מה זה RAID? מדריך מעשי להגדרות, שימוש ועלויות

כאן ב- Cloudwards.net עסקינן בגיבוי: אחרי הכל, אתה אף פעם לא יודע מתי אסון יכה ואחסון הקבצים הראשי שלך יימחק. למרות שבדרך כלל השימוש באחד מספקי הגיבוי המקוונים הטובים ביותר שלנו יעשה את העבודה, אם אתה באמת רוצה להיות בטוח, אנו ממליצים על אסטרטגיית גיבוי היברידית הכוללת גם רכיב חומרה. זה המקום בו RAID נכנס לתמונה.


בקיצור, RAID הוא דרך שבה ניתן לחבר מספר כוננים קשיחים כך שאם אחד מהם נכשל, האחרים יכולים להשתלט על העומס, בצורה פחות או יותר בצורה חלקה. אף על פי שלרוב זה נמצא בשרתים גדולים ומסחריים, ישנם הרבה אנשים בסביבתם שמערכת מערך RAID מוגדרת בבית, שכן אמצעי הגיבוי הנוסף במקום מקנה נפח נפשי נהדר.

במאמר זה נעבור על מה זה RAID, ההתקנות הנפוצות ביותר שנמצאות בבתים של אנשים או עסקים קטנים וגם כמה טיפים וטריקים מעשיים. עם זאת, אזהרה חשובה אחת – ולא ניתן להדגיש זאת מספיק – היא ש- RAID אינו מהווה אלטרנטיבה לאסטרטגיית גיבוי ראויה.

אם יותר משני כוננים נכשלים בו זמנית, תמצא את עצמך במעלה הנחל הפתגם אלא אם כן יש לך גיבוי מוכן. עם האזהרה הזו בדרך, בואו נלך על RAIDing.

כוננים קשיחים, כישלונות ו- RAID

מחשבים בכלל גמישים באופן מפתיע. שרתי backend צנועים יכולים לרוץ במשך עשרות שנים בלי לאתחל מחדש. עם זאת, לא ניתן לומר את אותו הדבר לגבי הכונן הקשיח הנמצא בכל מקום – אנו קוראים לו התרסקות מחשב מכיוון שזה בדיוק מה שעושים ראשי הקריאה: הם מתרסקים בכונן בפועל..

ספינרים אולי התחזקו מהר יותר ופיזית יותר ובאותה עת הציעו אחסון רב בהרבה, אך הם עדיין אחד החלקים המכניים האחרונים שנשארו במכונות שאחרת לגמרי במצב מוצק..

שיעורי הכישלונות, אפילו ב- HDDs מודרניים, מפוכחים: לא נדיר שמודל של HDD חסר מזל במיוחד סובל משיעור כישלון של 27 אחוזים במהלך תקופת האחריות שלו, שהיא לעיתים רחוקות יותר משנתיים או שלוש..

כעת, אם כונן קשיח נכשל במהלך האחריות, היצרן ככל הנראה יחליף את החומרה אך הנתונים שלך אינם מתחייבים בשום סוג. למרות שאתה יכול להשתמש בכל אחד מהפתרונות הטובים ביותר לשחזור נתונים ולהחזיר את הקבצים שלך, אף אחד מהם לא זול ואף אחד מהם לא מובטח לחלוטין.

זה המקום בו RAID יכול להציע קצת שקט נפשי. RAID הוא מונח שמיכה המכסה מגוון של הגדרות בהן ניתן לאחד כונני אחסון כך שהם יתנהגו כנפח יחיד. כאשר נעשה כראוי, הכוננים משולבים מוצגים כנפח מסיבי יחיד שמציע אמינות גבוהה יותר ומהירות טובה יותר מכל כונן בודד.

בהתקנה הנכונה, RAID יכול להיות קו ההגנה הראשון שלך מפני אובדן נתונים, ויאפשר גישה מתמשכת לקבצים שלך במצבים בהם כישלון חומרה היה גורם לעיכוב בגלל הפחתה במהירות או השבתה עד לשחזור נתונים מגיבוי..

מה זה RAID?

RAID מייצג את המערך המיותר של דיסקים עצמאיים (“אני” נהג לעמוד ב”זול “לפני שנכנע לקסם השחור של השיווק). הרעיון קם בשנות ה -80 כדרך להתגבר על בעיות בגודל, במהירות ובאמינות של דיסקים קשיחים.

