חמש עיניים, תשע עיניים וארבע עיניים: האם האח הגדול צופה בך?

הטכנולוגיה צומחת בקצב מהיר ואיתה גדלה יכולות המעקב של הממשלות. אנשים רבים מודעים לכך שמעקב גלובלי מתרחש, אך אנו רוצים לוודא שאתה יודע מה קורה. ריכזנו מדריך בנושא חמש עיניים, תשע עיניים ו -14 בריתות עיניים, כך שתוכלו לראות עד כמה הן פולשניות..


אנשים מודאגים יותר ויותר מכמה שידוע עליהם, מהיסטוריות הדפדפן שלהם ועד לשיחות פרטיות עם אמא. אחרי הכל, כולם רוצים סוג של פרטיות. למרבה הצער, העולם בו אנו חיים אינו מציע הרבה. 

במדינות רבות יש מערכות מעקב, אולם המדינות בחמש העיניים, תשע העיניים ו -14 בריתות העיניים פועלות יחד על מנת לשתף נתונים בהיקף אדיר. למען ההגינות, חלק גדול מהפיקוח הזה נעשה למאבק בטרור ופשע מאורגן. זה לא מסביר מדוע אנשים חפים מפשע מרגלים כל יום. 

ניתן לאסוף את הנתונים שלך בדרכים רבות. במדינות מסוימות, כמו בריטניה, שמירת נתונים היא חובה. ספקי שירותי אינטרנט יכולים לאסוף את היסטוריית הגלישה שלך, ועם אנשים רבים המשתמשים באפליקציות VoIP ואינטרנט להודעות מקוונות, ניתן לרשום הרבה יותר. ניתן לאסוף שיחות טלפון, הודעות טקסט, מיילים ואפילו את היסטוריית המיקומים שלך.

חמש העיניים, תשע העיניים ו -14 קבוצות העיניים הם שחקנים גדולים במשחק המעקב העולמי. כל מדינה שמעורבת יכולה לבצע מעקב באזורים מסוימים ולשתף אותה עם אחרים בברית.

במאמר זה אנו בודקים אילו מדינות נמצאות בבריתות אלו ומה הן יכולות לעשות.

מה חמש עיניים?

מה זה חמש עיניים

חמש העיניים הן ארה”ב, בריטניה, קנדה, אוסטרליה וניו זילנד.

ברית חמש העיניים, המכונה גם FVEY, נוסדה ב- 14 באוגוסט 1941 וניתן לייחס אותה לתקופת מלחמת העולם השנייה. במהלך מלחמת העולם השנייה, הייתה חשיבות לחילופי מידע מודיעיני בין בריטניה לארה”ב והשותפות נמשכה לאחר מכן.

בשנת 1946 נחקק הסכם UKUSA, שביסס רשמית את השותפות בין בריטניה לארה”ב, שקשרה את המדינות יחד עם רשת של פוסטים מאזינים, המאפשרת איסוף מידע מודיעיני ושיתוף ביניהם. יכולות המעקב שלהם התחזקו מאז. 

במהלך 10 השנים הבאות הצטרפו קנדה, אוסטרליה וניו זילנד לברית, ובשנת 1955 עודכן ההסכם כך שיכלול אותם רשמית. עם זאת, זה היה כל כך סודי, לראש הממשלה האוסטרלי לא נאמר שהוא קיים עד 1973. בנוסף, העובדה שההסכם היה קיים לא הייתה ידועה עד 2005 ותכניו לא פורסמו עד מאוחר יותר..

מה יכולות חמש העיניים לעשות?

חמש מודיעין העיניים כולל מערכת מעקב שפיתחה, המכונה ECHELON, לאיסוף מידע באמצעות יירוט. זה שימש במקור לפיקוח על התקשורת של ברית המועצות לשעבר ועם הגוש המזרחי, אך כעת הוא משמש לפיקוח על התקשורת הפרטית של אנשים ברחבי העולם. 

