Backblaze برای بازنگری در تجارت – به روز شده در سال 2020

Backblaze برای بازنگری در تجارت

ما Backblaze for Business را برای هر تجارت کوچک تقریباً توصیه می کنیم. استفاده سریع ، آسان و مهمتر از همه ارزان است. با این حال ، کاملاً بدون کمبود آن نیست ، همانطور که می توانید در Backblaze کامل ما برای بررسی کسب و کار مطالعه کنید.


پشتیبان گیری از تجارت

Backblaze مورد علاقه بین کاربران خصوصی قرار گرفته است ، در حالی که Backblaze B2 یک انتخاب محبوب IaaS برای توسعه دهندگان است. Backblaze for Business هم نسخه پشتیبان تهیه Backblaze و هم فضای ذخیره سازی ابر B2 را با هم به ارمغان می آورد ، اما شما را ملزم به پرداخت هزینه برای محصولات اضافی می کند. با استفاده از Backblaze for Business ، شما همچنین می توانید گروه های کاری ایجاد و مدیریت کنید.

در این بررسی ، ما علاوه بر ابزار پشتیبان گیری سنتی Backblaze ، بیشتر به این ویژگی اداری خواهیم پرداخت.

تجربه کاربری ساده و قیمت گذاری عالی Backblaze ، آن را به یکی از بهترین پشتیبان های آنلاین برای گزینه های تجاری کوچک در بازار تبدیل کرده است. گفته می شود ، این کشور اشکالاتی دارد ، از جمله عدم رمزگذاری خصوصی واقعی ، نسخه نویسی محدود و عدم امکان تهیه نسخه پشتیبان از دستگاه های NAS یا سرور بدون نیاز به پرداخت هزینه B2 ، از جمله موارد دیگر..

این گفته است ، اگر به برخی از اشتباهات Backblaze توجه نکنید ، می توانید از آن برای اجرای برنامه پشتیبان گیری از تجارت خود استفاده کنید. محاکمه رایگان 15 روزه به شما کمک می کند تصمیم بگیرید که آیا واقعاً آن چیزی است که شما نیاز دارید. اگر هنوز درباره Backblaze مطمئن نیستید ، با جزئیات بیشتر در مورد این Backblaze برای بازنگری کسب و کار با ما همراه شوید. 

اگر فقط باید از رایانه خانگی خود محافظت کنید ، با بررسی Backblaze ما مشورت کنید تا ببینید آیا این سرویس متناسب با نیازهای شما است.

نقاط قوت & نقاط ضعف

گزینه های جایگزین برای Backblaze برای تجارت

امکانات

مهمترین مزیت Backblaze نسبت به برخی از رقابت ها این است که فضای پشتیبان نامحدود را فراهم می کند. با تشکر از آن ، در صدر بهترین لیست پشتیبان آنلاین نامحدود ما قرار دارد. Backblaze for Business همان ویژگی هایی را برای کاربران خانگی فراهم می کند. اگر یک مالک حساب یا سرپرست تعیین شده هستید ، چند قابلیت افزوده خواهید داشت.

داشتن همین ویژگی ها ناشی از این واقعیت است که Backblaze از همان مشتری برای مشاغل و کاربران خانگی استفاده می کند. این یک مزیت برای صاحبان مشاغل کوچک است که به دنبال یک راه حل ساده پشتیبان گیری هستند که در پس زمینه کار می کنند و به حفظ زمان زیادی نیاز ندارند. این به کارکنان شما کمک می کند تا به جای مدیریت فرایند تهیه پشتیبان ، بر بهره وری تمرکز کنند.

Backblaze با استفاده از فضای نامحدود ابر خود برای تهیه نسخه پشتیبان از همه چیز ، به این سادگی دست می یابد. از فایلهای مبتنی بر پسوند پشتیبان تهیه می کند ، به این معنی که از اسناد ، تصاویر ، گزارش های مالی ، ایمیل و سایر پرونده های ضروری بطور خودکار پشتیبان تهیه می شود. گفته می شود ، پرونده های سیستم و موقت به طور پیش فرض حذف شده اند.

در هر مجوز می توانید از یک کامپیوتر مجزا تهیه کنید ، اما در صورت اتصال از طریق USB یا FireWire به رایانه شما می توانید از آن برای تهیه نسخه پشتیبان از درایوهای خارجی نیز استفاده کنید. این را بخاطر بسپارید که هارد دیسک های خارجی شما باید حداقل 30 بار یک بار به رایانه متصل شده و توسط Backblaze اسکن شوند تا از آنها پشتیبان بگیرید..

اگر این به نظر می رسد که برای شما یک معامله کننده است ، با بهترین نسخه پشتیبان آنلاین ما برای گردهمایی درایوهای سخت خارجی مشورت کنید تا ببینید چگونه Backblaze با سایر سرویس های تهیه نسخه پشتیبان درایو خارجی مقایسه می شود. 

پشتیبانی خارجی به دستگاه های NAS ، پارتیشن های Boot Camp یا ماشین های مجازی گسترش نمی یابد. اگر می خواهید ، لیست ما از بهترین پشتیبان گیری آنلاین برای دستگاه های NAS را بررسی کنید.

Backblaze همچنین نمی تواند از درایوهای خارجی پشتیبان تهیه کند (برخلاف پشتیبان گیری از آنها) ، که می تواند آن را به عنوان پشتیبان ابر ترکیبی طبقه بندی کند. اگر می خواهید ، باید یک سرویس رقیب مانند CrashPlan را در نظر بگیرید. در بررسی CrashPlan ما درباره استفاده از آن برای مشاغل کوچک بیشتر بخوانید.

نسخه Backblaze فایلهای حذف شده و نسخه های قبلی خود را فقط به مدت 30 روز حفظ می کند. باز هم ، رویکرد CrashPlan را ترجیح می دهیم تا کاربران اجازه دهند خط مشی نسخه نویسی خود را تعریف کنند ، که می تواند نسخه های جدید پرونده را هر 15 دقیقه ذخیره کند و آنها را به مدت نامحدود نگه دارد. همچنین به شما این امکان را می دهد که پرونده های پاک شده را به طور نامحدود نگه دارید.

ویژگی های ویژه Backblaze

گفته می شود ، Backblaze ویژگی های جالبی دارد که مفقودین را جبران می کند. به عنوان مثال ، Backblaze به شما امکان می دهد پرونده های خود را با ایجاد پیوندی که می توانید کپی کرده و در یک شبکه اجتماعی بچسبانید ، به اشتراک بگذارید. ویژگی جالب دیگر گزینه ارث بردن حالت های پشتیبان است.

این بدان معناست که اگر Backblaze را به رایانه جدید منتقل کنید یا سیستم عامل جدیدی نصب کنید ، می توانید حالت تهیه نسخه پشتیبان خود را بارگیری کنید تا نسخه پشتیبان خود را از سر بگیرید..

به علاوه ، اگر ویژگی نقشه برداری را در سرویس گیرنده وب فعال کنید ، می توانید از ویژگی “مکان کامپیوتر من” استفاده کنید. این راحت است اگر لپ تاپ خود را گم کنید یا کسی آن را سرقت کند.

علاوه بر این ویژگی ها ، Backblaze دارای کلیه ویژگی های استاندارد تهیه نسخه پشتیبان است. اینها شامل یک برنامه ریز پشتیبان است که به شما امکان می دهد تا در صورت امکان از نسخه پشتیبان تهیه کنید. پرتاب سرعت ، که به شما امکان می دهد سرعت بارگذاری و بارگیری را کنترل کنید. و پشتیبان گیری مداوم و افزایشی. 

تهیه نسخه پشتیبان مداوم به این معنی است که Backblaze به طور مداوم پرونده های شما را برای تغییرات کنترل می کند. هنگامی که یک تغییر را تشخیص داد ، تنها بخش های تغییر یافته پرونده ها را با استفاده از الگوریتم انتقال سطح بلوک بارگذاری می کند. این قطعه “افزایشی” معادله است.

Backblaze دارای برنامه های موبایل برای Android و iOS است ، اما آنها فقط به شما امکان می دهند به پرونده های خود دسترسی داشته باشید و به اشتراک بگذارید ، نه از داده های تلفن همراه نسخه پشتیبان تهیه کنید. کاربران مشاغل که به دنبال تهیه نسخه پشتیبان از دستگاه های تلفن همراه خود هستند ، باید IDrive یا سایر خدمات را از بهترین نسخه پشتیبان تهیه آنلاین موبایل خود در نظر بگیرند. 

با توجه به مدیریت حساب ، می توانید با استفاده از رابط وب Backblaze گروه های کاری را تنظیم کنید. وقتی در مورد سهولت استفاده بحث خواهیم کرد بیشتر در مورد آن صحبت خواهیم کرد. ویژگی های امنیتی شامل رمزگذاری در زمان استراحت و رمزگذاری نیمه خصوصی است ، اما ما می خواهیم در بخش “امنیتی” ما به این ویژگی ها نگاه دقیق تری داشته باشیم..

اگر می خواهید در مورد ویژگی ها و خدمات پشتیبان گیری آنلاین بیشتر بخوانید ، با کتابخانه تهیه نسخه پشتیبان از مشاغل ما مشورت کنید.

قیمت گذاری

برخلاف سایر خدمات تجاری ، Backblaze برای تجارت در مقایسه با آنچه که مصرف کنندگان خانه می پردازند ، اضافی نمی پردازد. هزینه تهیه نسخه پشتیبان از مشاغل و تهیه نسخه پشتیبان شخصی یکسان است: 6 دلار در ماه برای تهیه نسخه پشتیبان نامحدود برای یک کامپیوتر.

این بسیار مناسب برای یک رایانه واحد است و قیمت CrashPlan را 10 دلار در هر رایانه ضرب می کند. اگر در یک توافقنامه سالانه یا دوسالانه ثبت نام کنید ، بهتر می شود. اگر پیش پرداخت یک سال تهیه نسخه پشتیبان را بپردازید ، فقط 60 دلار پرداخت می کنید. اگر به مدت دو سال بروید ، قیمت به 110 دلار کاهش می یابد ، به این معنی که کمتر از 60 دلار در هر رایانه در سال پرداخت می کنید.

