Windows

به طور پیش فرض ، ویندوز 10 از سیستم P2P برای بروزرسانی ها استفاده می کند. من فکر می کنم که از نظر مایکروسافت کاملاً هوشمند است زیرا بار تحمیل شده روی سرورهای بروزرسانی آنها را کاهش می دهد.

اما همچنین کاملاً ناامن است زیرا یک هکر می تواند سعی کند سیستم شما را در بارگیری یک به روزرسانی مخرب برقرار کند. به علاوه ، سایر کاربران می توانند آدرس IP شما را در swarm P2P مشاهده کنند.

برای غیرفعال کردن این ویژگی و فقط بارگیری به روزرسانی ها از سرورهای تأیید شده ویندوز ، دوباره به منوی تنظیمات بروید و مرور کنید:

در صورت تمایل ، می توانید به روزرسانی های P2P را از رایانه های متصل به شبکه محلی بارگیری کنید ، که برای شبکه خانگی با سایر نصب های ویندوز 10 مناسب است.

با این حال ، این روش می تواند در اتصالات اینترنت عمومی خطرناک باشد – از جمله Wi-Fi در کافی شاپ محلی.

غیرفعال کردن OneDrive

OneDrive راه حل ذخیره سازی مایکروسافت است و به دلیل نقص امنیتی و درگیری NSA بسیار ناامن است. برای غیرفعال کردن آن در ویندوز 10 ، روی پیکان بالایی سینی سیستم کلیک کنید ، سپس روی OneDrive و در آخر تنظیمات کلیک کنید.

غیرفعال کردن تنظیمات زیر را در نظر بگیرید:

 • “بگذارید از OneDrive برای واکشی هر یک از پرونده های من در این رایانه استفاده کنم”
 • “هنگام ورود به ویندوز به طور خودکار OneDrive را شروع کنید”
 • “از Office استفاده کنید تا همزمان با پرونده های دیگر کار کنید.”

به یک دلیل یا دلیل دیگر ، اگر به راحتی نمی توانید با OneDrive عضو شوید ، خوب است که آن را فعال کنید. با این حال ، استفاده از OneDrive به معنای ختم شدن داده های شخصی در پایگاه داده NSA است – در اعماق روده های Ft. ساخته شده.

به طور خلاصه …

از آنجا که نسخه های قدیمی ویندوز قدیمی تر می شوند و پشتیبانی را از دست می دهند ، کاربران بیشتری مجبور می شوند به ویندوز 10 ارتقا یابند.

اما بسیاری از مراحل و تنظیمات پیش زمینه که اطلاعات شخصی افراد را به سمت سرورهای مایکروسافت باز می گرداند ، که بعداً به طور بالقوه به دست آژانس های دولتی مانند NSA ختم می شود ، باید متوقف شود.

بهترین راه برای افزایش امنیت و حفظ حریم خصوصی غیرفعال کردن تنظیمات ثبت داده های Windows 10 در حین نصب است ، اما همچنین می توان آنها را به صورت دستی بعد از نصب به روزرسانی یا Express غیرفعال کرد..

بیشتر سرویس های اینترنتی قبلاً به ابر منتقل شده اند ، اما همه سرویس های ابری ایمن نیستند. OneDrive ، اگرچه دارای مزایایی است ، اما احتمالاً یکی از کمترین گزینه هاست – به دلیل تهدیدات حریم خصوصی NSA.

از این گذشته ، شما هرگز نمی دانید چه کسی ممکن است در حال استراق سمع باشد!

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:

  Πώς να επιταχύνετε τη σύνδεσή σας στο Διαδίκτυο: 10 συμβουλές για καλύτερη ταχύτητα

  Όλοι γνωρίζουν πόσο απογοητευτική είναι μια αργή σύνδεση στο Διαδίκτυο. Οι χαμηλές ταχύτητες λήψης, το να μην μπορείτε να παρακολουθήσετε το Game of Thrones ή τις ζωντανές ροές σε υψηλή ευκρίνεια και οι καθυστερημένες συνδέσεις ενώ παίζετε βιντεοπαιχνίδια είναι ζητήματα που μπορούν να καταστρέψουν την διαδικτυακή εμπειρία.


