מהי Usenet וכיצד עובד NZB?

אם אתה מסתובב, האינטרנט העמוק ובאמת כל דבר שמתחת לפני השטח של האינטרנט, רוב הסיכויים ששמעת על Usenet. במאמר זה, אנו הולכים לראות מה בדיוק Usenet, כיצד תוכלו לבצע חיפוש ב- NZB ולהראות לכם כמה טיפים וטריקים.


Usenet היה קיים מאז 1980 ולא שינה את כל כך הרבה. חנונים והאקרים של בית ספר ישן גדלו ב- Usenet, לפני שהאינטרנט צבר משיכה. יש משתמשים באמירה ש”הכלל הראשון של Usenet הוא שאתה לא מדבר על Usenet. “

אנו הולכים להפר את הכלל הזה היום ולדבר על Usenet. לרשת יש מעקב נאמן והם לא רוצים שמשתמשים חדשים יציפו דיונים בשאלות שגויות או ישיכו תשומת לב לא רצויה לשירותים שהם משתמשים בהם. תראה מדוע בהמשך.

מה זה Usenet?

Usenet היא רשת מחשבים מבוזרת שהוקמה במקור על ידי שני סטודנטים באוניברסיטה בשנת 1979. לא היה “אינטרנט” כפי שאנו מכירים בימינו – הייתה רק ARPANET, רשת שנוצרה על ידי DARPA והמבשר לאינטרנט שיש לנו כיום. זה שימש בעיקר על ידי סטודנטים וצוות באוניברסיטאות שונות ברחבי ארה”ב כדי לתקשר ולשתף הודעות, חדשות ועדכונים.

Usenet משמש בעיקר לשיתוף קבצים בימינו, אם כי ישנן קבוצות דיון שעדיין פעילות. הגישה ל- Usenet היא זולה למדי, בדרך כלל בין 5 ל -10 דולר לחודש, ויש מגוון של קוראי חדשות וכלים אחרים המאפשרים לך לגשת להודעות טקסט או להוריד קבצים בינאריים..

היסטוריה קצרה של Usenet

בהתחלה, Usenet הייתה רשת קטנה המחברת כמה אוניברסיטאות. סטודנט בברקלי, מארק הורטון, ניצל את חיבור ה- ARPANET של האוניברסיטה כדי להתחיל להזין רשימות תפוצה מהפרוטו-אינטרנט לשרתי Usenet. זה היה הגשר הראשון מסוגו, והעניק למשתמשים ב- Usenet גישה למה שהיה בעבר רשת פרטית. בתחילה הם לא הצליחו לשלוח הודעות ל- ARPANET, אך בסופו של דבר הוקמה תקשורת דו כיוונית.

בימיו הראשונים של האינטרנט, מרבית שירותי האינטרנט סיפקו ללקוחות גישה לשרתי Usenet. בנוסף לפרסומי טקסט וחדשות, משתמשים יכולים להעלות קבצים בינאריים כמו סרטים, תמונות ומדיה אחרת. פירטיות הפכה לבעיה גדולה יותר ויותר עבור ספקיות ספקי Usenet, ולמעשה כל ספק שירותי האינטרנט הפסיק לספק גישה לשרתי Usenet..

Usenet שונה מפורומים או מאתרים בכך שאין ריכוזיות. יש הרבה ספקי Usenet שונים וכשמשתמש מעלה הודעה או קובץ ל- Usenet, הוא מתפשט בין שרתים לספקים שונים. כל ספק מציע כמות מסוימת של “שמירה”, כלומר כמה זמן הם מאחסנים הודעות וקבצים שהועלו. לחלקם שיעורי שמירה קצרים יותר, נניח 600 יום, בעוד שספקים אחרים מציעים אחסון שארך ארבע או חמש שנים.

נכון לעכשיו, Usenet מאחסנת כ- 21 פטיט של נתונים על פי BinSearch. כפי שאתה יכול לדמיין, הפעלת שרת Usenet דורשת השקעה אדירה באחסון בכדי להתעדכן במבול היומיומי של פוסטים חדשים.

קבצי NZB

כאשר קובץ מועלה ל- Usenet, הוא מחולק למספר חלקים, או הודעות. לכל אחד מהם יש “מזהה הודעה” שונה וקובץ NZB מכיל את המידע הדרוש כדי להוריד ולהרכיב מחדש כל הודעה. פורמט זה נוצר על ידי אתר האינטרנט Newzbin הפופולרי שנסגר בשנת 2012 לאחר מספר קרבות משפטיים. ניוזבין היה האתר העיקרי הראשון שאינדקס את תוכן Usenet והקל על הורדת הקבצים בזכות יצירת ה- NZB.