با این کار ، Backblaze هنگام تهیه نسخه پشتیبان نامحدود ، به صورت طبیعی یک ضرر دارد: پشتیبانی از تهیه نسخه پشتیبان از دستگاه نامحدود را پشتیبانی نمی کند. اگر می خواهید به جای فضای پشتیبان نامحدود ، به IDrive Business یا Carbonite for Business یک عکس بدهید. برای بررسی آفیس به IDrive for Business و Carbonite ما مراجعه کنید.

اگر از قبل می دانید که این دو چندان مناسب نیستند ، می توانید برخی از گزینه های دیگر را در بررسی پشتیبان گیری آنلاین ما مشاهده کنید.

با این حال ، هر دو برنامه اشتراک را ارائه می دهند که مقادیر متنوعی از فضای تهیه نسخه پشتیبان تهیه می کند ، به این معنی که می توانید بر اساس نیاز خود یکی را انتخاب کنید. به عنوان مثال ، IDrive Business 250 گیگابایت ، 500 گیگابایت ، 1.25TB و موارد دیگر را ارائه می دهد.

backblaze-business-قیمت گذاری-نقل قول

این که آیا چنین برنامه هایی در مقایسه با Backblaze باعث صرفه جویی در هزینه شما خواهد شد یا خیر ، بستگی به تعداد دستگاه های کارمند شما برای محافظت و فضای پشتیبان شما دارد. اگر فقط چند کامپیوتر برای محافظت در اختیار دارید ، احتمالاً Backblaze توافق بهتری خواهد داشت. اگرچه قبل از تصمیم گیری در مورد آن ، می توانید از آزمایش رایگان 15 روزه آن برای تست سرویس استفاده کنید.

راحتی در استفاده

اگر دوست دارید روند تهیه نسخه پشتیبان شما ساده باشد ، نمی توانید با Backblaze اشتباه بگیرید. به لطف توانایی خود در تهیه نسخه پشتیبان خودکار براساس نوع پرونده ، مشتری نیازی به ورودی زیادی از طرف شما ندارد.

سایر خدمات پشتیبان گیری از تجارت – از جمله CrashPlan ، IDrive و Carbonite – نیاز به تهیه نسخه پشتیبان از آنها را بر اساس موقعیت فایل ، که تمایل به یک فرایند دستی و خسته کننده تر است ، می طلبد. این نکته بیشتر از این است که اگر فایلهای زیادی را در مکانهای مختلف برای تهیه نسخه پشتیبان تهیه کرده اید.

Backblaze هارد دیسک شما را در حین نصب اسکن می کند و هر پرونده ای را که باید از آن نسخه پشتیبان تهیه شود یادداشت می کند. پس از اتمام نصب و کلیک بر روی “خوب” ، روند تهیه نسخه پشتیبان شروع می شود و این همان است. همزمان با جمع شدن و ایجاد پرونده های جدید ، آنها به طور خودکار به برنامه پشتیبان شما اضافه می شوند.

backblaze- محرومیت از داده ها

به این ترتیب ، اگر از انتخاب خودکار پشتیبان راضی نیستید ، می توانید منوی تنظیمات را باز کنید ، که به شما امکان می دهد انواع پرونده ها و پوشه ها را حذف کنید. 

backblaze-business-desktop-client

مانند اکثر راه حل های پشتیبان گیری آنلاین ، Backblaze از یک مشتری دسک تاپ برای مدیریت فرایند تهیه نسخه پشتیبان استفاده می کند. مشتری برای ویندوز و MacOS در دسترس است ، اما نه لینوکس. طرفداران لینوکس برای برخی گزینه های مختلف باید با بهترین نسخه پشتیبان تهیه آنلاین ما در مورد جمع آوری لینوکس مشورت کنند.

با این وجود ، مشتری دسک تاپ Backblaze ساده و استفاده آسان است. مانند بسیاری از سرویس دهنده های دیگر نسخه پشتیبان تهیه ، تنظیمات و ویژگی های آن مسدود نیست. صفحه اصلی مشتری فقط دارای سه دکمه است: “پشتیبان گیری مکث” ، “بازیابی گزینه ها” و “تنظیمات”.

علاوه بر حذف پرونده ها ، تنظیمات به شما امکان می دهد عملکرد پشتیبان را بهبود ببخشید ، برنامه پشتیبان گیری را نیشگون بگیرید ، کلید خصوصی خود را وارد کنید ، فایلهایی را که برای تهیه نسخه پشتیبان تهیه شده اند ببینید ، همچنین گزارش ها و مشکلات خود را مرور کنید..

backblaze-business-group

مشتری وب نیز استفاده از آن آسان است ، زیرا این کار راحت است زیرا می توانید از آن برای مدیریت تیم کاری خود استفاده کنید. مدیریت حول محور گروههای تجاری است. 

backblaze - ایجاد گروه

به عنوان مدیر ، اگر گروه کاری خود را به عنوان یک گروه مدیریت شده ایجاد می کنید ، می توانید به حساب کارمندان دسترسی پیدا کنید تا رمزهای آنها را تنظیم مجدد کنید و حتی به پرونده های آنها دسترسی پیدا کنید. با این حال ، کارمندان شما هنگام پیوستن به گروه باید با آن دسترسی موافقت کنند.

در داشبورد مدیریت گروه ، همچنین می توانید مجوزهای لازم برای هر دو نسخه پشتیبان تهیه آنلاین Backblaze و فضای ذخیره سازی ابری Backblaze B2 خریداری کنید. Backblaze B2 یک راه حل خدمات زیرساخت ابری کم هزینه است که با آمازون S3 ، Google Cloud و Azure در رقابت است..  

backblaze-group-دعوت

آخرین مرحله در ایجاد گروه شما شامل ارسال دعوت نامه برای کارمندان برای پیوستن به گروه تجاری شماست. می توانید دعوت نامه ها را از طریق ایمیل ارسال کنید یا می توانید پیوند دعوت را به سادگی کپی و جای گذاری کنید. اگر از امتیازات مدیریت و نظارت از راه دور استفاده می کنید ، می توانید برای اعضای خود یک نصب سکوت گسترده انجام دهید.

اگر تصمیم به ارسال دعوت نامه دارید ، پیش از اضافه شدن کاربران به شما این امکان داده می شود که عضویت های فردی را تأیید کنید. به علاوه ، کاربران دعوت شده مجبور هستند مجوزهای مدیریت حسابهای خود را به مدیران بدهند.

از کارمندان دعوت شده که قبلاً حساب Backblaze دارند که هزینه پرداخت آن را دارند ، در صورت پیش پرداخت هزینه بازپرداخت دریافتی را دریافت می کنند.

به طور کلی ، سیستم گروهی با استفاده ساده و مطابق با طراحی ساده Backblaze قابل استفاده است. هیچ ابزار دقیق گزارشگری وجود ندارد که می توانید با خدمات رقیب پیدا کنید ، اما حداقل می توانید برای اطمینان از محافظت از دستگاههای کارمند خود ، آمار استفاده اولیه را بررسی کنید.

backblaze-business-mobile

همین رویکرد ساده برنامه تلفن همراه را مورد لطف قرار می دهد. به شما امکان می دهد پرونده های پشتیبان خود را مرور کنید ، مواردی را که بارگیری کرده اید و به تنظیمات دسترسی پیدا کنید. منوی تنظیمات به شما امکان می دهد اطلاعات ورود به سیستم را به خاطر بسپارید ، ورود به اثر انگشت را تنظیم کرده و بارگیری را فعال کنید در حالی که WiFi نیستید. این ویژگی ها دارای استخوان های برهنه هستند و هیچ راهی برای به اشتراک گذاری پرونده ها یا شروع بازیابی از برنامه وجود ندارد.

تهیه نسخه پشتیبان از پرونده & ترمیم

همانطور که گفتیم نسخه پشتیبان تهیه Backblaze بر اساس نوع پرونده است. به همین دلیل ، بسیاری از پرونده ها را برای تهیه نسخه پشتیبان ، به استثنای فایل های سیستم و موقت ، تگ می کند. اگر پرونده ها را به تنهایی مستثنی نکنید ، تهیه نسخه پشتیبان اولیه به طور قابل فهم می تواند مدتی طول بکشد. در واقع ، احتمالاً چند روز یا حتی چند هفته طول می کشد.

backblaze-inital-backup-time

برای آگاهی از این که انتظار دارید چه مدت منتظر بمانید ، روی دکمه مشتری دسک تاپ کلیک کنید که می گوید “نسخه پشتیبان من چقدر طول خواهد کشید؟” هنگامی که اولین نسخه پشتیبان از کار خارج شود ، چندین ویژگی به سرعت بخشیدن به نسخه های پشتیبان بعدی کمک می کنند ، اما ما در بخش بعدی می خواهیم در مورد آنها بیشتر صحبت کنیم. 

به طور پیش فرض ، مشتری Backblaze این فرآیند را با استفاده از یک رویکرد پشتیبان گیری مداوم اجرا می کند ، به این معنی که به محض ایجاد آنها ، از پرونده ها نسخه پشتیبان تهیه می شود. با این حال ، پشتیبان گیری مداوم ممکن است بسیار گرسنه باشد. در این حالت می توانید برنامه تهیه نسخه پشتیبان را تغییر دهید.

گزینه های برنامه ریزی به اندازه خدمات رقابتی مانند IDrive و CloudBerry Backup ثروتمند نیست. به عنوان مثال ، می توانید نسخه پشتیبان خود را یک بار در روز و در یک زمان خاص یا فقط هنگامی که روی دکمه “نسخه پشتیبان تهیه کنید” کلیک کنید.

به گفته این ، اکثر کاربران از تهیه نسخه پشتیبان مداوم ، به هر حال ، سود خواهند برد. اگر برخی گزینه های برنامه ریزی پیشرفته تر را دوست دارید ، بررسی CloudBerry پشتیبان ما را بخوانید.