  Δυστυχώς, δεν μπορούν όλοι να αλλάξουν πάροχους υπηρεσιών διαδικτύου. Περισσότερα από 46 εκατομμύρια αμερικανικά νοικοκυριά έχουν πρόσβαση σε έναν μόνο πάροχο υπηρεσιών με ταχύτητες 25 megabit ανά δευτερόλεπτο ή μεγαλύτερη, κάτι που δεν είναι τόσο γρήγορο.

  Εάν βρίσκεστε σε ένα από αυτά τα νοικοκυριά, πρέπει να αξιοποιήσετε στο έπακρο ό, τι έχετε, και αυτό σημαίνει αύξηση της ταχύτητάς σας στο διαδίκτυο. Ευτυχώς, υπάρχουν πράγματα που μπορείτε να κάνετε προτού πραγματοποιήσετε αναβάθμιση σε πρόγραμμα υψηλότερης βαθμίδας με τον πάροχο υπηρεσιών διαδικτύου ή τον ISP.

  Σε αυτόν τον οδηγό, θα σας δώσουμε 10 συμβουλές για να αυξήσετε την ταχύτητα σύνδεσης στο διαδίκτυο. Οι περισσότερες από τις προτάσεις μας είναι δωρεάν και οι λίγες πληρωμένες είναι πολύ φθηνότερες από την αναβάθμιση του πακέτου διαδικτύου. Προτού φτάσετε στις συμβουλές μας, ας δούμε αν πρέπει να αντιμετωπίσετε το πρόβλημα.

  Πρέπει να επιταχύνετε τη σύνδεσή σας στο Διαδίκτυο?

  Πρέπει να βεβαιωθείτε ότι μπορείτε να βελτιώσετε την κατάσταση πριν αρχίσετε να προσπαθείτε να επιταχύνετε μια σύνδεση στο Διαδίκτυο. Εάν πιστεύετε ότι έχετε αργό Διαδίκτυο, ένας από τους καλύτερους τρόπους για να επιβεβαιώσετε τις υποψίες σας είναι να κάνετε έναν online έλεγχο ταχύτητας.

  Το Speedtest.net είναι ένας εξαιρετικός πόρος για τον έλεγχο της ταχύτητάς σας με το πάτημα ενός κουμπιού και το χρησιμοποιούμε για όλες τις κριτικές VPN για κάποιο λόγο. Μόλις έχετε τα αποτελέσματα της δοκιμής ταχύτητας, συγκρίνετε τα με τις υποσχέσεις σας για ταχύτητα λήψης και μεταφόρτωσης για να δείτε εάν τα δικά σας είναι τόσο αργά όσο νομίζετε ότι είναι.

  Εάν ο έλεγχος ταχύτητας στο Διαδίκτυο επιβεβαιώσει τις υποψίες σας, ήρθε η ώρα να αρχίσετε να δοκιμάζετε τα πράγματα στη λίστα μας.

  Επανεκκινήστε το δρομολογητή σας

  Επανεκκινήστε το δρομολογητή σας

  Η απενεργοποίηση και ενεργοποίηση των συσκευών είναι το κοινό σημείο εκκίνησης για τεχνικές συμβουλές, διότι μερικές φορές επιλύει το πρόβλημα. Μπορείτε να το κάνετε αποσυνδέοντας με μη αυτόματο τρόπο τον δρομολογητή σας και συνδέοντάς τον ξανά, πατώντας το κουμπί λειτουργίας (συνήθως βρίσκεται στο πίσω μέρος της μονάδας) ή συνδέεστε στον δρομολογητή μέσω του προγράμματος περιήγησής σας και απενεργοποιώντας τον.