מרבית הקבצים ב- Usenet ידחסו בפורמט RAR, ויצריך כלי כמו WinRar כדי לפרוק אותם. יישומי Usenet מודרניים כמו SABnzbd או NZBget מבצעים פעולה זו אוטומטית בעת הורדת קובץ, ואינם דורשים התערבות או צעדים נוספים למשתמשים. אם תחליט לנסות את Usenet, תראה מהר כי אוטומציה כמו זו הנהוגה בקרב משתמשים. איש אינו מעוניין להתמודד עם חיפוש, הורדה ופריקה של קבצים באופן ידני, ותוכנת Usenet בנויה בהתאם.

מאפיין נוסף של Usenet הם קבצי “PAR”, או קבצי זוגיות. אין זה נדיר שהפוסט פגום או יחסר כמה חסימות, במיוחד כשמדובר בקבצים בינאריים גדולים. קבצי Parity מכילים את המידע הדרוש כדי לבנות מחדש קבצים פגומים כך שמשתמש לא יצטרך להוריד מחדש את כל הפוסט – כל עוד אין יותר מדי חלקים חסרים, קבצי ה- Parity משמשים לשחזור הקובץ. זה היה יתרון עצום עבור Usenet כשהוא הופיע לראשונה וחוסך רוחב פס וזמן הן למשתמשים והן לספקים.

ספקי Usenet

יש יותר מדי ספקים לרשימה כאן, אך עיין במפה זו לקבלת סקירה טובה של ספקי Usenet. “עמוד שדרה” הוא הספק העיקרי של שרתי Usenet, כלומר הם הבעלים ומפעילים את השרתים ומערכי הדיסק הקשיח המרכיבים את התשתית של Usenet. כאשר מתבצעת הודעה ל- Usenet, הוא מאוחסן על עמוד שדרה שמפיץ את הפוסט לשרתים אחרים, כולל עצמות גב אחרות בבעלות חברות שונות..

משווקים פועלים באמצעות חכירה של גישה מספקית עמוד שדרה, ולעיתים קרובות מצרפים את תוכניות ה- Usenet שלהם עם שירותים אחרים כמו VPN או תוכנה מותאמת אישית לגלישה והורדה מ- Usenet. ספקי היברידיות הופכים נפוצים יותר, והם בחירה טובה בגלל המגוון של הרשתות והשימור.

משווקים היברידיים מחכירים גישה מאחד או יותר עמוד שדרה, אך הם גם מנהלים חוות שרתים משלהם – בדרך כלל קטנה בהרבה מעצם עמוד השדרה ועם שמירה קצרה יותר. המשמעות היא שאמנם קובץ עשוי להיות מוסר בשרת של עמוד שדרה, אך הוא עדיין עשוי להתקיים בחוות השרתים של המשווק עצמו..

זוהי נקודה חשובה להבנה: אם קובץ מוסר מעמוד עמוד אחד, הוא עשוי להתקיים בקובץ אחר. לפעמים הקבצים לא מוסרים לחלוטין, רק חלקים מהם, מה שמביא להורדה לא שלמה. אם אתה משתמש במספר ספקים, בזכות מדיניות שרת ובדיקות זוגיות שונות ניתן למלא את החסר ולהוריד את ההורדות גם אם חלקים מקובץ יוסרו..

בבחירת ספק Usenet, עליך להתייחס למפה כדי לראות באיזו עמוד שדרה משתמש שירות. בחר חשבון ללא הגבלה מספק ידוע ואז קנה חשבון חסום זול משני ספקים או יותר על גבי עמוד שדרה אחר. הגיוון הוא המפתח לגישה לכל Usenet מבלי לדאוג לקבצים או פוסטים חסרים.

אינדקסים של Usenet

“אינדקס” הוא אתר המאפשר חיפוש Usenet ולהוריד קבצים. אם אתה מעוניין להשתמש ב- Usenet רק כדי לקרוא פוסטים או להצטרף לקבוצות דיון, לא תזדקק לאינדקס. עם זאת, רוב האנשים המחפשים להתחיל להשתמש ב- Usenet מעוניינים בהיבט שיתוף הקבצים ומדד טוב הוא חלק חשוב במערך Usenet..

תוכנה לאינדקס פועלת כמו מנוע חיפוש לאינטרנט – היא מורידה כותרות לפוסטים של Usenet, ואז מאנדקס אותם ומספקת קבצי NZB המקלים על המשתמשים לחפש ולהוריד קבצים..

