Google Stadia vs Shadow: Goliath و David با هم در سال 2020 ملاقات می کنند

Google Stadia و Shadow دو بزرگترین نام در بازی های ابری هستند. هر دو تجربه عالی در زمینه بازی از راه دور ارائه می دهند و در بهترین راهنمای بازی ابری ما امتیاز کسب می کنند. با این حال ، در این مقایسه Google Stadia vs Shadow ، فقط یک نفر می تواند پیروز ظاهر شود. 

ما می خواهیم خدمات را در پشتیبانی از بازی ، پشتیبانی دستگاه ، پوشش ، عملکرد ، قیمت گذاری ، سهولت استفاده و ویژگی های آن مقایسه کنیم تا ببینیم گزینه مناسب برای پول شما کدام است. Google Stadia و Shadow رویکردهای بسیار متفاوتی نسبت به بازی های ابری دارند ، و ما تمام این تفاوت ها را در طول این راهنما در نظر خواهیم گرفت. 

با این وجود ، باید به بررسی Google Stadia و بررسی Shadow ما نگاهی بیندازید. این مقایسه Google Stadia vs Shadow به معنای خوب مقایسه این دو است ، اما جای بحث را در مورد گزینه های دیگر باقی نمی گذارد. ما سایر سرویس های بازی ابری را برای نقاط مرجع به ارمغان می آوریم ، اما این مقایسه عمدتاً روی دو رقیب ما متمرکز است.

راه اندازی یک مبارزه: Google Stadia vs Shadow

ما هفت دور داریم با مقایسه Google Stadia و Shadow در دسته بندی های مختلف. هر دور یک امتیاز دارد و ما به هر کدام از خدمات که فکر می کنیم در یک دور خاص بهتر است ، اشاره خواهیم کرد. در پایان ، ما نمرات نهایی را جمع می کنیم و برنده اعلام می کنیم. 

اعطای یک امتیاز همیشه قطع نیست. با توجه به اینکه چگونه بازی های ابری جوان به عنوان یک فناوری است ، گفتن یک سرویس کاملاً بهتر از سایر گروه ها است. به عنوان مثال ، Google Stadia خیلی بیشتر از Shadow را در بر می گیرد ، اما تا زمانی که در منطقه ای زندگی می کنید که Shadow پشتیبانی می شود ، تفاوت ایجاد نمی کند.. 

به همین دلیل ، ما توصیه می کنیم از نمرات خود به عنوان شاخص استفاده کنیم نه یک جواب مشخص. برخی از دورها مانند عملکرد مشخص است. با این حال ، دیگران به محل زندگی شما ، بودجه شما و موارد دیگر بستگی دارند. 

به جای اینکه فقط برندگان را ببندید ، توصیه می کنیم در هر دور از این مقایسه Google Stadia vs Shadow مطالعه کنید تا درمورد اینکه چرا ما یک سرویس را بر دیگری انجام دادیم ، مطالعه کنید..

1

کتابخانه بازی

وقتی صحبت از پشتیبانی بازی می شود ، واقعاً هیچ رقابتی بین Google Stadia و Shadow وجود ندارد. همانطور که قبلاً اشاره کردیم ، Stadia بسیار شبیه به یک کنسول در بازی هایی است که از آن پشتیبانی می کند ، تنها تعداد معدود عناوینی که با این سرویس ارسال می شوند و چند ضربه سنگین که از آن استفاده می کنند.. 

از طرف دیگر Shadow از هر بازی رایانه ای شخصی که تاکنون ایجاد شده پشتیبانی می کند. یا حداقل هر بازی رایانه شخصی که می تواند بر روی ویندوز 10 اجرا شود. همانطور که در قسمت “ویژگی ها” به آن خواهیم رسید ، Shadow یک میزکار کاملاً کاربردی ویندوز 10 را به شما می دهد. هر بازی که می تواند بر روی یک دستگاه محلی ویندوز 10 اجرا شود می تواند با Shadow اجرا شود. این شامل بازی های سیستم عامل هایی مانند GOG نیز می شود. 