  Συνιστούμε να περιμένετε τουλάχιστον 10 δευτερόλεπτα πριν συνδέσετε ξανά το δρομολογητή. Ο χρόνος που απαιτείται για την επαναφορά του υλικού ποικίλλει ανάλογα με τον κατασκευαστή. Στις περισσότερες περιπτώσεις, ένα λεπτό πρέπει να κάνει το κόλπο.

  Εγκαταστήστε το λογισμικό προστασίας από ιούς

  Προστασία υπολογιστή από ιούς

  Είναι πιθανό να έχετε κατεβάσει κάτι που δεν πρέπει να έχετε και να καταλήξετε με κακόβουλο λογισμικό στον υπολογιστή σας. Συνήθως, το κακόβουλο λογισμικό παραβιάζει το εύρος ζώνης σας, γεγονός που επιβραδύνει την ταχύτητα του διαδικτύου σας.

  Εάν δεν χρησιμοποιείτε ήδη λογισμικό προστασίας από ιούς, βάζετε σε κίνδυνο ασφαλείς πληροφορίες – όπως τους κωδικούς πρόσβασης και τα στοιχεία του τραπεζικού σας λογαριασμού, εκτός από την επιβράδυνση του διαδικτύου σας. Το κακόβουλο λογισμικό μπορεί επίσης να κλέψει κρίσιμους υπολογιστικούς πόρους, όπως η CPU σας.

  Ρίξτε μια ματιά στο άρθρο μας σχετικά με το καλύτερο λογισμικό προστασίας από ιούς για να βρείτε έναν πάροχο υπηρεσιών που λειτουργεί καλύτερα για εσάς. Καλύπτουμε επίσης θέματα όπως η χρηστικότητα και τα χαρακτηριστικά εκεί. Εάν ανησυχείτε μόνο για την ασφάλεια, μπορείτε επίσης να διαβάσετε τον οδηγό μας για το πιο ασφαλές λογισμικό προστασίας από ιούς.

  Ασφαλίστε το πρόγραμμα περιήγησής σας

  Οι ιοί συνήθως έρχονται μέσω του προγράμματος περιήγησής σας, επομένως είναι σημαντικό να προστατέψετε αυτήν την περιοχή. Το πρώτο σας βήμα πρέπει να είναι η λήψη λογισμικού προστασίας από ιούς, αλλά μπορείτε να κάνετε τη δουλειά του ευκολότερη χρησιμοποιώντας ένα ασφαλές πρόγραμμα περιήγησης.

  Εάν δεν είστε βέβαιοι ότι χρησιμοποιείτε ένα ασφαλές πρόγραμμα περιήγησης, θα πρέπει να ρίξετε μια ματιά στον οδηγό μας για την ασφάλεια των προγραμμάτων περιήγησης. Μπορείτε επίσης να λάβετε εξαιρετικά ασφαλή προγράμματα περιήγησης για τραπεζικές συναλλαγές ή άλλες ευαίσθητες συναλλαγές με το Bitdefender ή το AVG. Διαβάστε την αναθεώρηση Bitdefender Antivirus και την κριτική AVG για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με αυτές τις υπηρεσίες.

  Χρησιμοποιήστε αποκλεισμούς διαφημίσεων

  Αποκλεισμός διαφημίσεων

  Οι διαφημίσεις είναι ενοχλητικές και μπορούν να περιορίσουν την εμπειρία περιήγησής σας, ειδικά αν έχετε αργή σύνδεση. Εάν δεν χρειάζεται να φορτώσετε διαφημίσεις, δεν θα πρέπει, καθώς συγκεντρώνει περισσότερα δεδομένα από πολλούς διακομιστές και απαιτεί μεγαλύτερη αναμονή πριν από τη φόρτωση της ιστοσελίδας.

