מעבר לשיתוף פעולה עסקי: כיצד מוסדות חינוך משתמשים בענן


© Cloudwards


הענן כבר הוכיח את השפעתו על תעשיות שונות וכעת הוא אמור להשתלט על תחום החינוך. במהלך השנים האחרונות החלו מוסדות חינוך ברחבי העולם לפנות לטכנולוגיות ענן. מגמה שהפכה רק בולטת יותר בשנת 2013 ו- 2014. בשנת 2012 חשפו הסקרים שרק 6% מהמוסדות השתמשו בענן בשנתיים האחרונות..

כיום אנו רואים מספר רב של בתי ספר ומכללות המשתמשים בשרתים או באפליקציות המסופקות על ידי מיקרוסופט, גוגל או אמזון. בהתחשב בהצעה התחרותית שענקי הטכנולוגיה הללו עיצבו עבור המגזר, אין זה מפתיע שמקבלי ההחלטות שוקלים יותר ויותר הזדמנויות חדשות. כלומר, בשנת 2014 ראינו גם את גוגל וגם את מיקרוסופט המציעים אחסון בחינם ואפליקציות למוסדות חינוך במטרה לתמוך במהפכה טכנולוגית בתחום.

ברור, כמה טרנספורמציות רחבות היקף מתרחשות במערכת האקולוגית. בעיקר בשל העובדה שהענן מספק משאבים יעילים במחירים נמוכים (או בחינם), וזה בהחלט אפשרות מושכת עבור מוסדות הנשענים יותר ויותר על טכנולוגיה לשיפור דרכי ההוראה והלמידה..

תפיסות הענן במוסדות חינוך

לאחר שהענן עבר את שלב הינקותו, הוא התפתח לתפיסה מורכבת באמת שכוללת קבוצה גדולה של יישומים, משאבים וספקים. עם זאת, כמה דברים נותרו זהים. זה מתייחס בעיקר לתועלות הנתפסות ולסיכוני האבטחה הנלווים אליו.

כדוח מקיף בנושא, דו”ח מצב ענן ענן 2014 של RightScale חושף כיצד עסקים רואים את היתרונות של הענן:

 • זמינות גבוהה יותר (48%)
 • טווח גיאוגרפי (37%)
 • חיסכון בעלויות (34%)
 • המשכיות עסקית (34%)

באופן דומה, מוסדות חינוך משתמשים ביישומי ענן כדי להמציא מחדש את תשתית ה- IT שלהם ולספק יותר משאבים למורים ותלמידים המקוונים שלהם תמיד. על פי קרסיאל, חברת אירוח אתרים שהרכיבה כמה דוחות בנושא, פלטפורמות תקשורת ושיתוף פעולה נראות כמקורות הענן הפופולריים ביותר בתחום ההשכלה הגבוהה..

זה בהחלט מוצדק בהתחשב בכמות המחקר והעבודה השיתופית הנדרשת על ידי סטודנטים ומחנכים כאחד.

באילו שירותים משתמשים מוסדות חינוך?

מחקרים מראים כי 29% ממוסדות החינוך משתמשים בפתרונות העברת הודעות, ועידה ושיתוף פעולה, ואילו 31 אחוזים משתמשים ביכולות אחסון בענן. ספרות אלו מצביעות בבירור על הצורך של מערכות מחשוב מתקדמות כדי להקל על תהליכים קריטיים וליצור מערכת אקולוגית בה ניתן לחבר תלמידים ומחנכים מרוחקים בזמן אמת.

עם זאת, בקרב הסטודנטים אחסון ענן פופולרי במיוחד הודות לפוטנציאל השיתופי של יישומים אלה. עם היכולת לגשת למסמכים משותפים ולערוך אותם בזמן אמת, ניתן להאיץ את מרבית התהליכים השיתופיים במידה רבה. מבחינה מחקרית, זמינות של משאבים שימושיים במכשירים מרובים היא יתרון נוסף של אפליקציות מבוססות ענן.

