מצב הענן, נובמבר 2018

ברוך הבא למצב הענן, הטור החודשי של Cloudwards.net בו אנו מעבירים אותך דרך חדשות החודש שהיה ואומר לך את דעתנו עליו. במהדורת אוקטובר שלנו חזינו שיהיה חודש מעניין, וילד, אם היינו צודקים. עברו כמה שבועות מטורפים בטקילנד ואנחנו לא אוהבים את ההזדמנות להאיר את האור על זה.

פייסבוק תעשה הופעה (נעצור כשאתה תתאושש מההפתעה שלך), תהיה לנו הוכחה רבה יותר לכך שגוגל היא רעה ויש לנו גם חדשות משונות. עם זאת, נתחיל עם הגדולה: מדיה חברתית ובחירות. למרות שהמרכזיות בארה”ב זוכות לתשומת לב רבה ביותר, היו גם כמה גבות שהורמו בברזיל בשבוע שעבר.

המדיה החברתית סמבה

בולסונארו והבחירות

המנצח בבחירות לנשיאות ברזיל, ג’ייר בולסונארו, מושווה לרוב לטראמפ: הוא כריזמטי, לא שגרתי ומדבר את דעתו. נראה שהוא היה האדם היחיד במירוץ לנשיאות שהבין באמת את כוחה של המדיה החברתית. לדוגמה, הוא התעלם ברוב המקרים מוויכוחים, והעדיף להניע את הבוחרים עם סיקור פוסטים בפייסבוק שעורר מעט ויכוחים..

בולסונארו ניצל את היתרון הזה לטובה. לא רק שהקמפיין שלו התמקד בהפצת הודעות שהצביעו על התפלגות הסדר החברתי (עמוד התווך של פופוליסטים בכל מקום), היו גם המון “חדשות מזויפות” שהופצו. נציין כאן שב- Cloudwards.net אנו מעדיפים לקרוא לזה “מידע אינפורמציה”, כי ובכן, זה מה שזה.

מידע זה לא היה עדין במיוחד: מפלגת השמאל שהתמודדה על הנשיאות סבלה מכמה סוגיות אמינות חמורות לאחר שערוריית השחיתות “שטיפת מכוניות” ומחנה בולסונארו ניצל זאת באמצעות תמונות מזויפות שרמזו על הונאת בוחרים מצד השמאל ( למכון פוינטר יש כמה דוגמאות טובות).

לא שהתנגדותו של בולסונארו הייתה מורכבת מנערי מקהלות: היצירה הזו מפרטת כיצד בוטים של טוויטר עבדו שעות נוספות בבחירות 2014 כמו גם זו של 2018 לכל הצדדים. זה לא שבולסונארו היה היחיד שהשתמש בארסנל החדש הזה, זה רק שהוא העסיק אותו טוב יותר. לא הזיק שהיו לו גם כמה תומכים חזקים, שהפיץ בשמו הודעות WhatsApp.

דיסאינפורמציה וחברה

מידע מזויף ומידע חסר

כעת, ברזיל רחוקה וכנראה שיש המון ספקנים לגבי השפעת המדיות החברתיות על הבחירות. זאת אומרת, כולנו השפענו בקלות על בני משפחה, נניח, אבל אנשים כאלה הם מיעוט חסר תוצאה, נכון? ימין? לא בסדר.

המחקר המקושר הוכיח כי גם קמפיינים במדיה חברתית, חיוביים ושליליים, עובדים וגם עובדים טוב. גם ניתוח נתונים בא לידי ביטוי, כמו גם צורות אחרות של וודו דיגיטלי, אך התוצאה היא שאנחנו לא יכולים להתעלם מהחלק המדיה החברתית ומשחק המידע המפיץ בצורה דיגיטלית בחיינו יותר..

בהודו, למשל, הבעיה בכך ש- WhatsApp מציגה קהל כדי לחקור איזו צדק אספסוף טוב מיושן היא כה גרועה עד שהחברה הקימה קבוצת תיאטרון שתסייר במדינה ותגיד לאנשים לא להאמין לכל מה שהם קוראים. זה אולי נשמע מטורף, אבל אנשים מתו שם בגלל שמועות זדוניות שהתפשטו על מדיה חברתית.

עד כה איש לא נפטר במערב בגלל אינפורמציה, אך האמריקנים בחרו בדונלד ולכן הקרקע הגבוהה המוסרית היא יותר רמה עדינה מכל דבר אחר. עם זאת, יש סיכוי שכוח נשיאי ארה”ב יכול לבלום בשבוע הבא אם ניתן לערום נגדו את הקונגרס, מה שמביא אותנו לשדה קרב חשוב נוסף בתקשורת החברתית.