  Σας προτείνουμε να ελέγξετε την επιλογή μας για τους καλύτερους αποκλεισμούς αναδυόμενων παραθύρων. Η μείωση του όγκου των δεδομένων που αποστέλλονται στον υπολογιστή σας με τον αποκλεισμό διαφημίσεων μπορεί να αυξήσει τις ταχύτητες περιήγησής σας, επειδή οι διαφημίσεις φορτώνονται συχνά πριν από άλλο περιεχόμενο στην ιστοσελίδα. Επιπλέον, καθιστά τη χρήση του Διαδικτύου πιο ανεκτή.

  Ξεπλύνετε τις εγγραφές DNS σας

  Ο υπολογιστής σας καταγράφει πληροφορίες σχετικά με τις διευθύνσεις IP που επισκέπτεστε κατά την περιήγησή σας στο Διαδίκτυο, ώστε να επιταχύνει τις μελλοντικές επισκέψεις στον ίδιο ιστότοπο. Αυτές οι πληροφορίες είναι μια εγγραφή DNS. Όταν ένας ιστότοπος μετακινεί διακομιστές και πρέπει να ανακατευθυνθείτε, οι εγγραφές DNS σας μπορούν να αποτελέσουν εμπόδιο ταχύτητας και όχι βελτίωση.

  Μπορείτε να καθαρίσετε την προσωρινή μνήμη για να λάβετε πιο γρήγορες ταχύτητες. Στους τεχνολογικούς κύκλους, αυτό ονομάζεται “έξαψη του DNS σας” και είναι εκπληκτικά εύκολο.

  Εάν χρησιμοποιείτε Windows 10, κάντε τα εξής:

  • Κάντε κλικ στο μενού έναρξης και αναζητήστε τη “γραμμή εντολών”.
  • Κάντε δεξί κλικ σε αυτό και επιλέξτε “εκτέλεση ως διαχειριστής”. Μόνο οι διαχειριστές μπορούν να ξεπλύνουν το DNS.
  • Όταν ανοίξει η γραμμή εντολών, πληκτρολογήστε:
  • ipconfig / flushdns
  • Στη συνέχεια, πατήστε “enter”.

  Μετά από ένα δευτερόλεπτο, θα λάβετε ένα μήνυμα ότι τα Windows μπόρεσαν να καθαρίσουν την προσωρινή μνήμη. Έχετε τελειώσει και μπορείτε να κλείσετε τη γραμμή εντολών.

  Windows-Flush-DNS

  Διαγραφή του ιστορικού σας στο Διαδίκτυο

  Το ιστορικό του προγράμματος περιήγησης ξεκίνησε

  Μπορεί επίσης να θέλετε να διαγράψετε το ιστορικό διαδικτύου σας. Ένα εκτεταμένο ιστορικό, οι αποθηκευμένες λήψεις, τα cookie και οι προσωρινά αποθηκευμένες εικόνες μπορούν όλοι να συμβάλουν σε μια πιο αργή σύνδεση.

  Τα βήματα για αυτό θα διαφέρουν ανάλογα με το πρόγραμμα περιήγησης που χρησιμοποιείτε, αλλά τα βήματα για το Chrome περιγράφονται παρακάτω.

  Κάντε κλικ στις τρεις κουκκίδες σε μια κάθετη στήλη στην επάνω δεξιά γωνία του Chrome. Επιλέξτε “ρυθμίσεις” από το αναπτυσσόμενο μενού που εμφανίζεται, το οποίο θα ανοίξει μια νέα καρτέλα.

  Μεταβείτε στο κάτω μέρος της σελίδας και κάντε κλικ στο “Για προχωρημένους”.

  Κάντε κλικ στην επιλογή “εκκαθάριση δεδομένων περιήγησης”. Θα ανοίξει ένα αναδυόμενο παράθυρο με τέσσερις επιλογές που είναι ασφαλείς για εκκαθάριση: “ιστορικό περιήγησης”, “ιστορικό λήψεων”, “cookie και άλλα δεδομένα ιστότοπου” και “προσωρινά αποθηκευμένες εικόνες και αρχεία”. Όλα επιλέγονται από προεπιλογή.