כאן, סנכרון קבצים ושיתוף אפליקציות כמו Box ו- Dropbox הם ככל הנראה האפשרויות היעילות ביותר עבור סטודנטים ומחנכים כאחד.

Dropbox

אוניברסיטת קרנגי מלון למשל נותנת הסבר מפורט יותר על האופן בו Dropbox יכולה לשמש סטודנטים באוניברסיטה כדי לעזור להם לנהל קבצים ולשתף פעולה בצורה יעילה יותר..

האוניברסיטה מציינת כי השימוש ב- Dropbox מקטין את הזמן הדרוש להעברת קבצים ב- 20 שניות, שהוא פרק הזמן הממוצע הנדרש לשם כך באמצעות דואר אלקטרוני או כונן הבזק. בנוסף לכל אלה, השירות מציע מחיר סביר לרישיונות שרת ומדרגיות, המהווה יתרון גדול נוסף עבור המוסד.

יתרה מזאת, מחקר נרחב שבוצע בכדי לקבוע את היתרונות האפשריים ביישום Dropbox בוצע באוניברסיטת אלקלה בספרד, שם אישרו הסטודנטים כי Dropbox אפשרה מידה רבה יותר של שיתוף פעולה ולמידה, כמו גם עבודה טובה יותר עם מורים.

קופסא

ככלי שמתמקד אולי אפילו יותר בשיתוף פעולה, Box משמש גם במספר מוסדות חינוך שונים. אוניברסיטת אמורי, למשל, מדווחת כי למעלה ממאה אנשים מחוגים שונים משתמשים ב- Box כדי לשתף פעולה מרחוק.

כפי שציין ג’יימי סמית ‘, כמה מהיתרונות הגדולים ביותר שהכלי הדיגיטלי הזה הביא הם קלות היישום, כלי ניהול המסייעים למשתמשים לעקוב בקלות אחר מי עושה מה ומתי. גרסת קבצים פלוס המאפשרת לצוות לעבוד תמיד עם התוכן הכי טרי.

בנוסף לאוניברסיטת אמורי, קופסא משמשת גם בבית הספר בסן דומניקו, בבתי ספר להכנה, כמו גם על ידי ארגון חינוכי ללא כוונת רווח, סיכוי טוב יותר. Box עוזר להם לנהל חיבור ל -2000 מועמדים המפוזרים גיאוגרפית ולמעלה מ- 300 בתי ספר.

Google Apps ו- Microsoft Office בענן

כאמור במבוא, גוגל ומיקרוסופט ממשיכות להילחם להגדיל את בסיס המשתמשים שלהן בתחום החינוך. גוגל הודיעה לאחרונה שהאפליקציות שלהם הגיעו לבנגלדש, שם הם ציידו 500 קמפוסים ב -35 מיקומים בכלים הפופולריים ביותר של החברה.

הנתונים המוקדמים מצביעים על ומעשה 72 מתוך 100 האוניברסיטאות המובילות בארה”ב השתמשו ב- Google Apps for Education, שהיא בהחלט ספרה משמעותית.

באופן דומה, חליפת הענן של מיקרוסופט פופולרית למדי בקרב בתי ספר ומכללות ברחבי העולם. במרץ 2014 דיווחה החברה כי 110 מיליון סטודנטים ואנשי סגל משתמשים ב- Office 365 בענן כדי לתמוך בתהליכי למידה והוראה ביקורתיים..

שינוי תשתיות

יתרון חשוב נוסף בהחדרת מערכות ענן לתשתיות IT מורכבות הוא האפשרות להשתמש במשאבי מחשוב חזקים יותר שיכולים להריץ בצורה חלקה יישומים נרחבים. חידוש כזה הופך את תהליכי הניהול והקבלה לחלקים יותר, מה שבוודאי יכול לעשות את ההבדל עבור מוסדות החינוך.

על ידי השכרת פלטפורמת תשתית מספקים מבוססים, בתי ספר ואוניברסיטאות יכולים להגדיל משמעותית את תפוקת הצוות ואת מעורבותם של הלומדים.