RAID אינו מושג מונוליטי – רחוק ממנו. אופן ההתקשרות של דיסקים במערך משתנה באופן נרחב, וכך גם היתרונות, החסרונות והסיכונים של כל תצורה. בנוסף להגדרות RAID הרגילות (הנקראות רמות), קיימות מספר תוספות ראויות לציון, מחסומים ויישומים קנייניים. מכיוון שלעתים קרובות יתוארו אלה ברמה הרגילה כהפניה, נתחיל עם אלה.

רמת RAID הסטנדרטית הראשונה היא “פסים”, המיועדת כ- RAID 0 (אפס). זה מגדיל את הביצועים במחיר האמינות על ידי פיצול נתונים לחסימות והפצה – הפשטה – על כל הכוננים.

קריאה וכתיבה בו זמנית לכוננים מרובים מסירה את צוואר הבקבוק המהיר שהוטל על ידי המהירות המרבית של הכונן. מכיוון שכל דיסק מטפל רק בשבריר מהמשימה המלאה, המהירות גבוהה משמעותית מאשר בפעולה של כונן יחיד וכל שטח הדיסק הוא שמיש.

שיעורי RAID וכישלונות

נתונים סטטיסטיים יגידו לך כי יש שני כוננים מכפיל את הסיכוי לכישלון כונן. ב- RAID 0, הסיכוי הכפול להכשל חל על נתונים בשני הכוננים. מבחינת אבטחת מידע זו לא הדרך ללכת. לפחות בפעולה עצמאית, כשל בכונן לא ימחה כוננים אקראיים אחרים בקרבת מקום, אם כי … ובכן, בואו נאמר שזה משתלם לא להפריז בחשיבות מחלקת ה- IT שלך.

בקצה הנגדי של ספקטרום הבטיחות נמצא מערך מראה המכונה RAID 1. מערך מראה כותב עותקים מלאים של הנתונים לכל אחד מהכוננים במערך. אם כונן אחד נכשל, עדיין יהיו עותק שלם אחד או יותר של הנתונים הזמינים. זהו גיבוי חומרה ברמה הנמוכה ביותר: רק מותם של כל הדיסקים במערך יביא לאובדן נתונים.

עם זאת, בבטיחות רבה מגיעה הוצאה גדולה: רק קיבולת של דיסק אחד זמינה. שניים, שלושה או אפילו חמישה כונני 1TB בהתקנה זו, כולם יניבו את אותה טרה-בייט יחיד שמיש.

כפי שאתה יכול לדמיין, זה בטוח, אך מגביל את נפח האחסון המרבי לגודל הדיסק הקשיח הגדול ביותר שאתה יכול להתאים למערך RAID שלך (שמבט מהיר סביב השוק הדיגיטלי מראה הוא 10GB). כדי להגדיל את שטח האחסון ולהוסיף רמת אבטחה, אתה רוצה להשתמש במשהו שנקרא זוגיות.

RAID ו זוגיות

Parity הוא המקום בו RAID נהיה מעניין באמת, כאשר RAID 5 הוא הגדרת הפריטים הפופולרית ביותר. במערך זוגיות, חלק מכל כונן שמור לגיבוי. כל תקליטורי ה- HD במערך מאגרים את הקיבולת של דיסקים זמינים (כמו ב- RAID 0), אך חלק מכל כונן שמור לחישוב בדיקת בדיקה שבמקרה של כשל אחד כונן ניתן להשתמש בהפוך כדי לחשב את הנתונים החסרים..

הערה: למתמטיקה המסובכת ביותר מאחורי זוגיות, עיין במאמר זה.

במקרה של כשל בכונן, ניתן להשתמש בנתונים – ובזוגיות – מהכוננים ששרדו כדי לבנות מחדש את הנתונים החסרים לכונן חלופי. לא משנה כמה הכוננים או קיבולת הכוננים ב- RAID 5, תמיד המקבילה לקיבולת הכונן האחת “אבודה” לזוגיות, מה שהופך אותה למדרגית יותר מ- RAID 1. דיסק נוסף נוסף המגן על נתונים של ארבעה או חמישה דיסקים הוא השקעה נכונה.