  Έχετε επίσης την επιλογή να διαγράψετε τους κωδικούς πρόσβασης, τα δεδομένα αυτόματης συμπλήρωσης και πολλά άλλα. Η εκκαθάρισή τους δεν θα κάνει πολλά, αν μη τι άλλο, να επιταχύνει την περιήγησή σας στον ιστό και θα σας αναγκάσει να θυμηθείτε όλους τους κωδικούς πρόσβασης που έχετε αποθηκεύσει και έκτοτε ξεχάσατε.

  Ωστόσο, η αποθήκευση των κωδικών πρόσβασης στο πρόγραμμα περιήγησής σας δεν είναι ασφαλής. Σας συνιστούμε να τα διαγράψετε μετά την εγγραφή σας με έναν από τους καλύτερους διαχειριστές κωδικών πρόσβασης.

  Χρησιμοποιήστε το Ethernet

  Καλώδιο Ethernet

  Ο καθένας χρησιμοποιεί WiFi αυτές τις μέρες, πράγμα που σημαίνει ότι τα εύρη ζώνης που χρησιμοποιεί για την αποστολή πληροφοριών ασύρματα μπορεί να κατακλυστούν, ειδικά αν υπάρχουν πολλές συσκευές και δρομολογητές ο ένας κοντά στον άλλο.

  Αυτό μπορεί να είναι ένα μεγάλο πρόβλημα σε συγκροτήματα διαμερισμάτων ή κοιτώνες, όπου όλοι χρησιμοποιούν μια ασύρματη συσκευή. Όλη η κίνηση δημιουργεί συμφόρηση που μπορεί να επιβραδύνει τις ταχύτητές σας.

  Για να επιλύσετε το πρόβλημα, μεταβείτε στη χρήση ενός καλωδίου ethernet που είναι συνδεδεμένο στο δρομολογητή σας. Το Ethernet έχει γενικά ταχύτερες μέγιστες ταχύτητες και δεν υπόκειται στην ίδια κυκλοφορία που φράζει τα εύρη ζώνης WiFi.

  Πρόκειται για μια υπέροχη κίνηση, ειδικά αν χρησιμοποιείτε δημόσιο WiFi, το οποίο μπορεί να μην είναι τόσο ασφαλές όσο νομίζετε.

  Εναλλαγή σε 5GHz

  Η περισσότερη κίνηση WiFi παρέχεται μέσω της ζώνης 2,4 GHz. Οι εταιρείες δρομολογητών συνειδητοποίησαν ότι υπήρχε ένα αναδυόμενο πρόβλημα κυκλοφορίας και ανέπτυξαν δρομολογητές ικανούς να μεταδίδουν στη ζώνη 5GHz για να το αντιμετωπίσουν.

  Η ζώνη των 5GHz δεν εξαπλώνεται όσο και μπορεί να έχει λιγότερη ισχύ σήματος, αλλά είναι ακόμα καλύτερη επειδή αποφεύγει παρεμβολές από συσκευές, όπως μικροκύματα και ανοιχτήρια γκαράζ.

  Απομακρύνει επίσης τις συσκευές σας από τις ζώνες που ενδέχεται να χρησιμοποιηθούν από τους γείτονές σας. Επιπλέον, είναι μια καλή μακροπρόθεσμη κίνηση επειδή η ζώνη 5GHz έχει 23 κανάλια, σε αντίθεση με 11 στη ζώνη 2,4GHz. Μπορείτε επίσης να πειραματιστείτε με την αλλαγή του καναλιού σε ορισμένους δρομολογητές και εξοπλισμό, έως ότου βρείτε το πιο αποτελεσματικό για τις συσκευές σας.