بازیابی پرونده ها نیاز به ورود به رابط وب دارد. یک دکمه “گزینه های بازگرداندن” در سرویس گیرنده دسک تاپ وجود دارد ، اما فقط گزینه های شما را نشان می دهد و مشتری وب را در مرورگر شما باز می کند.

backblaze-web-restore-start

پس از ورود به سرویس گیرنده وب خود ، می توانید با رفتن به برگه “مشاهده / بازیابی فایل ها” یا کلیک بر روی دکمه “بازگرداندن” از نمای کلی ، پرونده هایی را که می خواهید بازیابی کنید ، انتخاب کنید. توجه داشته باشید که مرورگر پرونده در انتهای صفحه قرار دارد.

backblaze-وب-بازگرداندن روش ها

در مرحله بعد ، می توانید یک روش بازیابی را از لیست انتخاب کنید. روش معمول برای برگرداندن پرونده های شما بارگیری آنها در یک فایل zip است. مجبور نیستید که آنلاین بمانید در حالیکه Backblaze این فایل پستی را برای شما آماده می کند ، زیرا وقتی آماده فایل شوید ، یک هشدار ایمیل برای شما ارسال می کند.

بازیابی فایل های فشرده همچنین به 500 گیگ در هر درخواست محدود می شود ، حداکثر 20 درخواست در هر زمان معین. اگر بیش از این موارد داشته باشید ، سرویس بازیابی پیک Backblaze می تواند گزینه بهتری برای بازیابی پرونده ها باشد. 

با استفاده از این گزینه ، می توانید از Backblaze بخواهید که کلیه پرونده های خود را روی یک درایو فلش USB ، حداکثر 256 گیگابایت در فضا ، یا هارد اکسترنال 8TB و ایمیل آن دستگاه برای شما ذخیره کند. این راحت است ، اما گزینه بازیابی پیک مستلزم پرداخت هزینه های پیش روی دستگاه است. اما اگر دستگاه را ظرف مدت 30 روز دوباره ارسال کنید ، بازپرداخت کامل دریافت خواهید کرد.

بعلاوه ، اگر شما یک مشترک Backblaze B2 هستید ، می توانید پرونده های خود را به عنوان عکس فوری بایگانی کنید. عکسهای فوری شما حتی در صورت حذف پرونده ها از حسابتان در B2 شما نیز در دسترس خواهد بود. در صورت تمیز کردن برخی از فضای موجود در هارد دیسک شما مفید است.

سرعت

مدت زمان تهیه نسخه اولیه نسخه پشتیبان شما بستگی به ارائه دهنده خدمات اینترنت شما و نزدیک بودن شما به یک سرور دارد. ارتباط شما به مراکز داده Backblaze در کالیفرنیا و آریزونا نزدیک تر خواهد شد.

ما معمولاً از یک پوشه 1 گیگابایتی برای تست سرعت انتقال استفاده می کنیم ، اما با Backblaze امکان پذیر نیست زیرا به طور خودکار از داده های شما نسخه پشتیبان تهیه می کند. به همین دلیل ، ما باید به پیش بینی Backblaze تکیه کنیم. با این حال ، ما همچنین برخی از پرونده ها را رد کردیم تا اینکه یک نسخه پشتیبان کوچکتر برای بررسی پیش بینی Backblaze داشته باشیم.

ابتدا پیوند را از مشتری دسک تاپ بررسی کردیم که بررسی می کند مدت زمان تهیه نسخه پشتیبان چقدر طول می کشد. این گفته است که نسخه پشتیبان تهیه ما در کمتر از یک روز به پایان می رسد. با توجه به اینکه ما پرونده های 2.62 گیگابایتی داشته ایم ، اطمینان بخش است. ابزار دیگر به ما اطلاع داد که می توانیم 107 گیگابایت را در یک روز بارگذاری کنیم. این همان چیزی است که انتظار می رود با توجه به سرعت بارگذاری ما 9.9 مگابایت در ثانیه بود.

اگر نسخه پشتیبان شما به همان اندازه دلخواه شما انجام نمی شود ، می توانید تعداد موضوعات پشتیبان خود را که اجرا کرده اید افزایش دهید تا سریعتر بارگذاری شود. اگر این امر کمکی نمی کند ، Backblaze توصیه می کند پرونده ها و پرونده های ناخواسته ای را که نیازی به تهیه نسخه پشتیبان از آنها ندارید ، حذف کنید. پس از اتمام تهیه نسخه اولیه نسخه اولیه ، الگوریتم انتقال سطح بلوک در بارگذاری های بعدی کمک خواهد کرد.

Backblaze همچنین فشرده سازی بدون ضرر را روی پرونده ها انجام می دهد تا اندازه آنها قبل از انتقال کاهش یابد. هر دو کپی کردن فایل و سطح فشرده سازی بلوک باعث صرفه جویی در وقت و پهنای باند می شوند. از طرف دیگر ، اگر Backblaze بیش از حد پهنای باند شما را بگیرد ، می توانید سرعت انتقال آن را برانید.

امنیت

امنیت ابری Backblaze تقریباً تمام ویژگی هایی را که دوست داریم ببینیم ، دارد. ما “تقریبا” می گوییم زیرا دارای رمزگذاری خصوصی با پیچ و تاب است. رمزگذاری خصوصی به طور پیش فرض غیرفعال است ، بنابراین باید آن را فعال کنید. اگر اینکار را نکنید ، Backblaze کلید رمزگذاری شما را حفظ خواهد کرد.

هر آنچه را انتخاب می کنید ، رمزنگاری خصوصی آن کاملاً خصوصی نیست زیرا باید هنگام بازگرداندن پرونده های رمزگذاری شده ، باید عبارات خود را به Backblaze ارسال کنید. دلیل این امر این است که Backblaze به جای استفاده از سرویس دهنده دسک تاپ ، پرونده های شما را از طریق وب بازیابی می کند (که می توانستید عبارت عبور خود را بدون ارسال به Backblaze تهیه کنید).

گفته می شود ، شرکت ادعا می کند که “عبارت عبور شما هرگز روی دیسک ذخیره نمی شود و پس از استفاده از آن دور می شود.”

Backblaze از HTTPS ، که شامل SSL است ، برای ایمن سازی پرونده های شما در هنگام استفاده استفاده می کند. این امر به شما در محافظت از استراق سمع با استفاده از حملات سایبری در وسط و مشابه سایبر کمک می کند (خطرات دیگری از وای فای عمومی وجود دارد). اگر با پروتکل SSL آشنا نیستید ، برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مقایسه SSL در مقابل TLS ما بخوانید.

وقتی پرونده های شما به سرورهای Backblaze رسید ، آنها با استفاده از الگوریتم رمزگذاری 128 بیتی AES رمزگذاری می شوند. AES رمزگذاری استاندارد است که امروزه در حال استفاده است. نسخه 128 بیتی آن تا آنجا که می دانیم هرگز شکسته نشده است ، اما ما هنوز به سرویس هایی که از پسر عموی سنگین تر و 256 بیتی استفاده می کنند امتیاز بیشتری می دهیم.

backblaze-2fa-تنظیمات

Backblaze همچنین پشتیبانی از تأیید هویت دو عاملی را ارائه می دهد که شما به عنوان یک مدیر می توانید برای همه کارمندان خود فعال کنید. اگر یکی از کارمندان شما از یک رمز عبور ضعیف که شکسته شده یا به سرقت رفته باشد ، تأیید هویت دو عامل به محافظت از حساب شما کمک می کند. 

حتی در این حالت ، افراد بدخواه هنوز قادر به دسترسی به پرونده های این کارمند نخواهند بود زیرا احراز هویت دو عاملی هنگام ورود به سیستم از یک دستگاه ناآشنا ، نیاز به یک کد امنیتی اضافی دارد. کارمند می تواند آن کد را از طریق پیامک یا برنامه هایی مانند Google Authenticator یا Authy دریافت کند.

نکته قابل توجه دیگر در مورد امنیت Backblaze ، قابلیت نسخه محدود آن است. Backblaze نسخه های قبلی پرونده ها را به مدت 30 روز ذخیره می کند ، که این امر باعث می شود مقابله با حملات باج افزار نسبت به سرویس های آنلاین با خط مشی های چاپی سخاوتمندانه ، مانند IDrive و CrashPlan ، کمی در مقایسه با خدمات باج افزار نرم افزاری کمتری داشته باشید..

این مسخره نیست زیرا حملات باج افزار بیشتر مشاغل را هدف قرار داده و با رمزگذاری پرونده ها کار می کنند. وقتی آنها پرونده های شما را رمزگذاری می کنند ، از شما درخواست می کنند که مبلغی را برای رمزگشایی آنها برای شما بپردازند. پس از حذف بدافزار در پشت حمله ، می توانید پرونده های خود را به نسخه های رمزگذاری نشده قبلی خود برگردانید.

حریم خصوصی

Backblaze که شما را برای ارسال کلید خصوصی خود برای بازیابی پرونده های خود می خواهد بهترین برای حفظ حریم خصوصی شما نیست. Backblaze ادعا می کند که بعداً آن را حذف می کند ، اما شما باید حرف خود را برای آن بگنجید. از این گذشته ، Backblaze یک شرکت آمریکایی است و باید قوانین و مقررات ابری ایالات متحده را رعایت کند. آنها جزو بهترین قوانین حفظ حریم خصوصی ابر نیستند ، همچنین پروژه PRISM وجود دارد که باید به آن فکر کنید. 

با توجه به خط مشی رازداری خود ، Backblaze اطلاعات شخصی شما را هنگام ثبت نام ارائه می دهد – که تأیید هویت دو عاملی (شماره تلفن شما) را ممکن می سازد – و هنگامی که با تیم پشتیبانی Backblaze چت می کنید یا از طریق ایمیل به آنها ایمیل می کنید. بعلاوه ، Backblaze ابرداده را جمع آوری می کند ، که به بهبود محصولات خود کمک می کند.

این خط مشی ادعا می کند که Backblaze “بدون رضایت شما” آدرس یا آدرس ایمیل یا آدرس ایمیل (sic) شما را با هیچ شرکت دیگری برای اهداف بازاریابی خود اجاره نمی دهد ، تجارت یا به اشتراک نمی گذارد.