© עננים

זו הסיבה ששירותים כאלה נתפסים כיום כמשאבים קריטיים ללמידה יעילה. כפי שצוין בסקר ארצי שנערך בתחילת השנה, 98% מהמחנכים מאמינים שאתרי האינטרנט מבצעים את הפונקציות החינוכיות החשובות ביותר ומסבירים את מעורבותם של התלמידים וההורים..

בדומה לאתרים, שרתי ענן מייצרים מרחב חדש לחדשנות מכיוון שהם מייצגים דרך חסכונית ליצור תשתית IT פונקציונלית שכל אחד יכול לגשת אליו מרחוק. חשוב מכך, אירוח בענן אינו דורש צוותי IT גדולים מהבית, מכיוון שחלק מהאחריות לניהול משאבים תלויה בספק שנבחר..

אתגרי הטמעה

למרות שהיתרונות של הענן זוכים להכרה רחבה בכל הענפים, מערכת של אתגרים היא מניעה של מספר גדול יותר של מוסדות המאמצים אותה. זה שוב נדון על ידי מקבלי החלטות שונים בחינוך, שמזכירים מערכת מגבלות ביחס לנדידת הענן.

באופן די צפוי, סוגיות האבטחה והפרטיות מופיעות בין המעכבים המובילים לאימוץ רחב יותר. למרות שהפחד מהענן מבחינה זו בדרך כלל הולך ופוחת, עדיין ישנם כמה נושאים שבהם מוסדות חינוך יכולים להיתקל בבעיות.


© עננים

ואן זומרן ודה האן דנו בכך במחקריהם בנושא אימוץ ענן בהשכלה הגבוהה, והצביעו כי מוסדות צריכים להיזהר יותר בבחירת הספקים הנכונים להצבת מסדי נתונים ועומסי עבודה לשרתים מרוחקים..

יתרה מזאת, הם מבהירים נקודה מצוינת באשר לאי יכולת היד של צוותי IT פנימיים העשויים לעבוד לפי שיטות מיושנות. לפיכך יתכן ויהיה צורך בחינוך נוסף של הצוות הקיים על מנת ליישם בהצלחה פתרונות ענן בכל הרמות הנחוצות.

eLearning כגבול הבא

הופעתם של שירותי למידה אלקטרונית שונים ופלטפורמות חינוך פתוחות היא עוד מגמה שעיצבה את הדרך בה אנשים ניגשים לחינוך מודרני. תפקידה של מערכות מחשוב ענן כאן אולי בולט מעט פחות, אך רוב המשאבים הללו משתמשים בטכנולוגיה להפעלת קורסים מקוונים ומתונים..


© עננים

אולי התפקיד הבולט ביותר של הענן באספקת משאבי למידה לפי דרישה הוא פיתוח למידה m, הכרוכה בשימוש במכשירים ניידים או בכיתה או ללמידה עצמאית. בהתבסס על הענן ונגיש ממספר פלטפורמות, אפליקציות סלולריות עוזרות בלימוד פעיל ורציף, מה שהופך אותם למשאב חיוני בכיתה עכשווית.

בהתחשב בעובדה שרוב התלמידים, במיוחד אלה שבמוסדות להשכלה גבוהה, סומכים על מכשירים ניידים לפעילויות היומיומיות שלהם, השימוש במכשירים אלה בכיתה רק מניע עוד יותר.

סיכום

השינויים שהענן הביא לעולם הטכנולוגי הביאו כמובן מגמות חדשות שעלולות להגדיר כיצד אנו רואים חינוך בעתיד. בלי קשר לאופן היישום של מערכות כאלה בפועל, הן ללא ספק חשובות עבור רוב מוסדות החינוך כיום.

גישה קבועה למידע וזמינות נתונים הם ללא ספק חלק מהיתרונות הגדולים ביותר שהענן והאפליקציות הנלוות הביאו לחיי היומיום שלנו, וזה גם מה שהופך אותם חיוניים לחינוך מודרני..

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map