Shadow تنها پلتفرم پشتیبانی از بازی ها در Steam و موارد مشابه نیست – بررسی GeForce Now ما را برای مثال دیگری بخوانید – اما این تنها پلتفرم بازی ابری است که یک دسک تاپ کامل از راه دور به شما می دهد. به همین دلیل ، Shadow همان مجوزهایی را ندارد که GeForce Now در ماه های اخیر تجربه کرده است.

نصب و راه اندازی بخار سایه

با این وجود ، باید بازی هایی با Shadow خریداری کنید. برخلاف PlayStation Now ، Shadow فقط با عناوینی که قبلاً در Steam خریداری کرده اید ، فروشگاه Epic Games ، Uplay و Origin کار می کند (بررسی PlayStation Now ما را بخوانید). با چند بار بازی در این سیستم عاملها قابل بخشش است. 

با توجه به قیمت گذاری استادیا ، بخشش حتی ساده تر است. با سرویس بازی ابری Google ، باید بازی ها را نیز خریداری کنید ، اما این بازی ها فقط در Stadia کار می کنند. علاوه بر این ، گوگل برای بازی ها قیمت کامل را شارژ می کند ، و فقط اعضای Stadia Pro هر از گاهی تخفیف جزئی دریافت می کنند. در عمل ، این به معنای پرداخت مبلغ 59.99 دلار برای یک بازی است که 20 دلار یا کمتر در Steam هزینه دارد. 

کتابخانه Stadia نیز بسیار محدود است. مطمئناً برخی از بازیگران سنگین مانند Final Fantasy XV و Doom Eternal و همچنین نسخه های آینده مانند Cyberpunk 2077 وجود دارند. با این وجود ، شما می توانید تمام این بازی ها را در Steam with Shadow نیز انجام دهید. علاوه بر این ، اگر تصمیم دارید یک کامپیوتر بازی را از زیر خط خریداری کنید ، همچنان متعلق به آن بازی ها هستید. سایه انتخاب مهمتر است ، مهم نیست از چه روشی به آن نگاه کنید.

Round: Game Point Point برای بازی Shadow Cloud Gaming

Google Stadia Logo
لوگوی بازی Shadow Cloud

2

قیمت گذاری

سایه دست اول دور اول ما را گرفت اما همه چیز جالب می شود وقتی قیمت گذاری می شود. شروع با Shadow ، دارای سه سطح سرویس است ، اگرچه فقط یک در زمان نوشتن در دسترس است. برنامه پایه ، Boost ، هر سال 12 دلار در ماه صورت می گیرد و سالانه 256 گیگابایت حافظه ذخیره سازی و جریان 1080p در اختیار شما قرار می گیرد..

بالاتر از آن ، برنامه Ultra و برنامه Infinite وجود دارد که هر دو نوع پخش 4K را ارائه می دهند ، البته میزان ذخیره آن متفاوت است. اگرچه 12 دلار در هر ماه برای پخش 1080p بد نیست ، لایه های بالاتر Shadow یک پنی زیبا را اجرا می کنند. برای مثال ، طرح Infinite هنگام پرداخت صورتحساب در ماه 50 دلار در ماه اجرا می شود. 

سایه بیش از هر سرویس بازی ابری دیگر شارژ می شود ، اما بیشتر از سایر سرویس های بازی ابری نیز ارائه می دهد. Stadia می تواند در 4K جریان داشته باشد ، اما فقط با Chromecast Ultra انجام می شود و بیشتر خدمات دیگر به 1080p یا حتی 720p قفل شده اند. Shadow یک رهبر صنعت است و قیمت آن مطابقت دارد. 

Stadia بسیار معتدل تر است و مبلغ 10 دلار در ماه فقط برای Stadia Pro انجام می شود و برنامه ای رایگان در سال 2020 ارائه می شود. از نظر اشتراکی ، Stadia ارزان تر است. با این حال ، این دستگاه کنترلر 70 دلار Stadia و 70 دلار Chromecast Ultra نیست که برای پخش در تلویزیون شما در 4K HDR لازم هستند. 