Backblaze ممکن است از اطلاعات جمع آوری شده برای تنظیم حساب های آنلاین استفاده کند. پلت فرم خود را عملیاتی کنید؛ طرح ، محتوا و ناوبری محصولات خود را بهبود ببخشید. درک کنید که کاربران چگونه از محصولات آن استفاده می کنند؛ ارسال ارتباطات بازاریابی و موارد دیگر.

Backblaze اطلاعات شما را با ارائه دهندگان خدمات شخص ثالث به شما کمک می کند تا سیستم عامل خود را اجرا کنید. این خدمات شخص ثالث شامل Facebook ، Slack ، Twitter ، Stripe ، Salesforce ، Google Analytics ، FreshBooks ، HubSpot ، MailChimp و موارد دیگر. 

Backblaze همچنین ممکن است اطلاعات شما را در صورت لزوم قانون ، دستور دادگاه یا مجوز قضایی دیگر به اشخاص ثالث فاش کند. فروش ، انتقال یا ادغام همچنین Backblaze را به شما می خواهد تا اطلاعات خود را با شخص ثالث مربوط به اشتراک بگذارید.

Backblaze Shield Privacy

Backblaze به اتحادیه اروپا-ایالات متحده می پیوندد. و Swiss-U.S در صورت انتقال اطلاعات شخصی از منطقه اقتصادی اروپا یا سوئیس به ایالات متحده ، یا برعکس.

مهمتر از آن ، Backblaze به مقررات عمومی حمایت از داده ها ، که قانون سخت اتحادیه اروپا در مورد حریم خصوصی آنلاین کاربران است ، پایبند است. شما از حقوق زیر برخوردار هستید که با آیین نامه عمومی حمایت از داده ها مطابقت دارد:

 • می توانید به اطلاعات شخصی که Backblaze در مورد شما جمع می کند دسترسی پیدا کنید.
 • با ورود به حساب خود می توانید جزئیات خود را در حساب خود تصحیح ، به روز کنید یا درخواست حذف کنید.
 • اگر شما مقیم EEA هستید ، می توانید به پردازش اطلاعات شخصی خود اعتراض کنید ، از Backblaze بخواهید که پردازش آن را محدود کرده یا در صورت امکان از نظر فنی امکان انتقال آن را صادر کند..
 • به همین ترتیب ، اگر Backblaze اطلاعات شخصی شما را با رضایت شما جمع آوری و پردازش کند ، می توانید رضایت خود را در هر زمان پس بگیرید.
 • می توانید در مورد جمع آوری و استفاده از اطلاعات شخصی خود از Backblaze به یک مقام حفاظت از داده ها شکایت کنید.
 • شما همچنین حق دارید ارتباطات بازاریابی Backblaze را ترک کنید.

نکته مفید دیگر این است که Backblaze “اطلاعات شخصی شما را برای مدت زمان لازم برای تحقق اهداف مندرج در این اطلاعیه حفظ حریم خصوصی حفظ می کند مگر اینکه مدت زمان طولانی تر توسط قانون لازم باشد یا مجاز نیست.”

هنگامی که از Backblaze به طور خاص برای اهداف تجاری استفاده می کنید ، به خاطر داشته باشید که سرپرست ممکن است بتواند به حساب شما دسترسی و کنترل کند. گفته می شود ، چنین رفتاری انتظار می رود. با این حال ، ما در سیاست حفظ حریم خصوصی چیزی نگران نکردیم و شما حق خاصی دارید که به شما کمک می کنند تا حریم شخصی خود را کنترل کنید.

پشتیبانی

backblaze-help-بخش

اگر با تهیه نسخه پشتیبان خود مشکلی ایجاد کردید ، سریعترین راه برای یافتن پاسخ ضربه زدن به پایگاه دانش آنلاین است. پایگاه دانش Backblaze دارای مقاله هایی است که با پشتیبان گیری شخصی ، تهیه نسخه پشتیبان از تجارت و فضای ذخیره سازی ابری B2 مطابقت دارد. 

ما دوست داریم که چگونه می توانید با یک نگاه متداول ترین سؤالات مربوط به یک محصول را ببینید. آنها همچنین به دسته ها تقسیم می شوند تا راحت تر بتوانید جواب مورد نیاز خود را پیدا کنید. اگر نمی توانید ، می توانید کل پایگاه دانش را جستجو کنید.

در صورت عدم یافتن پاسخ ، می توانید با تیم پشتیبانی تماس بگیرید. شما نمی توانید این کار را از طریق تلفن انجام دهید ، حتی اگر شما یک کاربر تجاری باشید. به گفته شما ، شما می توانید از پشتیبانی چت زنده ، که دوشنبه تا جمعه از 9 صبح تا 12 بعد از ظهر و 1 بعد از ظهر عمل کند ، استفاده کنید. تا 5 بعد از ظهر PST.

اگر تجارت شما نیاز به دسترسی مداوم برای پشتیبانی زنده دارد ، به لطف پشتیبانی تلفنی در روزهای هفته و پشتیبانی 24/7 زنده ، قطعاً IDrive گزینه بهتری است.. 

اگر فکر می کنید می توانید چند ساعت منتظر پاسخ پشتیبانی فناوری باشید ، Backblaze به بلیط های ایمیل هر روز هفته پاسخ می دهد. مجدداً ، پوشش 24/7 نیست.

ما درخواستی را به تیم پشتیبانی ارسال کردیم و پس از 13 ساعت پاسخی دریافت کردیم. با این وجود ، Backblaze به شما امکان می دهد وضعیت بلیط الکترونیکی خود را بصورت آنلاین بررسی کنید که این یک لمس خوب است.

حکم

اگر کاربر شغلی به دنبال محافظت از پرونده های کاری خود به روشی هستید که نیازی به وقت و تلاش نداشته باشد ، Backblaze یک انتخاب عالی است. این به لطف توانایی پشتیبان گیری Backblaze براساس نوع پرونده و فضای نامحدود پشتیبان گیری است. این باعث می شود برچسب دستی فایل ها برای تهیه نسخه پشتیبان ، مانند ارتباط با CrashPlan ، غیرفعال شود.

علاوه بر اینکه یک سرویس ساده و لذت بخش برای استفاده است ، Backblaze دارای ارزش زیادی است. فقط با 6 دلار در هر ماه یا 5 دلار اگر قبل از یک سال پرداخت کنید ، برای یک کامپیوتر از نسخه پشتیبان نامحدود دریافت می کنید. این امر باید برای مشاغل کوچک ، کاربران مشاغل مجرد و شرکتهای نوپا که به پول خود نیاز دارند در جاهای دیگر جذاب باشد. 

Backblaze همچنین از امنیت مناسبی برخوردار است ، اما اگر رمزنگاری مناسبی برای پایان داشته باشد ، بیشتر دوست داریم. 

این گفته ، شما لازم نیست که درباره حقوق حریم خصوصی خود یا حرکات زیرپا حمایت شده از بندهای مشکوک در خط مشی رازداری ، نگران باشید ، زیرا ما نمی توانیم چیزی از این موارد معمولی پیدا کنیم.

اشکالات دیگری نیز وجود دارد که ممکن است برای بعضی از مشاغل تجاری مهم باشد ، از جمله عدم پشتیبان گیری از موبایل ، پشتیبان گیری NAS و پشتیبانی از لینوکس. این علاوه بر این است که باید هر 30 روز یکبار درایوهای خارجی وصل کنید تا از آنها پشتیبان بگیرید و نسخه آن محدود به 30 روز است. 

اگر این مواردی است که به آنها اهمیتی نمی دهید ، Backblaze for Business یک انتخاب پشتیبان ثابت آنلاین است که باید به شما در محافظت از داده های تجاری خود بدون هیچ مشکلی کمک کند.

نظر شما در مورد Backblaze for Business چیست؟ آیا آن چیزی را که برای تجارت خود نیاز دارید ، دارد؟ در قسمت نظرات پایین ما را آگاه کنید. ممنون که خوندید.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:

  Επισκόπηση Backblaze – Ενημερώθηκε το 2020

  Ανασκόπηση Backblaze

  Το Backblaze είναι ο κορυφαίος διαδικτυακός πάροχος αντιγράφων ασφαλείας του Cloudwards.net χάρη στην αστρική ευκολία χρήσης και τη φιλική τιμολόγηση. Ωστόσο, δεν διαθέτει προσαρμογή, πράγμα που σημαίνει ότι εάν δεν είστε από τη νοοτροπία set-it-and-Ξεχάστε αυτό, ίσως θέλετε να κοιτάξετε αλλού. Διαβάστε την πλήρη κριτική Backblaze για λεπτομέρειες.


  Ρυθμιστικό1

  Ρυθμιστικό2

  Ρυθμιστικό3

  Ρυθμιστικό4

  Ρυθμιστικό5

  Προηγούμενος

  Επόμενο

  Το Backblaze έχει περισσότερη αναγνώριση ονόματος από οποιαδήποτε άλλη υπηρεσία στην επιχείρηση δημιουργίας αντιγράφων ασφαλείας cloud και αν έχετε ακούσει ένα podcast τα τελευταία χρόνια, είναι πιθανό να έχετε ακούσει το όνομα πολλές φορές. Αν και το Backblaze διαθέτει βελτιωμένη υπηρεσία με απεριόριστο χώρο αποθήκευσης, το ερώτημα παραμένει, ανταποκρίνεται στη διαφημιστική εκστρατεία; Συνεχίστε να διαβάζετε αυτήν την κριτική Backblaze για να μάθετε.

  Το Backblaze δίνει προτεραιότητα στην απλοποίηση της διαδικασίας δημιουργίας αντιγράφων ασφαλείας σε σχέση με τη συσκευασία της υπηρεσίας του με λειτουργίες και ρυθμίσεις που μπορείτε να ελέγχετε χειροκίνητα. 