הדמוקרטיה הוקעה באופן דיגיטלי

אמצעיות וחדשות מזויפות

בארה”ב התנאים הנשיאותיים הם ארבע שנים לכל היותר. באמצע הדרך מתקיימת בחירות, שנקראת אמצע זמן, שם האמריקאים יכולים להצביע בעד הבית התחתון בקונגרס, כמו גם למחצית המושבים בסנאט. כיוון שניתן להכות נשיאים אם הבוחרים יצביעו במפלגות המתנגדות למפלגה היריבה, הם עניין גדול למדי.

כפי שאתה יכול לדמיין, קיום נשיא מקוטב כמו טראמפ גורם לאמצע מרגש מאוד. אם הדמוקרטים יכולים להשיג רובים בשני הבית (עדיף ששניהם כמובן), הם יכולים להפוך את הדונלד לנשיא ברווז יושב שלא יכול לעשות הרבה. אם הרפובליקנים ישמרו על רובם, זוהי מידה של מדיניות נוכחית.

נכון לעכשיו, לממשל יש דירוג אישור נמוך למדי, אבל זה לא האינדיקטור היחיד לאופן בו הבחירות יכולות להתברר. אחד הדברים החשובים ביותר הוא לוודא שהאנשים הנכונים יופיעו בקלפי, ואילו השגויים נשארים בבית. ישנן דרכים רבות לעשות זאת, טקטיקות כוללות התנהלות גריזרית ודיכוי בוחרים, אך המידע המפורסם במדיה החברתית הפך לגורם מרכזי.

בבחירות לנשיאות 2016 למשל, צבא הטרולים הרוסי התמקד בהודעות שלדעתם ימנעו מהמצביעים שחורים ומוסלמים. קבוצות אלה בכללותן מצביעות באופן כללי על דמוקרט, כך שאם לאבד עניין להתקרב לקלפיות פירושו מעבר לכיוון בו הרפובליקני יתמודד.

טקטיקה נוספת היא להכריז על המירוץ שניצח עבור מועמד מנוגד. בהתחלה זה נשמע לא אינטואיטיבי, אבל אם תדאגו לזה נכון, אנשים שהתכוונו להצביע בעד המועמד הזה לא יופיעו, ומחשבים שהם לא צריכים. בואו נהיה כנים, ההצבעה היא כאב בצוואר, אז למה ללכת אם אינך צריך?

יש הרבה יותר ממה שמודעות מסעות פרסום פשוטות מופצות ברשת. זה משחק פסיכולוגי שמתעלה מעל ההודעה הפשוטה “הבחור שלנו הכי טוב אז תצביע לנו” שהיינו מצפים בעונת הקמפיינים.

מכיוון שזה כל כך עדין, קשה גם לצפות מכל אחד מהמצביעים לפקוח על כך. אנשים רגילים עסוקים בדאגות שלהם ולא ניתן לצפות מכל אחד ואחת להיות מנתח חד כתער של כל המידע שהם מקבלים בכל יום נתון. וזו הסיבה שהפוליטיקאים העבירו את האחריות הזו לחברות המדיה החברתית, עם תוצאות מעורבות.

תפקיד העסק

ככל הנראה תדהמו לשמוע שאנחנו לא מאמינים יותר מדי ביכולות של החברות האלה להציל את הדמוקרטיה שלנו. כפי שתעדנו במצב הקודם של מאמרי הענן, הם בעיקר מעוניינים להרוויח כסף – וזה בסדר – והרבה פחות מכך בעולם טוב יותר, הבטחותיהם על אף.

גוגל, טוויטר, פייסבוק ועוד כמה אחרים נקראו כולם בפני הדיונים בהם נאלצו להגן על עצמם מפני האשמות של הטיה נגד השמרנים, או להבטיח לפוליטיקאים שהם כל מה שהם יכולים נגד השפעה על ידי צבאות טרול – רוסיה אינה ‘ המדינה היחידה שמעסיקה אותם.

עם זאת, זו משימה מסיבית וגם סוגי ההאקרים האלה אינם שוטים. מכווצים במקום אחד, הם יקימו חנות במקום אחר. היקף רשתות הדיסאינפורמציה גורם לך לתהות אם זה הוגן שהאחריות הבלעדית להילחם בהן מוטלת על חברות המדיה החברתית והאם ממשלות אינן פשוט משתמשות בהן כשעיר לעזאזל לבעיה שאין להן שום מושג כיצד להילחם..

פריצות, שקרים ותווי פגישה

גוגל וסין

לא שלפייסבוק אין בעיות משלה. פרט לכך שהיא עדיין מחליפה את האשמות על התערבויות בבחירות ודיוודות נתונים, החברה הייתה גם קורבן לפשעי רשת. האקרים התמקדו בבסיסי הנתונים של פייסבוק והפיצו את פרטיהם של עד 50 מיליון איש. מעבר יפה, במיוחד מכיוון שזה כולל כניסות לאתרים אחרים.