זהו כלי רב עוצמה שיכול להאזין לשיחות הטלפון שלך וליירט תקשורת מקוונת אחרת. זה יכול לאסוף ולאחסן מיליוני רשומות של מידע. עדויות למערכת זו גדלו עם הזמן, אך ארה”ב ובריטניה הכחישו את קיומה עד סוף שנות התשעים, אז נחשפה לציבור. 

מאז שהמלחמה בטרור החלה בשנת 2001, יכולות המעקב של חמש העיניים התרחבו, בעיקר ברשת. בשנת 2013 חשף קבלן הסוכנות לביטחון לאומי לשעבר אדוארד סנודן, עד כמה בוצע מעקב, תפס אזרחים מן השורה בדרך, וה- NSA ומטה התקשורת הממשלתי בבריטניה היו האשמים הגרועים ביותר.. 

טכנולוגיית הניטור המשמשת היא פולשנית ומסוגלת לאסוף את מרבית המידע הנשלח דרך כל קו או אות כלשהו או מאוחסנים במכשיר המחובר לאינטרנט. סנודן חשף תוכניות מעקב רבות, כולל:

 • THINTHREAD, שהוא כלי שמנתח מערכות יחסים ודפוסים. זה אומר לצגים לאיזה קריאה להקשיב ומה עליהם לחפש.
 • XKEYSCORE, שהוא כלי ניתוח שמאינדקס מידע, כמו כתובות דוא”ל, כתובות IP, מספרי טלפון, מטא נתונים וכדומה, המאוחסן באתרים גלובליים מרובים.
 • TEMPORA, שהיא תוכנית שאוספת מודיעין מברזי כבלים אופטיים תת-ימיים.

הסכם חמש העיניים כולל גם איסוף מודיעין שאינו תקשורתי. ישנן דרכים רבות לכך:

 • SIGINT אוספת נתונים ממערכות תקשורת, מערכות נשק ורדארים, ובזה עוסק בעיקר הברית. מבחינתך, פירוש הדבר שניתן יהיה לפקח על כל תקשורת אלקטרונית עם מישהו.
 • HUMINT, הכולל נתונים שנאספו ממקור אנושי. זה יכול להיות מידע שנאסף על ידי מרגלים וחקירות.
 • GEOINT, שם משתמשים בתמונות לוויין, מפות ותכניות לקבלת מידע על פעילות אנושית.

אף שרוב המדינות אוסרות על ממשלותיהן לרגל אחרי אזרחיהן, אלא אם כן נעשות בפיקוח, הסכם Five Eyes מספק פרצה. באמצעותה, מדינות אחרות יכולות לרגל אחר אזרחי המדינה עבורן ולשתף את המידע שהן משיגות. יש מעט עדויות לתדירות שזה קורה, אך ישנם מקרים המראים שזה קורה.

בקיצור, ברית חמש העיניים היא ביתם של סוכנויות המעקב החזקות ביותר בעולם.

מה זה תשע עיניים?

מה-תשע-עיניים

ברית תשע העיניים מורכבת מחמש מדינות העיניים, פלוס דנמרק, צרפת, הולנד ונורווגיה. למרות שיש עדויות לכך שתשע העיניים ו -14 העיניים קיימות, מעט מאוד ידוע על מה שהם יכולים ואינם יכולים לעשות.

מה שאנחנו יודעים הוא שקבוצת תשע העיניים היא הרחבה של ברית חמש העיניים, עם שיתוף פעולה דומה לאיסוף מידע באמצעות מעקב המוני ושיתוף אותו. שיתוף מודיעיני מוגבל יותר עבור השותפים הנוספים, אך השמועה על הולנד היא בית למערך ריגול אחד לפחות, כפי שתוכל לקרוא ב- VPN הטוב ביותר שלנו ליצירה בהולנד..

אף על פי שלמדינות חמש העיניים יש הסכמים אוטומטיים לשיתוף נתונים ביניהן, המדינות הנוספות נחשבות חברות צד ג ‘ויש להן פחות אישור. המשמעות היא שיכולות שיתוף המודיעין צרות יותר, אך הן עדיין יכולות לעסוק במעקב.

מה זה 14 עיניים?