  Παρόλο που αυτό οδηγεί σε μια υπηρεσία που είναι εύκολο να ρυθμιστεί και να ξεκινήσει, αφήνει επίσης αρκετά να είναι επιθυμητή όσον αφορά τις δυνατότητες και τον έλεγχο. Επιπλέον, πιο προηγμένες λειτουργίες, όπως αντίγραφα ασφαλείας με βάση την εικόνα και αντίγραφα ασφαλείας για κινητά, απουσιάζουν εντελώς.

  Σε αυτήν την κριτική, θα σας δώσουμε μια αναλυτική περιγραφή του τι κάνει καλά το Backblaze και το πού θα πέσει. Εάν μια απλή ρύθμιση, ο απεριόριστος χώρος αποθήκευσης και οι λογικές τιμές είναι σημαντικά κριτήρια για εσάς, συνεχίστε να διαβάζετε. 

  Ωστόσο, εάν είστε το είδος του ατόμου που του αρέσει να παίζει με τις ρυθμίσεις και να έχετε μεγάλο βαθμό ελέγχου στο λογισμικό σας, τότε αυτό πιθανώς δεν είναι η εφεδρική λύση για εσάς. Σε αυτήν την περίπτωση, μεταβείτε στη λίστα με τις καλύτερες διαδικτυακές υπηρεσίες δημιουργίας αντιγράφων ασφαλείας για να δείτε μερικές εναλλακτικές λύσεις.

  Δυνατά σημεία & Αδυναμίες

  Εναλλακτικές λύσεις για το Backblaze

  Χαρακτηριστικά

  Όπως αναφέρεται στην εισαγωγή μας, το Backblaze δεν δίνει μεγάλη έμφαση στα χαρακτηριστικά. Επιλέγοντας αντ ‘αυτού μια αυτοματοποιημένη και απλοποιημένη εμπειρία, το Backblaze εστιάζει στη δημιουργία αντιγράφων ασφαλείας του υπολογιστή σας με την ελάχιστη προσπάθεια που απαιτείται από την πλευρά σας. Αυτό μπορεί να είναι ελκυστικό για ορισμένους χρήστες, αλλά αφήνει τον πελάτη να αισθάνεται εξαιρετικά αραιό.

  Έτσι, λείπουν όλα πράγματα όπως εφεδρικές εικόνες, διακομιστές και υβριδικά αντίγραφα ασφαλείας και δεν μπορείτε να δημιουργήσετε αντίγραφα ασφαλείας για κινητές συσκευές. Εάν αυτά τα πράγματα είναι σημαντικά για εσάς, ελέγξτε την αναθεώρηση IDrive, καθώς όλες αυτές οι λειτουργίες περιλαμβάνονται σε αυτήν την υπηρεσία.

  Όταν πρόκειται για εκδόσεις – δηλαδή, η διατήρηση διαγραμμένων δεδομένων ή προηγούμενων εκδόσεων αρχείων – το Backblaze είναι εξίσου βασικό, διατηρώντας μόνο ένα αρχείο αρχείων για το πολύ 30 ημέρες. Αυτό έρχεται σε πλήρη αντίθεση με το SpiderOak ONE, για παράδειγμα (διαβάστε την κριτική μας στο SpiderOak), το οποίο σας επιτρέπει να ανακτήσετε διαγραμμένα και τροποποιημένα αρχεία χωρίς ημερομηνία λήξης.

  Ωστόσο, υπάρχουν ορισμένες δυνατότητες Backblaze που αξίζει να αναφερθούν. Πρώτα προς τα πάνω είναι η λειτουργία κοινής χρήσης, η οποία σας επιτρέπει να δημιουργήσετε εύκολα έναν σύνδεσμο που μπορείτε να μοιραστείτε με οποιονδήποτε τρόπο επιλέξετε. Αυτό το βάζει μπροστά από το IDrive από αυτήν την άποψη, καθώς η μόνη του επιλογή είναι να στείλετε μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου τον σύνδεσμο μέσω email.

  Backblaze-Share-With-Link

  Μια άλλη ωραία συμπερίληψη είναι η δυνατότητα κληρονομιάς καταστάσεων αντιγράφων ασφαλείας από προηγούμενους υπολογιστές. Εάν έχετε αλλάξει συσκευές, αυτό σημαίνει ότι μπορείτε να δημιουργήσετε αντίγραφα ασφαλείας του νέου υπολογιστή σας χωρίς να σπαταλήσετε το Backblaze χρόνο και πόρους για να επαναφορτώσετε αρχεία που έχετε ήδη δημιουργήσει αντίγραφα ασφαλείας.

  Backblaze-Inherit-Backup-State

  Τέλος, και κάπως περίεργα, ο πελάτης ιστού του Backblaze σάς δίνει τη δυνατότητα να εντοπίσετε τον υπολογιστή σας σε περίπτωση απώλειας ή κλοπής. Αυτή είναι μια ασυνήθιστη λειτουργία για μια διαδικτυακή υπηρεσία δημιουργίας αντιγράφων ασφαλείας, ωστόσο είναι ευπρόσδεκτη. 

  Backblaze-Find-Computer

  Για να χρησιμοποιήσετε τη λειτουργία, πρέπει να ενεργοποιήσετε τη ρύθμιση “χαρτογράφησης” του πελάτη ιστού και να ελπίζετε ότι όποιος έχει τη συσκευή σας να συνδεθεί στο Διαδίκτυο χωρίς πρώτα να κάνει πλήρη διαγραφή των δίσκων σας.

  Τιμολόγηση

  Η δομή τιμολόγησης του Backblaze είναι τόσο απλή όσο γίνεται και οι τιμές είναι λογικές σε σύγκριση με άλλες διαδικτυακές υπηρεσίες δημιουργίας αντιγράφων ασφαλείας. 

  Υπάρχει μόνο ένα πρόγραμμα για να διαλέξετε – το προσωπικό απεριόριστο πρόγραμμα – το οποίο παρέχει απεριόριστο χώρο αποθήκευσης για 6 $ ανά μήνα. Μπορείτε να εξοικονομήσετε χρήματα με την εγγραφή σας για ένα ολόκληρο έτος ή δύο χρόνια, οπότε η υπηρεσία θα σας προσφέρει 60 $ ετησίως ή 110 $ για δύο.

  Αν και το πρόγραμμα προσφέρει απεριόριστη δημιουργία αντιγράφων ασφαλείας, το ίδιο δεν ισχύει για τις συσκευές. Κάθε πρόγραμμα μπορεί να δημιουργήσει αντίγραφα ασφαλείας μόνο ενός υπολογιστή, οπότε αν έχετε πολλές συσκευές που θέλετε να ασφαλίσετε, ίσως να εξυπηρετηθείτε καλύτερα με διαφορετικό πάροχο αντιγράφων ασφαλείας αντί να αγοράσετε πολλές άδειες Backblaze.

  Τούτου λεχθέντος, αν το μόνο που χρειάζεστε είναι μία μόνο συσκευή, τότε το κόστος του Backblaze είναι λογικό, με μόνο το Carbonite να μπορεί να το ταιριάζει ενώ παράλληλα παρέχει απεριόριστο χώρο αποθήκευσης. Αν θέλετε να δείτε πώς συσσωρεύονται μεταξύ τους, ρίξτε μια ματιά στη σύγκριση Backblaze εναντίον Carbonite.

  Επειδή μπορείτε να πληρώνετε ανά μήνα, μπορείτε εύκολα να δοκιμάσετε το Backblaze χωρίς να δεσμεύσετε πάρα πολλά χρήματα. Επιπλέον, η εταιρεία προσφέρει επίσης δωρεάν δοκιμαστική περίοδο 15 ημερών, εάν βρίσκεστε στο φράχτη.

  Ευκολία στη χρήση

  Το αποτέλεσμα της έλλειψης λειτουργιών του Backblaze είναι ότι είναι απίστευτα εύκολο να ρυθμίσετε και να ξεκινήσετε, αρκεί να είστε ευτυχείς να αφήσετε τον πελάτη να επιλέξει τι θα υποστηρίζεται. Εάν το μόνο που χρειάζεστε είναι ένα βασικό αντίγραφο ασφαλείας της συσκευής σας, τότε η χρήση του Backblaze είναι πολύ εύκολο.

  Παρόλο που το UI σίγουρα δεν θα κερδίσει βραβεία αισθητικής, είναι λειτουργικό και απλό, με αποτέλεσμα μια καθαρή εμπειρία χρήστη χωρίς πολύ χώρο για σύγχυση. 

  Backblaze-Main-Panel

  Οι περισσότερες ενέργειες συμβαίνουν στον κύριο πίνακα του πελάτη. Εδώ μπορείτε να δείτε την πρόοδο του αντιγράφου ασφαλείας σας, καθώς και το κουμπί έναρξης. Όλα τα υπόλοιπα βρίσκονται στο μενού ρυθμίσεων, το οποίο χωρίζεται σε οκτώ καρτέλες: ρυθμίσεις, απόδοση, χρονοδιάγραμμα, εξαιρέσεις, ασφάλεια, αρχεία που έχουν προγραμματιστεί για δημιουργία αντιγράφων ασφαλείας, αναφορές και ζητήματα.

  Backblaze-Ρυθμίσεις

  Στην καρτέλα “Ρυθμίσεις”, μπορείτε να ορίσετε προειδοποιήσεις όταν δεν έχετε δημιουργήσει αντίγραφα ασφαλείας για ένα ορισμένο χρονικό διάστημα, να ορίσετε μια προσωρινή μονάδα δεδομένων – που είναι το σημείο όπου το Backblaze αποθηκεύει τα αρχεία που ετοιμάζει να μεταφέρει – καθώς και να δημιουργήσετε αντίγραφα ασφαλείας κληρονομιά και αποφασίστε τι σκληρούς δίσκους θέλετε να δημιουργήσετε αντίγραφα ασφαλείας.

  Backblaze-Performance

  Η καρτέλα “απόδοση” σας δίνει μια εκτίμηση για το πόσο γρήγορα μπορείτε να ανεβάσετε αρχεία, καθώς και τις επιλογές για περιορισμό και πολλαπλή νηματοποίηση. Δεν θεωρήσαμε ότι αυτές οι εκτιμήσεις ήταν πολύ χρήσιμες, καθώς φαινόταν να κυμαίνονται συνεχώς και σπάνια αντικατοπτρίζουν την πραγματική ταχύτητα σύνδεσης ή το ρυθμό μεταφόρτωσης.