הגדרות זוגיות אחרות

RAID רמות 2 ו -3 הם גם הגדרות זוגיות, אם כי הם נעשו מיושנים ברובם על ידי RAID 5. RAID 4 שונה מ -5 בכך שהיא משתמשת בכונן זוגיות ייעודי, כלומר היא מאחסנת את כל הזוגיות בכונן ומשתמשת באחרים לנתונים. הזוגיות המופצת של RAID 5 מאזנת טוב יותר את הבלאי בכוננים.

RAID 6 משתמש בזוגיות כפולה אך זהה אחרת ל- RAID 5. שטח שני בערך של שני דיסקים משמש לזוגיות במערך שיכול לשרוד – כן – שני כשלים בדיסק ללא אובדן נתונים.

ניתן לקנן גם רמות RAID, מה שבעצם מכניס מערך RAID למערך RAID אחר. זה משמש בעיקר על ידי חברות שרוצות לאחסן נתונים רבים או כאלה שרוצות להאיץ קשות את הגדרת RAID הנוכחית שלהן. לא נלך יותר מדי לקינון כאילו אתה רוצה להגדיר את זה, אתה בטח יודע מספיק כדי שלא תצטרך לקרוא את המאמר הזה.

הגדרת RAID: חומרה

עכשיו כשאתה יודע קצת יותר על RAID, בוא נראה כיצד אנו יכולים להגדיר מערך. למרות שיש המון אפשרויות לעשות זאת בעצמך, אנו ממליצים לך לקנות מארז RAID, שהוא בעצם קופסה קטנה ומועילה שתוכלו להחריב בה דיסקים קשיחים ואשר תגיע גם עם תוכנה מוכנה לשימוש..

מארז זה הוא חוסך זמן אמת ובמחיר סביר בדרך כלל: למטה תמצא את המפרט של TerraMaster ו- ProBox.

מותגדוגמניתמספר מפרציםMSRP
נוונטקTerraMaster2 או 4החל מ -200 דולר
מדיאסוניקProBox4החל מ 100 $

באשר לדיסקים קשיחים שתשתדל בהם, כדאי להסתכל סביבכם תוך התחשבות בשורשים ה”זולים “של RAID. אם אתה מיישם אסטרטגיית גיבוי יסודית, אינך צריך לקנות חומרה מהשורה הראשונה עם שיעורי כישלון אינסופי. אחרי הכל, אתה בונה מערך שיכול לתפוס כישלונות.

קיצוץ עלויות

כמו כן, אל תשכח שתוכל לחסוך בעלויות על ידי ביצוע חשבונות בסיסיים: כדי לבנות מערך RAID 5 של 10 טרה-בתים, אתה יכול להשתמש בחמישה דיסקים של 2TB, או בשני כונני 5TB: כך או כך, אתה מקבל את אותה התוצאה. עם זאת, שני כונני 5TB בדרך כלל יהיו זולים בהרבה מחמישה מתוך 2TB. שימו לב שאם לא כל הכוננים במערך הם באותו גודל, כל הכוננים כברירת מחדל לכונן הקטן ביותר במערך..

דיסקים קשיחים שסביר להניח שתרצו להשתמש בהם נופלים בטווח 60 עד 200 דולר, בשילוב עם עלות מארז RAID אמורים להביא אתכם לחשבון גדול למדי, אך ניתן לנהל אותו..

RAID היברידי של DiskStation

אפשרות נוספת היא להשתמש באחסון המצורף לרשת או NAS בהתקנת RAID. אנחנו מעריצים גדולים של Synology כאן ב- Cloudwards.net בזכות העמידות, האמינות והמגוון הרחב של אפשרויות הגיבוי (יש לנו מאמר על גיבוי הענן הטוב ביותר עבור Synology אם תרצה לדעת יותר). החיסרון של Synology הוא שזה לא הפיתרון הזול ביותר שיש.

מותגדוגמניתמספר מפרציםMSRP
סינולוגיהDS2162החל מ -190 דולר
סינולוגיהDS4164החל מ- $ 290
סינולוגיהמשחק DS4164החל מ- 415 דולר
סינולוגיהDS9164החל מ 600 $
סינולוגיהDS15155החל מ- 700 דולר
סינולוגיהDS18158החל מ 850 $

הגדרת RAID: תוכנה

היתרון הגדול ביותר בשימוש ב- NAS או במתחם בהתקנת RAID הוא שתכלול בתוכנה את התוכנה: יש הרבה אפשרויות אחרות בחוץ, אך בדרך כלל הן מאוד לא ידידותיות למשתמשים מנוסים ואפילו דורשים ידע רציני..