علاوه بر این ، شما در واقع نمی توانید مشترک Stadia شوید. تنها راه دسترسی به پلتفرم بازی ابری Google ، خرید نسخه Premiere 130 دلاری است که همراه با Chromecast ، یک کنترلر و سه ماه Stadia Pro است. شما همچنین باید از بازار Stadia بخرید که ، همانطور که در بالا ذکر شد ، معمولاً از Steam گران تر است. 

این دور کثیف است زیرا ما با خدماتی که در حال حاضر در دسترس هستند و همچنین با خدماتی که در آینده در دسترس هستند سروکار داریم. قضاوت بر اساس آنچه در حال حاضر موجود است ، Shadow برنده واضح است زیرا برای شروع به هیچ سخت افزار اختصاصی نیازی ندارید. اگرچه در آینده ، Stadia با برنامه رایگان خود گزینه بهتری است ، بنابراین ما در این دوره به پیروزی می پردازیم.

دور: نقطه قیمت گذاری برای Google Stadia

Google Stadia Logo
لوگوی بازی Shadow Cloud

3

امکانات

اگرچه گوگل گام های بلندی را برای رقابت با ویژگی های رایانه بازی یا کنسول برداشته است ، اما هنوز کاملاً جالب نیست. سایه تلاش نکرده است ، اما لازم نیست. درعوض ، آن را از مجموعه ویژگیهای خدماتی مانند Steam و خود ویندوز خارج می کند تا یک تجربه کامل در اختیار کاربران قرار دهد. 

در مورد “سهولت استفاده” در قسمت زیر صحبت خواهیم کرد ، اما Shadow یک رایانه ویندوز 10 در ابر را به مشترکان ارائه می دهد. علاوه بر بازی کردن بازی های مورد علاقه خود ، می توانید نرم افزاری مورد نظر خود را نیز نصب کنید ، تنظیمات ویندوز را شخصی سازی کرده و اینترنت را با دستگاه از راه دور خود مرور کنید.

تنظیمات سایه-ویندوز

ویژگی های Stadia بیشتر روی بازی و پشتیبانی از دستاوردها و لیست دوستان و همچنین گفتگوی صوتی متمرکز است. Shadow از این ویژگی ها نیز پشتیبانی می کند ، اما از طریق سیستم عامل های دیگر به آنها رسیدگی می شود. به عنوان مثال ، می توانید از Discord برای چت و Steam برای دستاوردها استفاده کنید ، دقیقاً مانند آنچه در رایانه شخصی انجام می دهید. 

بزرگترین تفاوت این دو در سخت افزار است. Stadia از طیف وسیعی از کنترلرهای شخص ثالث پشتیبانی می کند ، اما فقط در رایانه های شخصی و Android. علاوه بر این ، نحوه اتصال این کنترلرها بسته به دستگاهی که از آن استفاده می کنید تغییر می کند. برخی از کنترلرها از بلوتوث و اتصالات سخت استفاده می کنند ، در حالی که برخی دیگر به اتصال سخت کوشی نیاز دارند.

سایه آن موانع را ندارد. اگر به طور معمول می توانید یک کنترلر را به ویندوز متصل کنید ، می توانید آن را به Shadow متصل کنید ، از طریق بلوتوث یا کابل USB. همچنین می توانید از دستگاه های مشابه Nintendo Switch که برای گوشی های هوشمند طراحی شده اند ، مانند Razer Junglecat استفاده کنید. 

Stadia از این نظر ویژگی های بیشتری دارد به این معنی که گوگل سیستم هایی را به طور خاص برای این پلتفرم ساخته است. Shadow چیز اختصاصی ندارد ، بلکه از ثروت ویژگی های Windows و نرم افزاری که روی سیستم عامل کار می کند ، بیرون می آید. به همین دلیل ، Shadow برنده این دور است. 