  Πρόγραμμα Backblaze

  Στο “πρόγραμμα” έχετε ένα μόνο αναπτυσσόμενο μενού που σας επιτρέπει να επιλέξετε μεταξύ συνεχούς, προγραμματισμένης (μία φορά την ημέρα) και μη αυτόματης δημιουργίας αντιγράφων ασφαλείας.

  Η καρτέλα “εξαιρέσεις” είναι πιθανώς αυτή που θα καταλήξετε να χρησιμοποιείτε περισσότερο, καθώς εδώ μπορείτε να ασκήσετε κάποιο έλεγχο σχετικά με τα αρχεία δημιουργίας αντιγράφων ασφαλείας στο cloud. 

  Backblaze-Εξαιρέσεις

  Εκτός από την επιλογή φακέλων για εξαίρεση – κάτι που είναι λίγο ενοχλητικό επειδή μπορείτε να επιλέξετε μόνο έναν κάθε φορά – μπορείτε επίσης να πληκτρολογήσετε τα ονόματα των επεκτάσεων αρχείων των τύπων αρχείων που θέλετε να αγνοήσετε. Τα αρχεία συστήματος και ορισμένοι μεγάλοι τύποι αρχείων εισάγονται εδώ από προεπιλογή.

  Backblaze-Ασφάλεια

  Η καρτέλα “ασφάλεια” είναι αρκετά barebones, με μοναδικό σκοπό να σας παρέχει ορισμένες πληροφορίες σχετικά με την ασφάλεια του Backblaze και ένα κουμπί για τη δημιουργία του ιδιωτικού σας κλειδιού.

  Backblaze-Files-Schedched-For-Backup

  Η επόμενη καρτέλα ονομάζεται “αρχεία προγραμματισμένα για δημιουργία αντιγράφων ασφαλείας” και περιλαμβάνει ακριβώς αυτό που λέει. Αυτή είναι απλώς μια λίστα κειμένων νέων ή τροποποιημένων αρχείων που θα δημιουργηθούν αντίγραφα ασφαλείας για την επόμενη εκτέλεση. Δυστυχώς, δεν μπορείτε να κάνετε κλικ στα αρχεία της λίστας για να μεταφερθείτε στην τοποθεσία τους, κάτι που φαίνεται να είναι προφανές για να συμπεριληφθεί.

  Backblaze-Αναφορές

  Οι δύο τελευταίες καρτέλες, “αναφορές” και “ζητήματα” δεν είναι πολύ ενδιαφέρουσες. Παρόλο που οι “αναφορές” ακούγονται σαν να περιέχουν αρχεία καταγραφής, το μόνο που κάνει είναι να σας πει πώς αναλύονται τα αντίγραφα ασφαλείας των αρχείων σας σε κατηγορίες, όπως βίντεο ή έγγραφα. Εν τω μεταξύ, η καρτέλα “ζητήματα” είναι όπου αναφέρονται σφάλματα.

  Θέματα Backblaze

  Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι η έλλειψη πληροφοριών που σας παρέχει το Backblaze σχετικά με το αντίγραφο ασφαλείας σας. Παρόλο που μπορείτε να δείτε ποιο αρχείο μεταφορτώνεται αυτήν τη στιγμή, δεν σας ενημερώνεται για την ταχύτητα της μεταφόρτωσής σας, πόσο μακριά βρίσκεται το τρέχον αρχείο ή εκτιμώμενος χρόνος ολοκλήρωσης. 

  Εάν είστε το είδος του ατόμου που του αρέσει να ξέρει ακριβώς τι συμβαίνει ανά πάσα στιγμή, τότε η χρήση του Backblaze μπορεί να είναι κάπως απογοητευτική.

  Backblaze-Backup-In-Progress

  Από προεπιλογή, το Backblaze σαρώνει τους σκληρούς δίσκους σας κατά την εκκίνηση του υπολογιστή. Για να αναγκάσετε μια νέα σάρωση χωρίς επανεκκίνηση, πρέπει να κρατήσετε πατημένο το πλήκτρο “alt” και να κάνετε κλικ στο κουμπί “επιλογές επαναφοράς …”. 

  Αυτό δεν είναι ακριβώς διαισθητικό και παρόλο που εκτιμούμε ότι το Backblaze έχει σχεδιαστεί για να είναι ελαφρύ – κάτι που αποκλείει τη συνεχή σάρωση των δίσκων σας – ένα ειδικό κουμπί για μη αυτόματη σάρωση δεν θα ήταν εκτός λειτουργίας.

  Backblaze-Force-Scan

  Backblaze Web Client και εφαρμογή για κινητά

  Ο διαδικτυακός πελάτης Backblaze είναι αρκετά βασικός. Αφού συνδεθείτε στον λογαριασμό σας, σας δίνεται μια επισκόπηση των συσκευών και των αρχείων σας, καθώς και ένα μενού για την επαναφορά των αντιγράφων ασφαλείας σας. Μπορείτε επίσης να αποκτήσετε πρόσβαση σε μια λίστα με τις προηγούμενες ενέργειες επαναφοράς και τα αρχεία που έχετε μοιραστεί με άλλους.

  Backblaze-Web-Client-Restore

  Εδώ μπορείτε επίσης να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις του λογαριασμού σας, όπως τα στοιχεία επικοινωνίας και τον έλεγχο ταυτότητας δύο παραγόντων. Τέλος, ο πελάτης Ιστού σάς δίνει επίσης πρόσβαση στη δυνατότητα “εύρεση του υπολογιστή μου”, την οποία καλύψαμε νωρίτερα σε αυτό το άρθρο.

  Backblaze-Ρυθμίσεις λογαριασμού

  Η εφαρμογή Backblaze για κινητά είναι εξίσου βασική. Είναι διαθέσιμο τόσο για Android όσο και για iPhone και ουσιαστικά υπάρχει μόνο για να παρέχει πρόσβαση σε κινητά στα αντίγραφα ασφαλείας των δεδομένων σας. Μπορείτε να κοιτάξετε μέσω των αντιγράφων ασφαλείας των συσκευών σας και να κατεβάσετε αρχεία, αλλά αυτό είναι σχεδόν.

  Backblaze-Mobile-App

  Δημιουργία αντιγράφων ασφαλείας αρχείων & Αποκατάσταση

  Παρόλο που φωτίζει πιο προηγμένες λειτουργίες, αν ψάχνετε απλώς για ένα απλό αντίγραφο ασφαλείας, το Backblaze ολοκληρώνει τη δουλειά. Σύμφωνα με τη γενική φιλοσοφία της εταιρείας, δεν σας παρέχεται πολύς έλεγχος στη διαδικασία, εκτός από τη ρύθμιση εξαιρέσεων και την αλλαγή των επιλογών για πεταλούδα και πολλαπλά νήματα.

  Backblaze-Εγκατάσταση

  Όπως αναφέρεται στην ενότητα “ευκολία χρήσης” παραπάνω, το Backblaze επιλέγει αυτόματα ποια αρχεία στον υπολογιστή σας πρέπει να δημιουργηθούν αντίγραφα ασφαλείας. Από προεπιλογή, αυτό είναι βασικά όλα τα αρχεία συστήματος φραγής και ορισμένοι τύποι αρχείων που είναι συνήθως πολύ μεγάλοι, όπως τα ISO.

  Backblaze-Default-Εξαιρέσεις

  Εάν θέλετε να ασκήσετε κάποιο έλεγχο στη διαδικασία δημιουργίας αντιγράφων ασφαλείας, κάτι τέτοιο είναι αρκετά κουραστικό. Ο αποκλεισμός των τύπων αρχείων είναι αρκετά απλός – απλώς πληκτρολογήστε την επέκταση αρχείου στο πλαίσιο κειμένου που βρίσκεται στην καρτέλα “εξαιρέσεις” των ρυθμίσεων – αλλά ο αποκλεισμός φακέλων είναι περισσότερο επίπονος. Μπορείτε να το κάνετε στην ίδια καρτέλα, αλλά ο πελάτης σας επιτρέπει μόνο να επιλέξετε έναν φάκελο κάθε φορά.

  Backblaze-Exclude-Folder

  Για το πρόγραμμα δημιουργίας αντιγράφων ασφαλείας, μπορείτε να επιλέξετε μεταξύ συνεχούς, προγραμματισμένης ή μη αυτόματης δημιουργίας αντιγράφων ασφαλείας. Το προγραμματισμένο αντίγραφο ασφαλείας μπορεί να ρυθμιστεί να λειτουργεί μόνο μία φορά την ημέρα, κάτι που είναι λίγο περιορισμένο. Για να εκτελέσετε ένα μη αυτόματο αντίγραφο ασφαλείας, απλά πρέπει να κάνετε κλικ στο κουμπί “δημιουργία αντιγράφων ασφαλείας τώρα” στην κύρια σελίδα του πελάτη.

  Προγραμματισμός Backblaze

  Από προεπιλογή, το Backblaze θα χειρίζεται αυτόματα το γκάζι και το νήμα. Εάν δεν σας αρέσει αυτό, έχετε τη δυνατότητα να ορίσετε με μη αυτόματο τρόπο πόσα νήματα πρέπει να χρησιμοποιεί η εφαρμογή για τη μεταφόρτωση, καθώς και εάν πρέπει ή όχι να επιταχυνθεί η ταχύτητα σε αργές συνδέσεις για να εξοικονομήσετε εύρος ζώνης για άλλο λογισμικό και συσκευές. 

  Backblaze-Throttle-And-Threading

  Τα αντίγραφα ασφαλείας εκτελούνται χρησιμοποιώντας έναν αλγόριθμο επιπέδου μπλοκ, που σημαίνει ότι δεν θα σπαταλήσετε χρόνο ή πόρους για την επαναφόρτωση ολόκληρων αρχείων, αλλά μόνο τα μέρη που έχουν αλλάξει.