אנו נעצור כאן לקצת מהירה של קידום עצמי חסר בושה: במקום להשתמש בכניסות FB, פשוט השתמש באחד ממנהלי הסיסמאות הטובים ביותר שלנו. הם עושים עבודה טובה יותר מכל מה שמוציאה זוק והם לא צריכים לעלות לך כלום.

מכיוון שבעצם, פייסבוק אינה יכולה להבטיח את פרטיותך או ביטחונך, מה שהופך את זה להסדר רע באמת לאנשים שנראה שהם רוצים לחלוק דברים עם העולם כולו (אנו מבינים שיש להם דף פייסבוק משלנו תוך אמירה שגורם לנו לצבועים, תודה רבה לך ).

עם זאת, פייסבוק אינה חברת האינטרנט היחידה שנמצאת באור הזרקורים ברגע זה. גוגל מושכת תשומת לב רבה למטרתה המוצהרת להיכנס לשוק הסיני באמצעות מנוע חיפוש מצונזר, ששמו קוד דרקנפליי (אפילו מנהלי גוגל צופים יותר מדי סרטי הוליווד, כך נראה).

עם זאת, כפי שפירטנו במהדורות קודמות של טור זה, זה לא בדיוק פרויקט פופולרי בקרב הציבור, הפוליטיקאים או עובדי גוגל. גרוע מספיק כשלעצמו, אך באוקטובר רואים דליפת תמליל של מפגש שפירית שפירית שסותר את קו החברה הרשמי, שטען כי גוגל תכבד את חופש הביטוי..

כמה יחסי ציבור רעים מאוד שם. ואז שוב, אם אפילו מייק פנס חושב שמה שאתה עושה לא בסדר, אתה בטח צריך לשקול מחדש לעשות את זה.

חדשות קצרות

קליפורניה

הצעת החוק בנושא נייטרליות נטו בקליפורניה מושהית בינתיים. לאחר כמה קדימה ואחורה בין ממשלת גולדן סטייט לבין משרד המשפטים הפדרלי, הוחלט כי תביעה נגד ה- FCC שהגיש חברות טק מקבלת עדיפות לעת עתה. מכה לאוהבי האינטרנט החינמי, אך הזמן יגיד מה יקרה.

בלומברג עשה כמה גלים רציניים על ידי דיווח על הימצאותם של שבבים במעבדי CPU שלכאורה הוצבו על ידי פעילים סינים. גם ממשלת סין וגם גורמים רשמיים בארה”ב, כמו גם יצרני השבבים המדוברים, הכחישו את ההאשמה, אולם בעת כתיבת בלומברג טרם התייצב או סיפק ראיות קשות.

סגן הפרטיות ועבריין המין הנאשם ג’וליאן אסאנג ‘יצטרך בקרוב לוותר על חפירותיו בשגרירות אקוודור בלונדון. האומה הדרום אמריקאית גולשת על יקיר האינטרנט אחרי שמונה שנים בעיקרון היותה השותפה הכי גרועה אי פעם. רק נצטרך לבדוק אם ומתי הוא ייעצר ברגע שהפינוי שלו יושלם.

מוזילה תשלב רשת פרטית וירטואלית בדפדפן פיירפוקס שלה בעתיד הקרוב. תוכנית הפיילוט כבר משוחררת למספר מובחר של משתמשים אמריקנים וככל הנראה תעלה בערך 10 דולר לחודש. ה- VPN המדובר הוא ProtonVPN, שהיא בחירה סולידית אם כי ללא בלי הערות. קרא את סקירת ProtonVPN שלנו לפרטים.

נסיים את מצב הענן הזה עם כניסה של אפל: ככל הנראה בקרות ההורים של iOS 12 כנראה חוסמות את כל המידע האנטומי שנראה על ידי ילדיכם היקרים (כולל יסודות על רבייה וכדומה) אך מאפשרים לכל מיני איומים מדממים. בצורה של אתרי טרור וכדומה. אופס!

מחשבות אחרונות

כמו שאמרנו בהתחלה, אוקטובר היה חודש עמוס מאוד וסביר להניח שדילגנו על כמה סיפורים שאחרים עשויים לראות בהם חשובים יותר. אל תהסס להצביע על השמטות בולטות בתגובות למטה ואז להירשם לניוזלטר כדי שתוכלו לצפות בנו backpedal בזמן אמת.

תודה רבה שקראתם את ההצעה שלנו לחדשות אוקטובר. אנו מקווים שתצטרף אלינו עוד חודש. עד אז, בהצלחה ותישארו בטוחים.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me