دور: ویژگی های Point for Shadow Cloud Gaming

Google Stadia Logo
لوگوی بازی Shadow Cloud

4

کارایی

برای همه تفاوت های Google Stadia و Shadow ، بزرگترین عملکرد است. با وجود قول ضعیف Google مبنی بر ارائه بازی های 4K HDR مهم نیست از چه صفحه ای استفاده می کنید ، این سرویس هنگام اجرای عملکرد مسطح می شود. از طرف دیگر ، Shadow نزدیکترین چیزی است که ما در یک تجربه گیم پلی محلی دیده ایم.

stadia-game-slider1

با استفاده از کنترلر Stadia و Chromecast Ultra ، Google در چند جبهه به خوبی کار می کند ، هر چند برای دیگران نتوانست. کنترلر Stadia در واقع از WiFi به جای بلوتوث استفاده می کند و باعث تاخیر ورودی بسیار کمتر می شود. با این حال ، براساس آزمایش ما ، این عمل در مقابل سرویس است. 

به جای داشتن تأخیر ورودی مداوم ، عناصر مختلف بازی دارای تاخیرهای متفاوتی هستند. در Destiny 2 ، لرزش کنترلر ، انیمیشن اسلحه و صدا در هنگام شلیک همه در نقاط مختلف شروع می شود. هیچکدام از آنها خیلی دور از ورودی نیستند ، اما بسیار قابل توجه است زیرا آنها از همگام سازی خارج هستند.

خوشبختانه این مشکل هنگام بازی در مرورگر شما وجود ندارد. در عوض ، آن را با مقدار ناچیز – اما هنوز هم قابل توجه – تأخیر ورودی که در پی هر عملی است جایگزین کرد. حتی با این کار ، تقصیر گوگل دشوار است. تأخیر ورودی برای این بازی با بازی ابری مساوی است و Google با بدترین مجرم در آن جبهه فاصله دارد (بررسی Blacknut ما را برای یک تجربه واقعاً تندخوانی بخوانید).

stadia-game-slider2

اگرچه تأخیر ورودی برای اکثر سرویس های بازی ابری استاندارد است ، خوشبختانه Shadow با استاندارد فاصله ندارد. در آزمایش ما از Doom 2016 ، Counter-Strike: Global Offensive و Cuphead ، ما نمی توانیم هیچ گونه تاخیری را درک کنیم. در یک تست کور بین Shadow و یک رایانه بازی محلی ، ما نمی توانیم تفاوتی را بیان کنیم.

برخی از سکسکه ها هنگام پخش با Shadow به شکل مصنوعات و لکنت های ویدئویی وجود دارد ، اما موارد کمی هستند و خیلی عقب مانده اند ، و آنها هرگز تجربه را خراب نمی کنند. اگرچه ما Shadow را در هر برنامه رقابتی با بازیهایی مانند CS: GO و Fortnite توصیه نمی کنیم ، اما تقریباً در مورد هر هدف دیگر کار می کند. 

هر سرویس بازی ابری اکنون در حال حاضر دارای مشکلاتی است ، از وضوح محدود PlayStation Now تا تأخیر ورودی Google Stadia. سایه نیز برخی از مشکلات را دارد ، هرچند که بسیار کمتر از رقابت هستند. اگر به دنبال ورود به بازی های ابری هستید و آنچه که به آن اهمیت می دهید عملکرد است ، Shadow یک فروش آسان است.

Round: Point Performance برای بازی Shadow Cloud Gaming

Google Stadia Logo
لوگوی بازی Shadow Cloud

5

پشتیبانی از بستر های نرم افزاری

پس از راه اندازی ، پشتیبانی از پلت فرم Stadia بسیار ناچیز بود و فقط در Pixel ، Chromecast Ultra و Chrome کار می کرد. از آن زمان ، با این حال ، گوگل این سیستم عامل را ساخته و پشتیبانی از تلفن های مدرن اندرویدی و اکثر کنترل کننده های شخص ثالث را اضافه کرده است. مشکل بازی در تلویزیون شما هنوز کاملاً حل نشده است. 

برای پخش Stadia در تلویزیون ، به یک کنترلر Chromecast Ultra و کنترلر Stadia نیاز دارید. می توانید از ورودی هایی مانند کنترلر Xbox One و DualShock 4 در تلفن یا لپ تاپ خود استفاده کنید ، اما پخش تلویزیون به کنترلر Stadia نیاز دارد. این تنها راه برای گرفتن 4K HDR نیز هست. بازی مرورگر در 1080p قفل شده است. 