ברית 14 העיניים מורכבת מארצות תשע העיניים, פלוס גרמניה, בלגיה, איטליה, ספרד ושוודיה. זו הרחבה של בריתות חמש העיניים ותשע העיניים, אך שמה האמיתי הוא SIGINT קשישים אירופה. 

מטרתו היא לתאם את חילופי מודיעין האותות הצבאיים בין חבריה. המודיעין המשותף יכול להיות נתונים גולמיים ולא רק דוחות מוגמרים. שוב, למרות שאנו יודעים שהוא קיים, אין מעט מידע על מה שעושה ברית 14 העיניים.

מדינות אחרות להצטרף לחמש העיניים

כמה מדינות ברשת צד ג ‘היו או מעוניינות להצטרף לברית Five Eyes.

ארה”ב הציעה כי צרפת תצטרף לברית חמש העיניים, להפוך לשש העיניים. עם זאת, נשיא צרפת, ניקולס סרקוזי, רצה שיקבלו מעמד זהה לבעלות ברית אחרות. זה כלל חתימה על הסכם ללא ריגול כדי להבטיח שהמדינות לא יאספו מודיעין זו על זו.

מנהל ה- NSA אישר את הדרישה, אך מנהל ה- CIA והנשיא ברק אובמה לא עשו זאת, ולכן צרפת סירבה. עם זאת, הדיווחים האחרונים מראים כי צרפת עובדת עימם יותר.

עוד דווח כי גרמניה התעניינה לעבור לקבוצת Nine Eyes, אולי אפילו לחמש העיניים. 

מדינות אחרות הקימו שותפויות פיקוח עם חמש העיניים, כמו 43 העיניים, שהיא 14 העיניים פלוס חברי כוחות הביטחון הבינלאומיים לאפגניסטן. זה הוקם למשימה ביטחונית בהנהגת נאט”ו באפגניסטן. 

בנוסף, יש את Club de Berne, שהוא פורום לשירותי שיתוף המודיעין ב 28 מדינות באיחוד האירופי שהוקם בשנת 1971. הוא מבוסס על חילופי דברים מרצון, ואמריקה אינה חברה..

דאגות ביטחוניות סביב Huawei 

יש חששות קשים לגבי מעורבותו של Huawei בבניית רשתות 5G. ענקית התקשורת הסינית אינה בבעלות המדינה, אך עדויות מראות כי היא אפשרה לבייג’ינג להתקין תוכנות ריגול בטלפונים שלה. בנוסף, Huawei מייצרת חלקים רבים עבור ציוד טלקומוניקציה אחר, אז מי יודע מה עוד קרה.

עד כמה סין נוראית, לא כדאי לערב חברה סינית בבניית תשתיות כה חשובות. אין דרך לדעת מה המדינה תוכל לעשות ברגע שהטכנולוגיה תהיה במקום. זה עלול לאפשר לסין לבצע מעקב על כולם. 

עם זאת, Huawei היא אחת החברות הבודדות המייצרות את הציוד הדרוש לתשתית 5G, כך שאין הרבה אפשרויות. 

חששות אלה גרמו לארה”ב לבחון מחדש כיצד ניתן לשתף מידע וכיצד הוא קשור לבני ברית המשתמשים בציוד, דבר שעלול להשפיע על ברית חמש העיניים..

מחשבות אחרונות

זה לא יכול היה לחמוק מההודעה שלך שנצפים עלינו, אבל אנו מקווים שמאמר זה נתן לך מבט מעמיק יותר של מה שקורה. ללא משרוקיות והאקרים, לא היינו יודעים על מחצית המעקב שמבצעות ממשלותינו.

ככל שהטכנולוגיה משתפרת, כך גם יכולות המעקב. ההמלצה הטובה ביותר שלך היא להתחמש ל- VPN מאובטח כדי לעזור לך להישאר בעילום שם. עיין בספריית האבטחה שלנו לקבלת מאמרים מועילים יותר אודות שמירה על ביטחון מקוון. אם השארנו משהו בחוץ, יידע אותנו בקטע התגובות. תודה שקראת. 

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map