  Παρόλο που μπορείτε να δημιουργήσετε αντίγραφα ασφαλείας εξωτερικών δίσκων, πρέπει να το κάνετε τουλάχιστον μία φορά κάθε 30 ημέρες για να αποφύγετε τη διαγραφή των αρχείων από το Backblaze. 

  Για να μην συμβεί αυτό τυχαία, το Backblaze σάς στέλνει μια προειδοποίηση μετά από 14, 21 και 28 ημέρες για να σας υπενθυμίσει να επανασυνδέσετε τη μονάδα δίσκου και να εκτελέσετε ένα αντίγραφο ασφαλείας. Με παρόμοιο τρόπο, μπορείτε επίσης να ζητήσετε από το Backblaze να σας ειδοποιεί όταν έχουν περάσει επτά ημέρες χωρίς αντίγραφο ασφαλείας.

  Άλλες μορφές δημιουργίας αντιγράφων ασφαλείας – συμπεριλαμβανομένων των μονάδων δίσκου NAS, των κινητών συσκευών και των διακομιστών – δεν περιλαμβάνονται στο Backblaze και δεν υπάρχει τρόπος να εκτελέσετε ένα υβριδικό αντίγραφο ασφαλείας, το οποίο αποτελεί συνδυασμό μεταξύ της δημιουργίας αντιγράφων ασφαλείας των δεδομένων σας τοπικά και στο cloud. 

  Κλωνοποίηση Drive Backblaze

  Επίσης, δεν μπορείτε να δημιουργήσετε έναν κλώνο της μονάδας σας, ο οποίος θα σας επέτρεπε να αναπαραγάγετε το σύστημά σας σε μια νέα συσκευή. Εάν αυτές οι λειτουργίες είναι σημαντικές για εσάς, σας συνιστούμε να ελέγξετε το IDrive, καθώς περιλαμβάνει όλα όσα μόλις αναφέραμε και πολλά άλλα.

  Αντί να κάνετε επαναφορά μέσω του υπολογιστή-πελάτη της επιφάνειας εργασίας, το Backblaze απαιτεί από εσάς να συνδεθείτε στην ηλεκτρονική του πλατφόρμα για να ανακτήσετε τα δεδομένα σας. Αυτό παρουσιάζει μερικές σοβαρές επιπτώσεις στην ασφάλεια και το απόρρητο, τις οποίες θα καλύψουμε αργότερα σε αυτό το άρθρο, και επίσης αισθάνεται λίγο αδέξια.

  Backblaze-Web-Client-Restore

  Εάν η λήψη των δεδομένων σας απευθείας μέσω του προγράμματος περιήγησης δεν σας ενδιαφέρει, μπορείτε επίσης να εγκαταστήσετε το “Backblaze downloader”, το οποίο είναι μια αυτόνομη εφαρμογή που σας επιτρέπει να κάνετε λήψη των αποκατεστημένων αρχείων που προετοιμάσατε στον υπολογιστή-πελάτη ιστού.

  Backblaze-Downloader

  Η προεπιλεγμένη επιλογή επαναφοράς είναι η λήψη ενός συμπιεσμένου φακέλου που περιέχει τα δεδομένα σας. Εάν το αντίγραφο ασφαλείας σας είναι μεγάλο, μπορείτε επίσης να επιλέξετε να σας αποσταλεί φυσικά. Αυτό μπορεί να έχει τη μορφή είτε μιας μονάδας flash USB – εάν το αντίγραφο ασφαλείας σας δεν υπερβαίνει τα 256 GB – ή ενός εξωτερικού σκληρού δίσκου χωρητικότητας έως 8 TB.

  Backblaze-Recovery-Options

  Ωστόσο, και οι δύο αυτές επιλογές φέρουν επιπλέον χρεώσεις, με τη μονάδα flash να κοστίζει 99 $ ανά επαναφορά και ο εξωτερικός σκληρός δίσκος να έρχεται στα 189 $.

  Ταχύτητα

  Η ταχύτητα είναι ένα απίστευτα σημαντικό κριτήριο κατά την επιλογή μιας υπηρεσίας δημιουργίας αντιγράφων ασφαλείας cloud, ειδικά κατά τη μεταφόρτωση μεγάλου όγκου δεδομένων, κάτι που είναι κοινό, τουλάχιστον για το αρχικό αντίγραφο ασφαλείας.

  Για να ελέγξουμε την ταχύτητά του, ανεβάσαμε ένα φάκελο 3,61 GB μέσω σύνδεσης λήψης 20Mbps και 10Mbps. 

  Θεωρητικά, εάν η σύνδεση ήταν απόλυτα σταθερή και δεν υπήρχε μικρή ή καθόλου κίνηση στους διακομιστές του Backblaze, αυτό θα σήμαινε ότι η λήψη μας θα διαρκούσε περίπου μισή ώρα και η μεταφόρτωση περίπου μια ώρα. Ρεαλιστικά, θα θέλαμε να γίνουν μέσα σε μιάμιση και τρεις ώρες, αντίστοιχα. Όπως πάντα, κάναμε δύο φορές τη μεταφόρτωση και τη λήψη και καταγράψαμε κατά μέσο όρο τα αποτελέσματα.

  Πρώτη προσπάθεια: Δεύτερη προσπάθεια: Μέσος όρος:
  Χρόνος μεταφόρτωσης:06:24:0003:17:0004:50:30
  Χρόνος λήψης:01:23:0001:46:0001:34:30

  Όπως μπορείτε να δείτε, ο χρόνος λήψης ταιριάζει αρκετά στις προσδοκίες μας, αλλά δυστυχώς η μεταφόρτωση στο cloud storage χρειάστηκε περισσότερο χρόνο από ό, τι ελπίζαμε. Για το αρχικό αντίγραφο ασφαλείας, αφήσαμε το Backblaze να χειριστεί το γκάζι και το multithreading, ενώ για τη δεύτερη προσπάθεια το ρυθμίσαμε χειροκίνητα στη μέγιστη απόδοση και τέσσερα νήματα, τα οποία φαινόταν να βοηθούν.

  Λάβετε υπόψη ότι αυτή η δοκιμή πραγματοποιήθηκε στην Ασία, περίπου όσο μπορείτε από το κέντρο δεδομένων των ΗΠΑ που χρησιμοποιούσαμε. Κατά την εκτέλεση αντιγράφων ασφαλείας cloud από τη Βόρεια Αμερική ή την Ευρώπη, θα πρέπει να έχετε καλύτερα αποτελέσματα. Εάν είστε περίεργοι ποια θα είναι η ταχύτητα της σύνδεσής σας, μπορείτε να χρησιμοποιήσετε το εργαλείο δοκιμής του Backblaze για να το καταλάβετε.

  Backblaze-Test-Εργαλείο

  Ασφάλεια

  Το Backblaze διαθέτει αρκετά καλή ασφάλεια, τόσο από πλευράς δικτύου όσο και από κέντρα φυσικών δεδομένων. Ωστόσο, η κρυπτογράφηση δεν είναι τόσο καλή όσο θα μπορούσε, ειδικά αν ληφθεί υπόψη ότι η εφαρμογή ιδιωτικών κλειδιών είναι σοβαρά ελαττωματική.

  Κατά τη δημιουργία αντιγράφων ασφαλείας των δεδομένων σας με το Backblaze, τα αρχεία σας προστατεύονται χρησιμοποιώντας κρυπτογράφηση AES 128-bit τόσο σε κατάσταση ηρεμίας όσο και κατά τη μεταφορά. Όταν τα αρχεία σας μεταφέρονται στο cloud, το SSL χρησιμοποιείται για να διασφαλίσει ότι παραμένει ιδιωτικό. 

  Παρόλο που η κρυπτογράφηση 256-bit θα ήταν ιδανική, το AES 128-bit θα πρέπει να είναι αρκετό για τη συντριπτική πλειονότητα των χρηστών. Αν θέλετε να μάθετε περισσότερα σχετικά με τη διαφορά, ανατρέξτε στην περιγραφή της κρυπτογράφησης.

  Backblaze-Παρέχετε-Ιδιωτικό-Κλειδί

  Η ιδιωτική κρυπτογράφηση δεν είναι ενεργοποιημένη από προεπιλογή, απαιτώντας από τους χρήστες να το ρυθμίσουν χειροκίνητα. Ανεξάρτητα, υπάρχει ένα θεμελιώδες ελάττωμα – τουλάχιστον από άποψη ασφάλειας – στον τρόπο με τον οποίο το Backblaze το εφαρμόζει. Ο μόνος τρόπος για να επαναφέρετε τα αρχεία σας είναι μέσω του προγράμματος-πελάτη Ιστού. Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να παρέχετε στο Backblaze το ιδιωτικό κλειδί κρυπτογράφησής σας για να ανακτήσετε τα δεδομένα σας.

  Backblaze-Παρέχετε-Ιδιωτικό-Κλειδί

  Παρόλο που το Backblaze ισχυρίζεται ότι το κλειδί ξεφορτώνεται από τα συστήματά του τη στιγμή που έχει χρησιμοποιηθεί, αυτό αφήνει ακόμα την πόρτα ανοιχτή για πράγματα όπως επιθέσεις man-in-the-middle, εάν το δίκτυο ή οι διακομιστές του Backblaze έχουν παραβιαστεί.

  Εκτός από αυτήν τη σημαντική προειδοποίηση, η ασφάλεια του Backblaze είναι κορυφαία. Μπορείτε να ενεργοποιήσετε τον έλεγχο ταυτότητας δύο παραγόντων για να καταστήσετε πιο δύσκολη την πρόσβαση του λογαριασμού σας στους εγκληματίες του κυβερνοχώρου. Επιπλέον, τα ίδια τα κέντρα φυσικών δεδομένων προστατεύονται από μη εξουσιοδοτημένη πρόσβαση χρησιμοποιώντας βιομετρική ασφάλεια και από φυσικές καταστροφές, όπως πυρκαγιά ή σεισμοί.