ברמה הבסיסית ביותר אתה יכול להשתמש בלוח האם של Intel כדי להגדיר את המערך שלך: זה אמור לעבוד מספיק טוב ומגיע עם כמה תוכנות ומנהלי התקנים טובים שיעזרו למומחים הטכניים להתקין די מהר. סיבה נוספת לדבוק באינטל היא שקל למצוא חלקים חדשים כאשר המחבר נכשל, אירוע די לא נעים שיחסוך אותך מחוץ למערך שלך עד שתמצא אחד חדש.

אפשרויות תוכנה אחרות כוללות חללי אחסון של חלונות כמו גם FreeNAS, אם כי שתיהן דורשות יותר ידע ביניים ואפילו מה אתה עושה. שים לב ש- FreeNAS מבוסס לינוקס הוא כמעט לחלוטין מבוסס טרמינלים ודרך נהדרת עבור חנונים לגלות כמה סבל הם יכולים לסבול לפני שהם עוברים למשהו אחר.

RAID וגיבוי

כפי שנאמר לאורך כל הדרך בתחילת המאמר, מערך RAID, אפילו בשוויון רב-דיסק, אינו מהווה אלטרנטיבה לגיבוי ראוי. זוהי דרך נהדרת להימנע משחזור גיבויים כאשר הזמן הוא המהות, כמו גם פשוט להוסיף שטח אחסון נוסף למחשב שלך. זה גם מבטיח שנתונים לא ילכו לאיבוד רק בגלל שכונן קשיח בודד נכשל.

זכור שכאשר כונן נכשל, בניית נתונים מחדש מהאזור דורשת זמן. ככל שיש צורך בנתונים רבים יותר, המערך יפעל ללא יתירות. זה זמן עקיצת הציפורניים שבמהלכו כישלון נוסף אכן אומר יום רע מאוד; השימוש באחד משירותי האחסון והגיבוי הטובים ביותר בענן שלנו, לכל הפחות, ישמור על הציפורניים על כנה.

במאמר הקודם שלנו, המשווה בין דיסקים קשיחים, NAS וגיבוי ענן, אנו ממליצים על קרבוניט כאופציה נהדרת אחת לגיבוי מערך ה- RAID שלכם, שכן לספק זה תוכנות שנבנו בהתאמה אישית המסייעות לכם לגבות הגדרות RAID ללא יותר מדי מהומה. למידע נוסף על אנו חושבים על זה, עיין בסקירת הקרבוניט שלנו.

האם RAID בשבילי?

עם כל האמור לעיל בחשבון, בואו נראה אם ​​RAID הוא הדרך ללכת בשבילכם. אם אתה מאחסן הרבה נתונים במחשב שלך ורוצה לוודא שאף אחד מהם לא ילך לאיבוד רק בגלל כשל HDD קטן, או אם אתה רק רוצה להאיץ את פעולתם של כוננים קשיחים מרובים, כן, RAID הוא חכם אפשרות.

למרות שזה לא הפיתרון הזול ביותר בחוץ, RAID הוא אלטרנטיבה נהדרת לעשות הכל בענן, במיוחד עבור אנשים שעובדים עם אודיו ווידאו, מכיוון שיש מעט מאוד שטח ב- SaaS לקבוצות אלה מעבר לאחסון..

עם זאת, הבין כי RAID אינו תרופת פלא: בקר חומרה יכול להיכשל וייתכן שהמזל לא תמצא דגם תואם שיחליף אותו. RAID אינו פיתרון גיבוי, כך שאובדן מספר דיסקים קשיחים בבת אחת פירושו שהנתונים שלך אינם נעלמים אלא אם כן מגובים.

למרות RAID אינו מיועד לכל אחד, הוא מציע יתרונות גדולים לקבוצות מסוימות של אנשים. האם את \ ה אחד מהם? כיצד הצליח הגדרת מערך RAID עבורך? אנא הודע לנו בתגובות למטה. תודה שקראת.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map