  Εάν έχετε αγοράσει δρομολογητή με σύνδεση “διπλής ζώνης”, έχετε πρόσβαση στα 5GHz. Συνήθως, ο δρομολογητής σας θα μεταδίδει ένα δεύτερο δίκτυο που ονομάζεται “routername_5”.

  Χρησιμοποιήστε ένα εικονικό ιδιωτικό δίκτυο

  Επιτάχυνση με VPN

  Μερικές φορές οι ISP επιταχύνουν το εύρος ζώνης για να μειώσουν στρατηγικά τις ταχύτητες του διαδικτύου σας. Συχνά, το κάνουν επειδή έχετε χτυπήσει ένα συγκεκριμένο όριο δεδομένων. Μπορούν επίσης να το κάνουν με βάση τον προγραμματισμό που βλέπετε.

  Στοχεύουν ιστότοπους βίντεο, όπως το YouTube και υπηρεσίες ροής, όπως το Netflix ή το Twitch, επειδή η ροή περιεχομένου βίντεο απαιτεί πολύ εύρος ζώνης.

  Εάν ο πάροχος υπηρεσιών διαδικτύου δεν γνωρίζει από πού προέρχεται η επισκεψιμότητά σας, δεν μπορεί να επιταχυνθεί. Τούτου λεχθέντος, εάν αντιμετωπίζετε το γκάζι, ένα VPN μπορεί να σας βοηθήσει ανακατευθύνοντας την επισκεψιμότητά σας, ώστε ο ISP σας να μην μπορεί να το εντοπίσει. Αν σας ενδιαφέρει να μάθετε περισσότερα σχετικά με τη λήψη κάλυψης VPN για τις συσκευές σας, ανατρέξτε στο άρθρο μας σχετικά με το ταχύτερο VPN.

  Η μετάβαση σε ένα VPN δεν θα αυξήσει την ταχύτητα της σύνδεσής σας πέρα ​​από το μέγιστο που επιβάλλεται από τον ISP σας, αλλά, σε πολλές περιπτώσεις, μπορεί να επιλύσει το περιορισμό του εύρους ζώνης.

  Χρησιμοποιήστε ένα δρομολογητή έτοιμο για VPN

  Εάν πιστεύετε ότι ένα VPN θα σας βοηθήσει να αποκτήσετε γρηγορότερες ταχύτητες στο Διαδίκτυο, η επένδυση σε έναν δρομολογητή έτοιμο για VPN μπορεί να τους ενισχύσει ακόμη περισσότερο. Έχουμε έναν εύχρηστο οδηγό για τους καλύτερους δρομολογητές VPN, οι οποίοι μπορούν να σας βοηθήσουν να μάθετε για μερικά από τα καλύτερα μοντέλα στην αγορά.

  Τελικές σκέψεις

  Η λήψη των βέλτιστων ρυθμίσεων ενδέχεται να απαιτήσει πειραματισμό. Βεβαιωθείτε ότι δοκιμάζετε την ταχύτητά σας στις συσκευές σας κάθε φορά που αλλάζετε κάτι, ώστε να γνωρίζετε εάν το βελτιώνετε ή το κάνετε χειρότερο. Οποιοδήποτε από αυτά τα κόλπα θα μπορούσε να βοηθήσει στην επίλυση του προβλήματός σας, αλλά η λύση μπορεί να βρίσκεται σε κάποιο συνδυασμό των παραπάνω, οπότε μην φοβάστε να δοκιμάσετε πράγματα.

  Εάν έχετε περαιτέρω ερωτήσεις σχετικά με το πώς να αυξήσετε τις ταχύτητες του διαδικτύου σας, ενημερώστε μας στην παρακάτω ενότητα σχολίων. Ευχαριστώ για την ανάγνωση.

  Kim Martin Administrator
  Sorry! The Author has not filled his profile.
  follow me
   Like this post? Please share to your friends:
   Adblock
   detector
   map