ישנם אינדקסים בחינם שבהם תוכלו להשתמש, אך אני ממליץ להשתמש לפחות באינדקס בתשלום אחד. עבור רוב המשתמשים, אינדקס אחד או שניים יספיקו. התוכן אינו שונה כל כך, בדרך כלל, אך ישנם אינדקסים שיש להם תכונות מותאמות אישית אשר מקנות להם יתרון קל על פני אחרים.

יש רשימה מצוינת של אינדקסים זמינים ב- reddit, והיא מצוטטת לעתים קרובות בדיונים על מדדים. בחר כמה אינדקסים ונסה את הרובד החינמי שלהם לפני שתסתפק באחד. הם זולים למדי, בממוצע 10- $ 20 $ לשנה.

Usenet & תוכנת NZB

אם אתה רוצה לקרוא ולפרסם בקבוצות דיון, יש המון אפשרויות לכל מערכת הפעלה, כולל ממשקים גרפיים או קוראי שורת פקודה מיושנים. כל מה שאתה צריך זה ספק וקורא כדי להתחיל בקבוצות דיון.

כשמדובר בהורדה מ- Usenet, תרצה להפוך את ההגדרה שלך לאוטומטית. אתה עשוי לראות את הביטוי “טריניטי קדוש” בדיוני Usenet, וזה מתייחס למערך Usenet טיפוסי המורכב מ:

 • תוכנת NZB לסרטים
 • תוכנת NZB לתוכניות טלוויזיה
 • לקוח Usenet עבור קבצי NZB

יש שונות בין ההתקנות, מכיוון שמשתמשים מעדיפים אפליקציה אחת על פני אפליקציה אחרת, אך זוהי הגדרת הליבה. התקנת והתצורה של התוכנה היא מעבר לתחום של מאמר זה, אך ישנם כבר מאות מדריכים בחוץ שיעזרו לכם להתחיל בעבודה..

ברגע שתקבע את ההתקנה זו הפלגה חלקה, הודות לתכונות האוטומציה המובנות.

היתרונות של הורדת Usenet

כשאתה משתמש בתוכנת סיקור, אתה משתף את כתובת ה- IP שלך עם כל המשתמשים האחרים, אלא אם כן אתה משתמש באחד מ- VPN הטובים ביותר שלנו לצורך סיבוב. פרוטוקול הביטורנט מסתמך על כך שכל משתמש יעלה את הקובץ למשתמשים אחרים.

Usenet כלל לא מחייב אותך להעלות או לשתף נתונים. ספקים פועלים תחת מה שמכונה חוקים של “נמל בטוח”, כלומר הם אינם מקבלים אחריות לדברים המאוחסנים בשרתיהם כל עוד הם מצייתים לבקשות הסרת DMCA. כל עוד הם מסירים קובץ המוגן בזכויות יוצרים כולו או חלקם, הם לא צריכים לדאוג להשלכות משפטיות.

כמעט כל ספק שירותי Usenet מציע הצפנת SSL כך שכאשר אתה מוריד משהו, ספק שירותי האינטרנט שלך לא יכול לראות מה זה (וזה שימושי מכיוון שהם רוצים למכור את הנתונים שלך). החיבורים שלך לשרת Usenet מוצפנים, ולרוב תקבל את מהירות ההורדה שלך. שרתי Usenet הם לרוב מהירים הרבה יותר מאשר טורנטים, במיוחד למשתמשים ביתיים עם רוחב פס מוגבל.

מכיוון שאתה מוריד קובץ בלבד ולא משתף אותו עם אף אחד, אינך צריך לדאוג להודעות DMCA או מכתבי ספק שירותי האינטרנט שלך. איננו מתירים שיתוף קבצים לא חוקי, אך חשוב להבין את ההבדלים בין סיקורים ל- Usenet: בקיצור, Usenet מהירה ובטוחה יותר מאשר סיקור, אם כי סיקור עננים מהיר יותר עדיין.

סיכום

Usenet קיים הרבה זמן ולא סביר שייעלם בקרוב. קבוצות דיון אינן פעילות כמו שהיו פעם, אך עדיין יש קבוצות פעילות אם תקדיש זמן להביט סביב.

Usenet מספקת גם גישה מהירה ומאובטחת להורדת קבצים, וכמה גיקים מטורפים אף הופכים את Usenet לחלק מאסטרטגיית הגיבוי שלהם. אמנם זה אכן עובד, אנו עשויים להציע אסטרטגיית גיבוי צלולה וקונבנציונלית יותר לשמירה על בטיחות הנתונים שלך.

אנו מקווים שנהניתם ממאמר זה; אנא אל תהסס להגיב להלן וליידע אותנו מה אתה חושב.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map