Shadow از پشتیبانی گسترده تر برخوردار است و برنامه های بومی برای Windows ، macOS ، Ubuntu ، Android و iOS دارند. علاوه بر این ، Shadow در حال همکاری با ال جی است تا برنامه های خود را به تلویزیون های هوشمند منتقل کند. بین سیستم عامل Shadow پشتیبانی می کند ، این ایده را صرفاً بدون توجه به صفحه ای که در آن قرار دارید ، بازی می کند. 

Stadia بسیار نزدیک به سرویس هایی مانند PlayStation Now و Project xCloud نزدیک می شود ، اما هنوز کاملاً توسعه نیافته است (بررسی پروژه xCloud ما را بخوانید). تا Google نتواند بدون نیاز به Chromecast برنامه ای را در تلویزیون پخش کند ، Shadow گزینه بهتری است. لازم به ذکر نیست که عدم پشتیبانی iOS از Stadia وجود دارد.

دور: نقطه پشتیبانی بستر های نرم افزاری برای بازی Shadow Cloud Gaming

Google Stadia Logo
لوگوی بازی Shadow Cloud

6

راحتی در استفاده

با توجه به همه مشکلات آن ، استفاده از Google Stadia مانند جادو است. تنظیم سخت افزار اختصاصی و همگام سازی حساب Google شما یک فرآیند درگیر است ، اما غافل نیست. به نظر می رسد Google هنگام انتشار Stadia بسیاری از عناصر مهم را فراموش کرده است ، اما تجربه کاربر در میان آنها نیست. 

جفت شدن استادی-کنترلر

پس از جفت شدن کنترلر و ارسال کد دعوت خود – ترکیبی که برای فعال کردن اشتراک Stadia Pro شما لازم است – می توانید مستقیماً وارد عمل شوید. مشترکین Stadia Pro به طیف وسیعی از بازی های رایگان از جمله Destiny 2 و Samurai Shodown دسترسی دارند. از آنجا که این یک سرویس بازی ابری است ، شما در واقع نیازی به بارگیری این بازی ها ندارید ، بلکه آنها را “ادعا” می کنید. 

ادعای یک بازی ، آن را به کتابخانه شما اضافه می کند. جادو هنگامی به وجود می آید که می خواهید بازی را راه اندازی کنید. بدون نیاز به بررسی به روزرسانی ها یا تکه های بازی ، بازی شما راه اندازی می شود. از راه‌اندازی ، اجرای یک بازی فقط چند ثانیه طول می کشد ، مهم نیست که آیا از عناوین رایگان انتخاب کرده یا چیزی را از فروشگاه Stadia خریداری کرده اید. 

استفاده از سایه آسان است ، اما واقعاً تعجب آور نیست. در خارج از یک لانچر برهنه که اخبار اخیر را نشان می دهد ، Shadow فقط ویندوز 10 است. اگر می توانید در اطراف رایانه شخصی راه خود را پیدا کنید ، می توانید راه خود را به اطراف Shadow تغییر دهید. تنها تفاوت در چند کلید داغ برای خارج کردن دستگاه از راه دور است.

راه اندازی سایه

این کلیدهای داغ هرگز به روش میانبرهای ویندوز دسترسی ندارند. همچنان می توانید از “کلید Windows + S” برای جستجو و “CTRL + C” برای کپی متن در کلیپ بورد خود استفاده کنید. خارج از آرم کمی شفاف Shadow در گوشه صفحه نمایش ، ما سخت فشار می آوریم تا متوجه تفاوت آن با یک میزکار معمولی ویندوز 10 شوید. 

زمان بزرگترین مانع سایه است. Stadia فوق العاده است از آنجا که می توانید ظرف چند ثانیه بازی را شروع کنید. Shadow نه تنها به یک ساعت یا بیشتر برای پیکربندی دستگاه شما نیاز دارد ، بلکه زمان بارگیری بازی ها در آن نیز وجود دارد. شما باید صبر کنید تا بازی های خود را درست مانند آنچه که می خواهید روی یک دستگاه ویندوز نصب کنید.