  Μυστικότητα

  Όπως και με την ασφάλεια, το Backblaze προσφέρει αξιοπρεπή ιδιωτικότητα που παρεμποδίζεται από την λανθασμένη εφαρμογή της ιδιωτικής κρυπτογράφησης, καθώς και από την τοποθεσία των κέντρων δεδομένων του.

  Όπως αναφέρθηκε στην προηγούμενη ενότητα, ο τρόπος με τον οποίο το Backblaze χειρίζεται τη διαδικασία επαναφοράς του σημαίνει ότι πρέπει να εγκαταλείψετε το ιδιωτικό σας κλειδί εάν θέλετε να ανακτήσετε τα δεδομένα σας. 

  Δεν θα χάσουμε το χρόνο σας επαναλαμβάνοντας γιατί αυτό μπορεί να έχει καταστροφικά αποτελέσματα, αλλά αρκεί να πούμε ότι είναι εξίσου βλαβερό για την ιδιωτική ζωή όπως και για την ασφάλεια. Σημαίνει επίσης ότι το Backblaze δεν είναι υπηρεσία μηδενικής γνώσης.

  Επιπλέον, τα περισσότερα κέντρα δεδομένων του Backblaze βρίσκονται στις Η.Π.Α., μια χώρα που φημίζεται για τους κακούς νόμους περί απορρήτου στο διαδίκτυο και την προθυμία της να παρακάμψει ποιες προστασίες υπάρχουν με τη μορφή προγραμμάτων όπως το PRISM ή νόμοι όπως το Patriot Act. 

  Επιπλέον, η ύπαρξη του κατασκοπευτικού δικτύου Five Eyes σημαίνει ότι εάν οι αρχές των ΗΠΑ παρακολουθούν τα δεδομένα σας, θα μπορούσαν να κοινοποιηθούν και σε άλλες χώρες.

  Ωστόσο, έχετε τη δυνατότητα να συνδέσετε τον λογαριασμό σας στο κέντρο δεδομένων του Backblaze στο Άμστερνταμ. Ωστόσο, αυτό δεν είναι ακριβώς ιδανικό, δεδομένου ότι η Ολλανδία είναι η πιο ασύρματη χώρα στην Ευρώπη (για την οποία μπορείτε να διαβάσετε περισσότερα στον οδηγό μας για το καλύτερο VPN για την Ολλανδία). 

  Η επιλογή αλλαγής της περιοχής σας είναι απίστευτα εύκολο να χάσετε, καθώς είναι ένα προαιρετικό πεδίο στην κάτω γωνία της φόρμας εγγραφής κατά τη δημιουργία του λογαριασμού σας για πρώτη φορά. Εάν δεν επιλέξετε μια περιοχή, θα προεπιλεγεί στη δυτική ακτή των ΗΠΑ και δεν υπάρχει τρόπος να το αλλάξετε αργότερα χωρίς να δημιουργήσετε νέο λογαριασμό.

  Περιοχή Backblaze-Sign-Up

  Πολιτική απορρήτου Backblaze

  Ωστόσο, το Backblaze φαίνεται να ενδιαφέρεται πραγματικά για το απόρρητο των χρηστών του. Η πολιτική απορρήτου είναι σαφής και περιεκτική, και δηλώνει ότι το Backblaze δεν θα κοινοποιήσει ποτέ ούτε θα πουλήσει τα μεταδεδομένα που συλλέγει σε κανέναν, εκτός εάν είναι αξιόπιστος συνεργάτης που συμμετέχει στην παροχή της υπηρεσίας ή για συμμόρφωση με νόμο ή κανονισμό. 

  Αυτές οι προειδοποιήσεις είναι στάνταρ σε όλους τους κλάδους αποθήκευσης cloud και online backup, οπότε το Backblaze δεν είναι ξεκάθαρο σε αυτό το θέμα. Όσον αφορά αυτά τα μεταδεδομένα, αποτελείται από τη διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου και τον κωδικό πρόσβασής σας, καθώς και από τα στοιχεία χρέωσής σας. 

  Συλλέγονται επίσης ορισμένες λεπτομέρειες σχετικά με τη συσκευή σας, όπως το λειτουργικό σας σύστημα και τα στατιστικά στοιχεία χρήσης, αλλά αφαιρούνται προσωπικά αναγνωριστικά. Αυτά τα δεδομένα χρησιμοποιούνται εσωτερικά για ανάπτυξη και ανάλυση, η οποία και πάλι είναι αρκετά τυπική σε ολόκληρο τον κλάδο δημιουργίας αντιγράφων ασφαλείας cloud.

  Backblaze-Πολιτική απορρήτου

  Όσον αφορά τα πραγματικά αρχεία σας που είναι αποθηκευμένα στους διακομιστές του Backblaze, αυτά είναι απολύτως εμπιστευτικά και οι όροι και οι προϋποθέσεις δηλώνουν οριστικά ότι θα έχουν πρόσβαση μόνο με τη συγκατάθεσή σας και για την παροχή της βασικής λειτουργικότητας της υπηρεσίας. 

  Τούτου λεχθέντος, το Backblaze διατηρεί το δικαίωμα να αφαιρέσει τα αρχεία σας για οποιονδήποτε λόγο, αν και μάλλον θα το έκανε μόνο για την αφαίρεση παράνομων υλικών.

  Backblaze-Όροι-και-Προϋποθέσεις

  Το Backblaze συμμορφώνεται με το GDPR και συμμορφώνεται με το EU / Swiss Privacy Shield για διεθνείς μεταφορές δεδομένων, αλλά δεν συμμορφώνεται με το HIPAA. Έτσι, εάν πρέπει να δημιουργήσετε αντίγραφα ασφαλείας τυχόν εμπιστευτικών ιατρικών αρχείων, θα πρέπει να χρησιμοποιήσετε μια διαφορετική υπηρεσία, όπως το IDrive ή το SpiderOak ONE.

  Bacbkblaze-Privacy-Shield

  Υποστήριξη

  Το Backblaze παρέχει πολλές επιλογές για να σας βοηθήσει να λύσετε τυχόν προβλήματα που αντιμετωπίζετε με την υπηρεσία. Με ένα εξυπηρετικό και ανταποκρινόμενο τμήμα εξυπηρέτησης πελατών, καθώς και εκτεταμένους πόρους αυτοβοήθειας, δεν μπορούμε να διαμαρτυρηθούμε σε αυτήν την κατηγορία.

  Παρόλο που δεν υπάρχει τηλεφωνική υποστήριξη, μπορείτε να επικοινωνήσετε με το Backblaze για βοήθεια είτε υποβάλλοντας αίτημα μέσω email είτε χρησιμοποιώντας τη λειτουργία ζωντανής συνομιλίας. Η συνομιλία είναι ανοιχτή από Δευτέρα έως Παρασκευή, από τις 9 π.μ. έως τις 12 μ.μ. και από τη 1 μ.μ. έως 5 μ.μ. PST. 

  Backblaze-Υποστήριξη-Σελίδα

  Για να ελέγξουμε την ανταπόκριση της υποστήριξής της, στείλαμε ένα αίτημα μέσω email και λάβαμε μια απάντηση εντός μιας ημέρας, η οποία είναι πραγματικά όσο θα μπορούσατε να ζητήσετε, καθώς υπάρχει μια επιλογή συνομιλίας εάν χρειάζεστε πιο άμεση υποστήριξη.

  Backblaze-FAQ-Σελίδα

  Η σελίδα Backblaze FAQ είναι επίσης εξαιρετική, παρέχοντας σας λύσεις σε ένα πλήθος από τα πιο συνηθισμένα ζητήματα με την υπηρεσία, όλα οργανωμένα σε κατηγορίες με δυνατότητα αναζήτησης..

  Η ετυμηγορία

  Αυτό ολοκληρώνει την κριτική μας για το Backblaze. Χωρίς αμφιβολία, είναι ένας ισχυρός υποψήφιος δημιουργίας αντιγράφων ασφαλείας στο cloud, αν και το Backblaze θυσιάζει χαρακτηριστικά για μια πιο απλοποιημένη εμπειρία. Αυτό το καθιστά μια εξαιρετική επιλογή για όσους θέλουν απλά να χρησιμοποιούν το Backblaze για να εκτελούν τακτικά αντίγραφα ασφαλείας στο σύστημά τους χωρίς να χρειάζεται να ανησυχούν πάρα πολύ για τις λεπτομέρειες.

  Ωστόσο, η εστίασή του στην παροχή μιας απλής εμπειρίας βλάπτει το Backblaze στον τρόπο των λειτουργιών, καθώς δεν περιλαμβάνονται πολλές κοινές επιλογές δημιουργίας αντιγράφων ασφαλείας. 

  Ομοίως, το Backblaze μπορεί μερικές φορές να είναι απογοητευτικό λόγω του χαμηλού επιπέδου ελέγχου της διαδικασίας δημιουργίας αντιγράφων ασφαλείας και του πόσο λίγες πληροφορίες έχετε δοθεί σχετικά με την πρόοδό του. Εάν αυτά τα πράγματα σας ενοχλούν, φροντίστε να διαβάσετε τις άλλες διαδικτυακές κριτικές αντιγράφων ασφαλείας για να βρείτε μια εναλλακτική λύση.

  Τι πιστεύετε για την κριτική Backblaze; Συμφωνείτε ότι είναι μια καλή υπηρεσία δημιουργίας αντιγράφων ασφαλείας στο διαδίκτυο για όσους αναζητούν ένα απλό και απλοποιημένο αλλά απεριόριστο πρόγραμμα δημιουργίας αντιγράφων ασφαλείας; Ή προτιμάτε μια υπηρεσία που προσφέρει περισσότερο έλεγχο, δημιουργία αντιγράφων ασφαλείας για περισσότερους από έναν υπολογιστές και καλύτερη ιδιωτική κρυπτογράφηση; Ενημερώστε μας στα σχόλια παρακάτω. Ευχαριστούμε που το διαβάσατε.

  Kim Martin Administrator
  Sorry! The Author has not filled his profile.
  follow me
   Like this post? Please share to your friends:
   Adblock
   detector
   map