ثبت نام سایه

Shadow در اصل بازی رایانه ای در cloud است و برای همه جوانب مثبت آن سیستم ، برخی از منفی ها نیز وجود دارد. Stadia سیستمی را ساخته است که از زمین به بالا برای پخش بازی های ویدئویی ساخته شده است ، و به همین دلیل قادر به ارائه یک سیستم بسیار ساده تر است. اگرچه استفاده از Shadow دشوار نیست ، به هر حال ، به اندازه Stadia مایع نیست.

گرد: سهولت استفاده از نقطه برای Google Stadia

Google Stadia Logo
لوگوی بازی Shadow Cloud

7

پوشش

دور آخر ما همانند قطار اول قطبی است ، هرچند به همان شکل نیست. سایه فقط در قاره آمریکا موجود است ، و حتی پس از آن ، برخی ایالت ها مانند سایر کشورهای پشتیبانی نمی شوند (بیشتر از اینها در یک دقیقه). Stadia با قدرت شبکه گسترده Google ، در کشورهای جهان قابل دسترسی است. 

بازی ابری Google به بلژیک ، کانادا ، دانمارک ، فنلاند ، فرانسه ، آلمان ، ایرلند ، ایتالیا ، هلند ، نروژ ، اسپانیا ، سوئد ، انگلستان و ایالات متحده می رسد – یا برای یک تعریف دقیق تر بیشتر آمریکای شمالی و اروپا. گسترش آن به مراتب بیشتر از Shadow است ، و بر خلاف Vortex ، Google قادر به ارائه خدمات مناسب به همه آن مناطق است (بررسی Vortex ما را بخوانید). 

اگرچه Shadow در 48 ایالت قاره ای موجود است ، اما فقط 38 مورد از آنها کاملاً پشتیبانی می شوند. در همین حال ، واشنگتن ، آیداهو ، مونتانا ، وایومینگ ، یوتا ، کلرادو ، آریزونا ، آلاباما ، جورجیا و فلوریدا به عنوان ایالات “حالت اکتشاف” شناخته می شوند ، بنابراین عواملی مانند زمین و زیرساخت می تواند به معنای این باشد که شما تجربه ای زیر مجموعه خواهید داشت.

پوشش سایه

برای ایالات که Shadow کاملاً از آن پشتیبانی می کند ، گزینه دیگری وجود ندارد. هنوز هم ، میلیون ها کاربر بالقوه ایالات متحده از تجربه بدتری برخوردار هستند و افراد خارج از کشور به هیچ وجه گزینه ای ندارند. استادیا ایراداتی دارد ، اما پوشش خدمات یکی از آنها نیست ، زیرا این سرویس قادر به ارائه خدمات مناسب در سراسر آمریکای شمالی و اروپا است. 

گرد: نقطه پوشش برای Google Stadia

Google Stadia Logo
لوگوی بازی Shadow Cloud

8

افکار نهایی

این مسابقه Google Stadia vs Shadow بسیار بیشتر از سایر مقایسه های ما است. هنوز هم با چهار برد از هفت دور ، سایه نایب قهرمان ماست. اگرچه Stadia مبارزه خوبی را انجام داد ، اما نمی تواند با عملکرد غیر قابل انعطاف Shadow و ویژگی هایی که با نصب کامل ویندوز همراه است ، رقابت کند.

برنده: سایه

ارائه Google دارای شایستگی است ، و هنگامی که ویژگی های وعده داده شده منتشر شد و بازی های بیشتری به سمت سرویس خود درآمدند ، Stadia نیرویی خواهد بود که باید با آن حساب شود. با این حال ، اکنون احساس ناپسندی و ناپسند بودن می شود ، و با توجه به سابقه پیگیری گوگل در مورد رها کردن سرویس هایی که بلافاصله موفق نیستند ، این امر به معنای خوبی برای آینده نخواهد بود. 

آیا موافقید که Shadow گزینه بهتری است یا طرفدار Stadia هستید؟ نظرات خود را در نظرات زیر به ما اطلاع دهید و مثل همیشه از خواندن متشکریم.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me